Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fakülte adı değişikliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2013, 11:01   #1
Av. Onur Kavilcioğlu

Varsayılan Fakülte adı değişikliği

Merhaba Sayın meslektaşlarım;

Takıldığım bir konu sizlerin değerli görüşlerine başvurmak istedim. Görüş ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir Devlet Üniversitesinde 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere bölüm adı değişikliği yapılmış ve bölümün adı sadece Elektronik Mühendisliği iken, değiştirme neticesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği olmuştur. Söz konusu değişiklik yapılırken mevcut öğrencilerin statülerinin korunacağı belirtilmiştir. Bu noktada benim sizlere sormak istediğim soru ise; mevcut öğrencilerinde bu değişiklikten yararlanmalarını sağlamak için yani onlarında Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun olabilmelerini sağlamak için ne yapmak gerekmektedir ?

Not: Değişiklik talebi Üniversite tarafından yapılmış ve YÖK tarafından kabul edilmiştir.
Old 28-10-2013, 17:31   #2
av.sercan35

Sayın Av. Onur Kavilcioğlu
Bu durumda üniversite yönetimi Elektronik Mühendisliği öğrencilerine yönelik eksik dersleri tamamlatarak Elektrik-Elektronik Mühendisliği diploması vereceği kararı almamışsa yada buna benzer farklı bir durum düşünmemişse yapabileceğiniz bişey yoktur.Zaten öğrenciler Elektoronik Mühendisliği diploması için başvuru yapmıştır, kazanılmış herhangi bir hak sözkonusu değildir.
Old 29-10-2013, 03:18   #3
Av.Mustafa Çiçek

Üniversitede Elektronik Mühendisliği adında bir bölüm kalmadığına göre halen bu bölümde okuyan öğrencilerinde değiştirme neticesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olması gerekmez mi? Neticede öyle bir bölüm kalmamıştır. Sayın AV. Sercan'ın dediği gibi fark dersler varsa verip o bölüm mezunu olabilirler; fakat üniversiteye girerken bu derslerden sorumlu olmayan kişileri buna mecbur etmek sözkonusu olabilir mi? Eğer Elektronik Mühendisliği iken, değiştirme neticesinde Elektronik Mühendisliği adında bir bölüm kalmadıysa mevcut öğrencilerin de bu bölüm mezunu olacaktır kanaatimce.
Old 31-10-2013, 13:58   #4
Av. Onur Kavilcioğlu

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Öğrencileri Üniversiteye yönlendirdik ve yazılı başvuru yaparak kendilerininde Elektrik-Elektronik Mühendisliği adı altında mezun olabilmeleri için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ettirdik. Şuan Üniversiteden cevap beklemekteyiz. Ancak ben cevabın olumlu olacağını zannetmiyorum. YÖK sene başında gönderdiği yazıda mevcut öğrencilerin durumları korunarak 2013-2014 yılından itibaren geçerli olmak üzere Fakülte adı değişimine onay verdiğini bildirmiş. Yani eski öğrencilerin bu durumdan yararlanamayacağını bildirmiş. Dolayısıyla, Üniversitenin de topu YÖK'e atarak, YÖK bu şekilde bildirdi ve o yüzden yapacak bir şeyimiz yok şeklinde bir cevap vermesini bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi