Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ibraz süresi geçmiş karşılıksız kaşesi vurulmuş çek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2011, 12:25   #1
limpid

Mutlu ibraz süresi geçmiş karşılıksız kaşesi vurulmuş çek

eminim ancak yine de olabilir mi diye sizlere sormak istedim.

mayıs keşide tarihli bankaya ibraz edilmiş karşılıksız kaşesi vurulmuş zayi çekin tekrar bankaya ibraz edilmesi durumunda haberdar olmak açısından mahkemeden ödeme yasağı kararı alınmalı mıdır? çek kadıköy şubenin çeki ise böyle bir durumda hakkaride dahi çeki bankaya götüren şahıslarla ilgili olarak kadıköy şubeye haber verilir mi?
Old 31-10-2011, 23:05   #2
Av.Nur Hayat BURAN

Benim bu sorudan anladığım şudur;
Elde bir çek var idi. Bu çek ibraz süresi içinde bankaya ibraz edildi ki karşılıksız kaşesi vurulabildi. Ancak bu işlemden sonra zayi oldu. Zayi iptal davası açılmalı mı?

Soru bu ise;
YARGITAY 11. HUKUK DAİRESİ E. 2005/13129 K. 2006/13756 T. 21.12.2006 kararı gereği; “Zayi*nedeniyle*çek*iptali davasını ancak lehdar ve hamil açabilir." şeklindeki karara dayanarak lehdar yahut hamil tarafından işbu davanın açılması mümkündür. Bu sayede tüm şubeler de haberdar olur.

Ayrıca aşağıdaki bağlantıyı da incelemnizde fayda var.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=61714
Old 31-10-2011, 23:26   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan limpid

mayıs keşide tarihli bankaya ibraz edilmiş karşılıksız kaşesi vurulmuş zayi çekin tekrar bankaya ibraz edilmesi durumunda haberdar olmak açısından mahkemeden ödeme yasağı kararı alınmalı mıdır? çek kadıköy şubenin çeki ise böyle bir durumda hakkaride dahi çeki bankaya götüren şahıslarla ilgili olarak kadıköy şubeye haber verilir mi?

Sayın limpid, ibraz süresi geçirilmesine karşın karşılıksız işlemi yapılabilmiş olması bir yana, bu çekin üzerindeki kaşeye rağmen yeniden bankaya ibrazı nasıl mümkün olabilecektir?
Hukuksal menfaat yokluğu nedeniyle mahkemeden ödeme yasağı kararı alınamayacağını düşünüyorum.
Saygılar.
Old 03-11-2011, 13:09   #4
limpid

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın limpid, ibraz süresi geçirilmesine karşın karşılıksız işlemi yapılabilmiş olması bir yana, bu çekin üzerindeki kaşeye rağmen yeniden bankaya ibrazı nasıl mümkün olabilecektir?
Hukuksal menfaat yokluğu nedeniyle mahkemeden ödeme yasağı kararı alınamayacağını düşünüyorum.
Saygılar.
sayın güntay cevabınız için teşekkürler. ben de mesajımda eminim ancak demiştim. malumunuz ülkemizde herşey olabildiği gibi belki bu da olabilir mi acaba diye düşünmüştüm. zaten ben de menfaatim olduğunu mahkeme kabul etse dahi bu teminatı vermenin mantıklı olduğunu düşünmediğim için bu yönde bir talebim olmaksızın davamı açtım. )
Old 03-11-2011, 14:05   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan limpid
sayın güntay cevabınız için teşekkürler. ben de mesajımda eminim ancak demiştim. malumunuz ülkemizde herşey olabildiği gibi belki bu da olabilir mi acaba diye düşünmüştüm. zaten ben de menfaatim olduğunu mahkeme kabul etse dahi bu teminatı vermenin mantıklı olduğunu düşünmediğim için bu yönde bir talebim olmaksızın davamı açtım. )

Ne davası açtınız?
Old 03-11-2011, 15:31   #6
limpid

sorumda da belirttiğim için tekrar açıklama gereği duymamıştım çek iptali davası açtım. ayrıca savcılığa hırsızlıkla ilgili suç duyurusunda bulundum sayın ergin.
Old 03-11-2011, 15:48   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan limpid

Oysa ilk sorunuz yukarıda ve dava açıldığına dair bir emare yok.

Alıntı:
sorumda da belirttiğim için tekrar açıklama gereği duymamıştım çek iptali davası açtım. ayrıca savcılığa hırsızlıkla ilgili suç duyurusunda bulundum sayın ergin.

Anladığım kadarıyla yazayım. Sayın Güntay'ın yanıtına katılıyorum. Karşılıksız kaşesi vurulmuş çeke yeniden kaşe vurulamaz. Bir şekilde Hakkari'de ibraz edilse bile, muhatap bankaya(Kadıköy'e) haber verilir.

Müvekkilinize yönelinmesi konusunda endişeniz olmasın. Ancak müvekkiliniz adına keşideciye yönelmeniz için böyle bir karara ihtiyaç vardır. Ödenmiş olsaydı, buna da gerek kalmayacaktı.
Old 03-11-2011, 16:01   #8
limpid

Alıntı:
Yazan limpid

teşekkürler sayın ergin,

şöyle açıklayayım zayi çek dediğim için dolayısıyla çek iptali davasının açılacağının mesajımdan anlaşılabileceğini düşünmüştüm. daha net yazmalıydım haklısınız
evet karşılıksız kaşesi vurulmuş çeke tekrar karşılıksız kaşesi vurulamaz doğrudur. alacağın tahsili açısından da iptal kararına ihtiyacım olduğu için bu davayı açtım. cevabınız için tekrar teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi