Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Hapis Mi!!

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2004, 13:41   #1
ttuncay

Kitap Hapis Mi!!

iyi gunler,
ben ve eşim devlet memuruyuz. Eşim devlet memurluguna baslamadan once ticari suclu olarak aranan biri tarafından kandırılarak (esimin kandırıldıgı ancak tanıklarla ve şu an daha onceki ticari suclarindan dolayı hapse mahkum olan kandıranca ispat edilebilecek) bir ticaret işine karışmıs(tum resmiyeti esim adına olan bir ticarethane), yaklasık bir yıl sonra devlet memurluguna gecince sirketi adam kendi annesinin uzerine yapmıs, akabinde esimle tanısıp ewlenmemiz ve yavas yavas o sirketten kaynaklanan borcları(ticarethane icin kullanılmıs banka kredi kartları) odememizle bu gune gelinmistir.
Gectigimiz gunlerde yine ticarethanenin mal aldıgı bir firma ewimize gelmis, haciz islemleri yapmıs, ancak meblag 100 milyar gibi esim ve benim maaslarımızı omur boyu yatırsak belki odeyemeyecegimiz bir tutar oldugundan odeme durumumuz olmadıgı icin esyalarımız alınmıstır. zor sartlarla aldıgımız 3-4 milyarlık arabamız alınmıs, aynı zamanda esimin maasının yarıdan fazlasıda kesilmeye baslanmıstır(bilgisizligimizden bu miktarı almalarına razı geldigimize dair imza attık),bu da bizi yıkmaz diye dusunurken simdide bize bu borcun karsılıksız cekten kaynaklandıgı ve kesinlesmis hapis cezası oldugu(sitenizden ogrendigim kadarıyla mal beyanında bulunmama sebebiyle olabiliyor) ve bi sekilde bunu kapatmazsak bu yola basvurulacagı soylenmekte.
esimin maası yasadıgımız surece onlara gitsin, esylarımız gitsin, arabamız gitsin ama HAPİS!!! 1 yasında bebegimiz var.
Amacım kanunda acıklar bulup yapılan hatanın karsılıksız affedilmesi degil. Ama bu hata bilgisizlik ve yanlıs insan tarafından ticaret yapıyoruz denilerek dolandırılma kaynaklı oldugu her akıllı insan tarafından detaylı bakılırsa gorulebilir diye düsünüyorum.
Ne yapabilirim? Lutfen yardım?

(hukuk bilmedigim icin nasıl bir anlatım oldugunu bilmiyorum, umarım derdimi anlatabildim, yardımcı olmaya calisanlara simdiden tesekkur ederim)
Old 10-11-2004, 17:10   #2
av.yıldıray

Sayın ttuncay;
Size yardımcı olabilmemiz için şu hususlara açıklık getirmeniz gerekmektedir.
1. İcra işlemi size ödeme emri gönderildikten ve takip kesinleştikten sonra mı yapıldı yoksa bu bir ihtiyati haciz miydi?
2. Çek ne zaman bakaya ibraz edilmiş ve çek ile ilgili bir dava gerçekten açılmış mı, yada bu dava gerçekten sonuçlanmış mı?
3. Dolandırıcılıkla ilgili daha önce hiç suç duyurusunda bulundunuz mu?
4. Çek altındaki imza gerçekten eşinize mi ait?
5. Eğer ödeme emri size gönderildi ise ve tebliğ aldınız ise itiraz ettiniz mi veya mal beyanında bulundunuz mu?

Öncelikle bu husular tarafınızca ayrıntılandırılmalı ki, sitedeki meslektaşlarım veya ben size yardımcı olmaya çalışalım. Ancak şunu belirtmek isterim. Yeni çek kanununa göre mahkemeler doğrudan hapis kararı vermezlar. İlk olarak çek bedli kadar para cezasına hükmederler ve siz bu para cezasını devlete ödemez iseniz hapis cezası uygulanma yoluna gidilir. Siz yukarıdaki hususları iyice araştırınız.
Saygılarımla
Old 11-11-2004, 11:14   #3
ttuncay

sayın yıldıray,
oncelkle cok tesekkur ederim.sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
1. Odeme emri gelmedi, ne tur bir haciz oldugunu bilmiyorum, ama satısın yapılabilecegi soyleniyor.
2. 2002 yılında acılmıs, 2004 yılında sonuclanmıs. ve hapis kararı cıkmıs.(karsı taraf avukatından alınan bilgiler bunlar. arastırmaktayım)
3. Hayır.
4. Evet,eşim oyle oldugunu soyluyor.
5. Ödeme emri diye bişey gelmedi. 6 ay kadar once buradaki bir hakim eşimin bir çek davasına gonderilmek uzere diyerek savunmasını almıs, eşimde kandırıldıgını vs durumu anlatıp devlet memuru oldugunu adreslerimizi vermis.
Old 12-11-2004, 13:39   #4
ttuncay

sayın yıldıray ve diger forum ilgilisi arkadaslar,
asliye ceza mahkemesinin kararı dun elime gecti (dosyadan fotokopi yoluyla). 11 adet toplam tutarı 11 milyara yakıın karşılıksız çekten dolayı. yukarda 5. sorunuza cevaben yazdıgım savunma da bu davanın savunmasıymıs.
çıkan hüküm;
11 milyar civarında ağır para cezası, bankalardan cek defteri alamama, posta masrafi ve 300milyon avukatlık ucreti.
Bu karar henuz bize tebliğ edilmedi.
1- Tebliğ edildiğinde ne yapmamız gerekiyor?
2- Eşimin memur maaşıyla bunu odeme şansı yok. Suçsuz olduğu,dolandırıldığı sebebiyle temyize gitme boyle durumlarda olabiliyormu? Ya da maaşindan kesintiler yaparak yıllara yayilabilirmi?
3- Bu kararın hapisle ilgisi varmı? Odenmezse mi hapse cevriliyor?

Saygılar
Old 16-02-2005, 11:00   #5
ttuncay

hepinize selam,
sorularıma cevap vermenizi bekliyorum, fikir vermek isteyen olursa sewinirim.
Old 16-02-2005, 16:28   #6
av.yıldıray

Sayın ttuncay,
uzun bir süre oldu ama, size bazı konularda yine yardımcı lmaya çalışayım. Umarım diğer meslektaşlarımda bana katılırlar ve size bir yol gösterebiliriz. Anladığım kadarıyla evinizde yapılna haciz bir ihtiyati haciz değil, çünkü satış aşamasında diyorsunuz. Bu da demektir ki takip kesinleşmiş, bu da eşinizin bir başka adresine yapılmış tebligatla olmuş olabilir. Bu durumda aslında yapılabilecek çok bir şey yok gibi görünüyor, ama dosyaların incelenmesi gerekiyor.
Çekten dolayı çıkan cezada ise sizin elbetteki temyiz hakkınız var ve karar size tebliğ edildiğinde bu hakkınızı muhakkak kullanınız.
Bu arada bence sizi dolandıran kişi hakkında da suç duyurusunda bulunsanız iyi olur. Lakin bu hususta da geç kalmışsınız ama siz yine de suç duyurusunda bulunun.
Buradan dosyaları görmeden daha fazla bilgi vermemiz sağlıklı olmaz ve belkide verebileceğimiz yanlış bir bilgi sizi mağdur edebilir. Bu yüzden, bayağı karnaşık olan durumunuz için sizin bir avukatla görüşmenizi özellikle tavsiye ediyorum.
Bu arada belki eşiniz hakkında açılmış veya karara çıkmış başka ceza davalarıda olabilr. Bunun için de bir araştırma yapılması gerekebilir.

Saygılarımla.
Old 16-02-2005, 16:40   #7
ttuncay

sayın Yıldıray oncelikle cok tesekkur ederim.

Yukarıda bahsettigim cezadan dolayı meblagın odenememesi durumunda cezanın hapse çevrildiği dogrumudur?
Taksitlendirme yapılabilmektemidir?
saygılar
Old 16-02-2005, 17:53   #8
Av.Suat Ergin

Sayın ttuncay,

Başınıza bu kadar iş gelmesine rağmen bir avukata gitmemiş olmanızı ve gitmemekteki ısrarınızı hayretle karşılıyorum. Sizin sorduğunuz sorulara buradan doğru yanıtlar almanız mümkün değil. Sizin dahi vakıf olamadığınız dosyalara bizler nasıl vakıf olacağız.

Son yazınızdaki sorular anlaşılabilir neyse ki evet ceza hapse çevrilir. Taksitlendirmeyi yapacak olan da kararı veren mahkemedir. Kararı okuyun lütfen...

Saygılarımla...
Old 16-02-2005, 18:36   #9
ttuncay

Sayın suat ergin,
cok guzel bir konuya degindiniz tesekkur ederim. emin olun ki avukat(lar)a gittim. şu na da emin olunki hayretler içerisindeyim. Ben sayısal bilimle ugrasan biriyim(muhendisim). Bunu yazmamın sebebi mesleginizin bir sosyal bilim olması ve dolayısıyla her insanın farklı yorum ya da bakış açılarıyla çözüme gidebileceği. İnanın siteniz forum ve arşivlerinden yola çıkarak çok şey ogrendim, öğrenmeye de çalışıyorum. Ama beni lutfen anlayışla karşılayın. Parmaklarınızdan dökülen her kelime beni sevindiriyor ve Şuna da emin olun ki siteniz sayesinde avukatıma DOĞRU SORULAR da sorabiliyorum. Hatta dogru demek sorularımın tasvirini tam yapmıyor, hatırlatıcı ve benzeri bazı sıfatlarıda hakediyor.
saygılar

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi