Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davasında davalıyım haklarım nelerdir ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2012, 18:28   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davasında davalıyım haklarım nelerdir ?

merhabalar.7.03.2012 tarihinde eşimle nikahımız kıyıldı. ancak ailesinin etkisi altında kalarak ( bu süre zarfında tartışmalarımız devam etti) boşanmaya karar verdi ve 6.03.2012 tarihinde boşanma davası açtı.evlilikten mutsuz oluğunu çoçuğumuz olmadığı için de bunu fırsat bilerek boşanmak istediğini ailelerin de bu evlilikten zarar gördüğünü belirtmiş. evliliğimiz boyunca akıl almaz ruh değişiklikleriyle ilgilenmekten yoruldum.bende boşanmak istiyorum. ancak boşanma süresince tedbir nafakası ve manevi tazminat talep etmek istiyorum. bunları hak etmemem için eşim onu aldattığımı söyleyecektir. telefon mesajları ve arkadaşlarımın çoğunluğunun erkek olması bunun doğru olduğunu kanıtlayıcı nitelikte midir? ailesinin ve kendisinin bana baskı yaparak yasaklar koyarak yaşanması zor bi evliliğe mecbur etmeleri benim manevi tazminat için sebebim olabilir mi ? ayrıca düğünümüz daha olmadı.düğünü bekler evde gelinliğimle prova yaparken boşanma celbinin gelmesi ruhen çöküntü yaşattı.ayrıca eşimle nikahı mecburen yaptık. beni sarhoş edip cinsel ilişkiye girdi. bunu mahkemede doktor raporu ve nikah tarihinin değişikliği ile kanıtlarsam bana bir artısı olur mu ? cevaplarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler
Old 02-05-2012, 18:43   #2
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar.7.03.2012 tarihinde eşimle nikahımız kıyıldı. ancak ailesinin etkisi altında kalarak ( bu süre zarfında tartışmalarımız devam etti) boşanmaya karar verdi ve 6.03.2012 tarihinde boşanma davası açtı.evlilikten mutsuz oluğunu çoçuğumuz olmadığı için de bunu fırsat bilerek boşanmak istediğini ailelerin de bu evlilikten zarar gördüğünü belirtmiş. evliliğimiz boyunca akıl almaz ruh değişiklikleriyle ilgilenmekten yoruldum.bende boşanmak istiyorum. ancak boşanma süresince tedbir nafakası ve manevi tazminat talep etmek istiyorum. bunları hak etmemem için eşim onu aldattığımı söyleyecektir. telefon mesajları ve arkadaşlarımın çoğunluğunun erkek olması bunun doğru olduğunu kanıtlayıcı nitelikte midir? ailesinin ve kendisinin bana baskı yaparak yasaklar koyarak yaşanması zor bi evliliğe mecbur etmeleri benim manevi tazminat için sebebim olabilir mi ? ayrıca düğünümüz daha olmadı.düğünü bekler evde gelinliğimle prova yaparken boşanma celbinin gelmesi ruhen çöküntü yaşattı.ayrıca eşimle nikahı mecburen yaptık. beni sarhoş edip cinsel ilişkiye girdi. bunu mahkemede doktor raporu ve nikah tarihinin değişikliği ile kanıtlarsam bana bir artısı olur mu ? cevaplarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler

Değerli konuk,

Davanız çok yönlü ve birbirinden farklı unsurlar taşıyan bir dava.
Buradan hepsine teker teker yanıt vermek imkansız olacaktır fakat boşanma davanızda talep edebileceğiniz manevi tazminat ve nafaka unsurları doğmuştur.

Ayrıntılı danışmanlık için bir avukata danışmanızı eğer avukat için ayıracak bir bütçeniz yok ise bağlı bulunduğunuz ilin barosunu arayarak adli yardıma başvurmak istediğinizi belirtirseniz dosyanız için bir avukat görevlendirilecektir.
Old 03-05-2012, 14:27   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
7.03.2012 tarihinde eşimle nikahımız kıyıldı.

Alıntı:
6.03.2012 tarihinde boşanma davası açtı.

Alıntı:
nikah tarihinin değişikliği ile kanıtlarsam bana bir artısı olur mu

Yazdığınız mesajınızda bu kadar çelişki varken, doğru cevap almanız imkansız. Bu nedenle Sayın Meslektaşımızın yazdığı cevaba aynen katılıyorum.
Old 06-05-2012, 23:53   #4
Konuk

afedersiniz boşanma tarihinde yanlışlık oldu. boşanma dava tarihi 06.04.2012. bizim önce almış olduğumuz nikah tarihimiz 10.06.2012
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi