Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Londradayim Turkiyede Bosanmam Mumkunmu.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2011, 04:20   #1
Konuk

Varsayılan Londradayim Turkiyede Bosanmam Mumkunmu.

2007 de esimle evlendik,4 yasinda kizimiz var.fakat vize basvurusu red edildikten sonra esim telefon numarasini degistirdi.arayip sormuyor..bende 4 yildir turkiyeye gidemiyorum.evliligimizi londra da bildirmedim.sadece turkiyede evli gorunuyoruz.4 yil ayri kalmaktan bosanmam mumkunmu.zaten bu evliligin hayatima kattigi cocuk disinda hic bir paylasim olmadi...onu da yanliz basima bakiyorum,henuz musterek kizimizi yasiyormu diye dahi aramadi..kagit uzerinde bir evlilik.ama esim dava acmiyor.turkiyede actigim davayada girmedi dava dustu.yol gosterirseniz sevinirim.
Old 16-05-2011, 08:44   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
2007 de esimle evlendik,4 yasinda kizimiz var.fakat vize basvurusu red edildikten sonra esim telefon numarasini degistirdi.arayip sormuyor..bende 4 yildir turkiyeye gidemiyorum.evliligimizi londra da bildirmedim.sadece turkiyede evli gorunuyoruz.4 yil ayri kalmaktan bosanmam mumkunmu.zaten bu evliligin hayatima kattigi cocuk disinda hic bir paylasim olmadi...onu da yanliz basima bakiyorum,henuz musterek kizimizi yasiyormu diye dahi aramadi..kagit uzerinde bir evlilik.ama esim dava acmiyor.turkiyede actigim davayada girmedi dava dustu.yol gosterirseniz sevinirim.

Sayın konuk,
Ülkemiz nüfus kayıtlarında evli olduğunuz göründüğüne göre, davanızı Türkiye'de açmanız gerekir. Kaldı ki, bulunduğunuz ülkede evli olarak kayıtlı olsanız ve orada dava açıp boşansanız bile, bu boşanmanın Türkiye'de nüfus kayıtlarına işlenebilmesi için, yabancı mahkeme kararının tanınması ya da tenfizi adı verilen ayrı bir dava açılması gerekecekti. Bu bakımdan Türkiye'de dava açmanız sizi ikinci bir uğraştan kurtaracaktır.
Davanızda tanık dahil her tür delilden yararlanarak yasada sayılan boşanma nedenlerinden birinin gerçekleştiği kanıtlanmalıdır. Aksi takdirde boşanmaya karar verilmez. İddia ettiğiniz olaylar şiddetli geçimsizlik nedenine dayanabileceğinizi göstermektedir.
Davanızı bir avukat aracılığı ile açıp sonuçlandırmanız, zaman ve haklarınızın korunması açısından lehinize olacaktır.
Old 16-05-2011, 09:07   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk

Eşiniz ile uzun süre ayrı kalmanız (bu ayrılık eşinizin vize alamamasından dolayı olduğu için) tek başına boşanma nedeni sayılamaz. Ancak bu ayrılık evlilik birliğini çekilmez kılıyorsa veyahut şiddetli geçimsizliğe neden oluyorsa, Türkiye'de şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. Tabii ki ispatlamanız kaydıyla.

Türkiye'de açtığınız davada duruşmaya davalı eşiniz gelmediği için dava düşmez. Bu noktada hatalı bilgi sahibisiniz. Davacı taraf olarak siz duruşmaya katılmadıysanız eğer, o zaman dava müracaata bırakılır. Yani siz davayı açtıysanız sizin davayı takip zorunluluğunuz var. Eşiniz açtı ise, eşinizin... takip zorunluluğu var.

Tanıdığınız bir avukattan profesyonel destek almanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi