Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

borçlunun yanlış merciye itirazı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2008, 12:49   #1
Av.Sadiye GÜRPINAR

Varsayılan borçlunun yanlış merciye itirazı

Merhabalar
Kambiyo senedine bağlı takibe başlanmış ve dosyayı ben devraldım alacaklı vekili olarak.Borçlu imzaya ve borca itiraz etmiş ama icra müdürlüğüne.İcra müdürü kabul etmiş tebliğe çıkarmış, sanırım takibi durmuş kabul etmiş ama bununla ilgili bir belge yok dosyada 6 ay buna bir işlem yapılmamış alacaklı tarafından dosya bende şimdi .Borçluya ihtar gönderdik takibin devam ettiğine dair tebliğ aldığı anda haciz isteyeceğim.Borçlunun bu kadar süre sonra elinde imkan kalmadığını süreleri geçirdiğini düşünüyorum.Bununla ilgili elinde yargıtay kararı olan meslektaşlarım varsa paylaşırsa sevinirim.
Old 20-04-2008, 15:12   #2
ersen

aslında bahsettiğiniz durumda borçluya neden takibin devam ettiğine dair tebliğ göndediniz anlamadım zira kambiyo takibi söz konusu ve borçlu yanlış mercii ye itirazda bulunmuş ise bunda sizin bir işlem yapmanıza gerek yok neticede takip kesinleşmiştir ve istediğiniz zaman işlem yapabilirsiniz. yok eğer çeke dayalı bir takip olup 6 ay geçmiş ve siz yenileme yapıyorsanız o başka. bunun dışında yargıtay kararı aramanıza gerek diye düşünüyorum. sizinde dediğiniz gibi borçlu süreleri kaçırmış elindeki tek imkan ise menfi tespit davası saygılar
Old 20-04-2008, 18:46   #3
av.s_ulusinan

Borçlu icra hakimliği yerine icra müdürlüğüne itiraz ettiği için yaptığı itiraz zaten geçersizdir. Bu durumda borçluya neden ihtar çektiğinizi anlayamadım. İcra Müdürü hataen de olsa takibin durdurulmasına karar vermişse icra müdürlüğünün bu kararına karşı şikayet yoluna (kanun hükmüne aykırılık söz konusu olduğundan süresiz şikayet) başvurabilirsiniz. Ancak anladığım kadarıyla takibin durdurulmasına ilişkin bir karar söz konusu değil. Bu durumda sizin beklemenizi gerektiren bir sebep yok..
Old 21-04-2008, 09:53   #4
Av.Sadiye GÜRPINAR

Sayın ersen ve Av.s ulusinan teşekkür ediyorum. Borç ödeyemeyeği bir miktar değil rızasıyla ödesin istedim o yüzden süre vermiştim aslında
Old 24-04-2008, 17:05   #5
tolga doğan

Yargıtay kararını işinize yaramasını dileyerek ekliyorum..

T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 1990/10471

K. 1991/3374

T. 18.3.1991

• KAMBİYO SENETLERİNE ÖZGÜ TAKİPTE İTİRAZ ( Yetkili Merci )

• TAKİBİN KESİNLEŞMESİ ( Tetkik Mercii Yerine İcra Dairesine İtiraz )

2004/m.168

ÖZET : Bonoya dayanılarak yapılan takipte tetkik merci yerine icra dairesine itiraz yapılmışsa, takip kesinleşir. İcra dairesinden takibin devamını istemek yerine, merciiden itirazın kaldırılması istenemez.
DAVA: Merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine, bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 10.9.1990 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR: Kambiyo senetlerine özgü yolla yapılan takipte borçlu kooperatife örnek 163 örnek ödeme emri tebliğ edilmiştir. Borçlu vekili takip dayanağı bonoyu imza eden kişilerin kooperatifi temsile ve ilzama yetkili kişiler olmadığını ayrıca kooperatifin alacaklı görülen A.K.`ye hiçbir borcu olmadığını ileri sürerek icra dairesine itiraz etmiştir.
İİK`nun 168/1-5 maddesine göre borca itiraz niteliğindeki bu itirazın tetkik merciine yapılması gerekirdi. İcra dairesine yapılan itiraz geçersiz olduğundan takip kesinleşmiştir. Kesinleşmiş takibin yürütülmesini icra müdürlüğünden istemek yerine tetkik merciinden itirazın kaldırılmasını istemek fuzuli bir başvuru olup reddi gerekirken istemin yazılı biçimde sonuçlandırılması usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ: Borçlu vekilinin temyiz itirazının kabulü ile merci kararının yukarıda açıklanan nedenle İİK,366 ve HUMK.428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 18.3.1991 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 25-04-2008, 12:57   #6
Av.Sadiye GÜRPINAR

Sayın tolga doğan çok teşekkür ederim kararınız için.
Old 25-04-2008, 16:20   #7
tolga doğan

Sn. Sadiye GÜRPINAR;

Karar işinize yaradıysa çok memnun olurum.. İyi çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi