Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-01-2010, 11:16   #1
Konuk

Varsayılan Çekişmeli Boşanma Davası

İyi Günler,

2007 yılında evlendik ve 2008 yılında kızımız dünyaya geldi.
Hamileliğimle birlikte boşanmaktan bahseder olmuştuk ancak herhangi bir adım atılmadı.
Eşimin neredeyse her gün gece hayatı olması,eve sürekli içkili gelmesi, hafif uyuşturucuları kullandığını itiraf etmesi ve ailelerimiz arasındaki sorunlar, doğum yaptığımda annemi evimizden kovması, nikahtan önce birliktelik yaşadığımızı aileme söylemesi gibi nedenlerle 2009 yılının nisan ayında evlerimizi ayırdık. Şu anda çekişmeli boşanma davamız devam ediyor. Aşağıda kafama takılan soruları ekledim, yardımcı olursanız, yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

1- Şu anda çalışmıyorum ve doğumdan sonra işten tazminatımı alarak çıkartıldım. Eşim evden gittikten sonra tazminatımı harcayarak kontratı onun üstüne olan ev kirasını ve kızımızın masraflarını harcadım. Boşanma davası sonucunda ödediğim kiraları kendisinden alabilmem mümkün mü?
2- Kızım için mahkemede 600 tl tedbir nafakası koyuldu ve geriye dönük olarak ödenmesi istendi. Eşim bunları ödedi ve ödemeye devam ediyor. Ancak bu sürede kendi üzerine olan sağlık kliniğini kapattı, üstüne olan iki arabayı sattı. Biz evlendikten sonra babasının üzerine bir ev aldı ancak onun kredilerini kendisi ödüyor. Benim tüm bunlar için mal kaçırma iddiasında bulunmam mümkün mü? Çünkü eşim boşanma davasıdan önce kliniğinden aylık 7-8 bin lira kazanırken, şu anda tek gelirinin devlet memurluğundan aldığı 1.850 tl olduğunu söylüyor.
3- Mahkemede önce onun şahitleri dinlendi. Arkadaşları gece beni dışarda gördüklerini, sabaha karşı eve gelip içkili olduğum konusunda yalan söylediler.Hakkımda başka bir iddada ya da kanıt sunmadılar. Hakimin şahitlerin beyanlarına göre karar vermesi olası mıdır? Benim şahitlerim eşimin uyuşturucu kullandığını,beni hırpaladığını ve alkol sorunu olduğunu söylediler. Uyuşturucu ve alkol için kan testi yapmalarını istenir mi?
4-Eşimin sms kayıtlarını ve telefon kayıtlarını talep ettik.Ancak red edildi. Eşimin beni aldattığına dair kanıtın orada olduğunu biliyorum. Ancak neden red edilmiş olabileceğini anlamıyorum. Acaba bu dava bitiminden sonra yargıtaya başvurup orada bunun incelenmesini isteyebilir miyim?
5-Evlenirken biri benim memleketimde diğeri İstanbul'da olmak üzere iki ayrı düğün yapıldı ve masraflarını erkek tarafı ödedi.Düğün sonrasında takılan ziynetlerin,altınların
kayınpederim tarafından alındığı mahkemede kanıtlandı. Kendileri bunu kabul ettiler ancak bunu ev eşyaları için kullandıklarını söylediler. Oysa ev eşyaları düğünden önce alınmış,ödenmişti. Benim elimden 40 bin liraya yakın ziynet eşyam borçları olduğu gerekçesiyle zorla alındı. Davada bunları istediğimizde karşı taraf düğün masraflarından düşülsün,masraf yaptık, ev yaptık diyerek karşı çıktı. Ancak düğün masrafları geleneksel olarak erkek tarafına ait değil midir?
Uzun oldu biliyorum ama kısa kısa cevap alabilsem yeterli olacak. Çünkü ücretini ödeyemediğim için avukatımla yollarımızı ayırdık ve davada nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.
Old 30-01-2010, 17:30   #2
Themis99

Sayın Konuk ,
Avukat yardımı almanız önemlidir. Mali durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat ederek, ücretsiz bir avukatın hukuki yardımını talep edebilirsiniz.
Burada sizden bir takım belgeler talep edilecektir. Bu belgelerin tamamlanmasının ardından gerekli işlemler yapılacaktır.
Çalışmamanız nedeni ile mahkemeden sizede bir nafaka bağlanmasını talep edebilir, eşinizin giderlere katılmasını, katlanmasını isteyebilirsiniz.
Medeni Kanunun madde 174 uyarınca mevcut ve beklenen menfaatleriniz yönünden zarara uğradığınızı belirterek maddi tazminat talep edebilirsiniz.
Muvazaalı işlemlerle malvarlığının azaltıldığı yönünde bir iddia ileri sürülebilir. Katkı payı alacağı talep etme hakkınız bulunmaktadır.
Mahkeme her iki tarafın delillerini topladıktan sonra edindiği kanıya göre bir karar verecektir.Tanık beyanları takdiri delillerden olup , mahkeme bu beyanları dosya kapsamına ve kendi kanısına göre değerlendirecektir.
Beden bütünlüğü kişiye sıkı suretle bağlı haklardan olup, bu bütünlüğe müdahale edilmesi ancak mahkeme kararı ile mümkündür. Bu bütünlüğe müdahale edilmesini gerektirecek koşullar detaylıca incelenerek bir karar verilecektir. Ancak beden muyenesi yada saç ve tükürük gibi vücut örneklerinin alınabilmesi Türk Ceza Muhakemesi Kanununda düzenlenmiş ve '' bir suç delili elde amacına'' yönelik olarak getirilmiştir. Bunun dışında ki hallerde kişinin izninin gerekli olduğunu düşünmekteyim.
Ziynet eşyalarının aynen , bu mümkün olmazsa bedelini talep etme hakkınız bulunmaktadır.
Sayın konuk, sorun ve sorularınızla ilgili bir çok olasılık gündemde olup,
Hak kaybına uğramamanız yönünden mutlaka bir avkatın bire bir hukuki yardımını almalısınız. Yukarıda da ifade ettiğim üzere mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat edebilir ve bir avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi