Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliyeye Rağmen Banka Otomatik ödeme Talimatıyla Sehven Ödenen Giderlerin İadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-12-2009, 13:20   #1
Av.Ender Sezer

Varsayılan Tahliyeye Rağmen Banka Otomatik ödeme Talimatıyla Sehven Ödenen Giderlerin İadesi

Arkadaşlar Herkese Selam Ederim,
Benim sorunum şöyle; Kiraladığı evi tahliye etmesine rağmen müvekkil, banka otomatik ödeme talimatını iptal etmeyi unuttuğundan 1 yıla yakın evin elektrik su vs. faturalarını sehven ödemiş. Farkına varınca ödm.talim.iptal ettirip evin şu anki kiracısına durumu anlatıp banka ekstresini de göstermesine rağmen kiracı oralı olmamış (oh ne ala Sizce önce noterden ihtarname çekip iadesini mi istemeliyim? Sonra ödenmezse ilamsız takip mi yapmalıyım? itiraz olursa Sulh hukuk da iptal davası mı açmalıyım? teşekkürler...
Old 19-12-2009, 02:11   #2
Av.Hülya Büyükoğlu

Merhaba,
Ben hemen ilamsız takip yapar ya da alacak miktarına göre dava açardım. Sözlü talebe rağmen ödemeye yanaşmıyorsa ihtarname ile zaman kaybetmeyin bence. İlamsız takip yaparsanız ödemelere ilişkin belgeleri de takip dosyasına koymalısınız. İtiraz edilirse o zaman itirazın iptalini mahkemeden talep edersiniz.
Kolay gelsin.
Old 19-12-2009, 13:28   #3
Av.Ender Sezer

Teşekkür ederim Hülya hanım,
Ben ihtarnameyi karşı tarafa resmi olarak durumdan haberdar etmek buna rağmen ödemez ve icra takibine itiraz ederse, mahkemede, kötü niyetli olduğunu ve alacağın likit olduğunu beyan ederek % 40 tazminata da mahkum etmek amacıyla çekmek istiyorum. Siz ne dersiniz* olur mu
Old 14-01-2010, 20:03   #4
Av.Ender Sezer

Arkadaşlar herkese selam ederim. Yukarıda bahsettiiğim olayda, elektrik kurumundan aldığımız dökümanda, abonesinin 30 yıl önceki mütahhit çıktı, ev farklı kişilere satılmış bugüne kadar kimse aboneliği üstüne almamış. Şimdi bu alacağı,kimden talep etmeliyim, kiracıdan mı? yoksa ev sahibinden mi? teşekkürler.
Old 15-01-2010, 13:05   #5
üye32062

Sn.Sezer alacağı mal sahibinden ve halihazırda oturan kiracıdan talep edebilirsiniz. Mal sahibi halen oturan kiracıdan önce başkasının kullandığını iddia ediyorsa davayı ihbar edebilir, burası onun takdirinde. İyi çalışmlar
Old 15-01-2010, 13:32   #6
Admin

Sayın Av.Hülya Büyükoğlu gibi düşünüyorum. İhtar ile vakit kaybetmeyin, doğrudan icra takibi yapın. İcra takibine dekontlarınızı da ekleyin, itiraz ederse zaten iyiniyet savunmasında bulunması mümkün olmaz. Yok itiraz etmezse üste noter ücreti ödemeden paranızı almış olursunuz.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, eğer siz aboneliği resmi şekilde yapmış ve sonlandırmış olsaydınız, kurum da size geri ödeme yapardı. Daha önce benim de başıma geldi, kiracı kendi adına yaptığı abone sözleşmesini usulüne uygun fesh etmesine rağmen, banka otomatik ödeme talimatını unuttuğu için 1 sene otomatik ödeme yapmış. Daha sonra kuruma bildirilince (TEDAŞtı), sözleşmenin fesh edildiğini gördüler, gidip yerine zabıt tutup başka kişinin orada oturduğunu tesbit ettiler ve bize paramızı eksiksiz iade edip, yeni oturana gecikme faizi ile birlikte rücu ettiler.

İcra takibinizi halen oturan kişiyi biliyorsanız onun adına yapabileceğiniz gibi, malik aleyhine de yapabilirsiniz kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi