Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Okul fobisi ve hukuken yapılabilecekler..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-03-2009, 11:56   #1
nephilis

Varsayılan Okul fobisi ve hukuken yapılabilecekler..

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum,
Önüme gelen farklı bir konu ile ilgili olarak görüşlerinize başvurmak istiyorum..
Müvekkilin 8 yaşındaki oğlunda okul fobisi denilen bir psikolojik durum mevcut. Çocuk önceleri kesinlikle okula gitmeyi reddetmiş fakat daha sonra psikolog yardımından yararlanmak suretiyle büyük uğraşlar sonucunda annesiyle birlikte okula gitmeye ikna olmuş. Birkaç gün okula annesiyle gittikten sonra hem öğretmen hem de okul müdürü anneyi sınıfa artık alamayacaklarını söylemişler. Çocuk şuan tek başına okula gitmiyor, bir şekilde okula götürülse dahi ilk teneffüste okuldan kaçarak eve geliyor. Çocuk şuan psikolojik tedavi görmekte ve ilaç kullanmakta. Psikolog, çocuğun yanında gerekirse annesinin de çocukla birlikte okula gitmesini söylüyor fakat okul idaresi anneyi sınıfa kabul etmiyor. Acaba bu durumda resmi bir sağlık kuruluşunda görev yapan bir psikologtan alınacak bu yönde bir rapor ile annenin mahkeme kararıyla çocukla birlikte okula gitmesi sağlanabilir mi?

Teşekkürler..
Old 05-03-2009, 12:17   #2
korayoz

Kanunlar da buna uygun bir düzenleme benim bildiğim yok. İdare ile bu sorunun çözülmesi lazım. Belki kaymakamla falan konuşursanız bu sorunu çözebilirsiniz.
Old 06-03-2009, 13:19   #3
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan nephilis
Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum,
Önüme gelen farklı bir konu ile ilgili olarak görüşlerinize başvurmak istiyorum..
Müvekkilin 8 yaşındaki oğlunda okul fobisi denilen bir psikolojik durum mevcut. Çocuk önceleri kesinlikle okula gitmeyi reddetmiş fakat daha sonra psikolog yardımından yararlanmak suretiyle büyük uğraşlar sonucunda annesiyle birlikte okula gitmeye ikna olmuş. Birkaç gün okula annesiyle gittikten sonra hem öğretmen hem de okul müdürü anneyi sınıfa artık alamayacaklarını söylemişler. Çocuk şuan tek başına okula gitmiyor, bir şekilde okula götürülse dahi ilk teneffüste okuldan kaçarak eve geliyor. Çocuk şuan psikolojik tedavi görmekte ve ilaç kullanmakta. Psikolog, çocuğun yanında gerekirse annesinin de çocukla birlikte okula gitmesini söylüyor fakat okul idaresi anneyi sınıfa kabul etmiyor. Acaba bu durumda resmi bir sağlık kuruluşunda görev yapan bir psikologtan alınacak bu yönde bir rapor ile annenin mahkeme kararıyla çocukla birlikte okula gitmesi sağlanabilir mi?

Teşekkürler..

sevgili meslektaşım,
öncelikle okul ile ilgili olarak çok ciddi sorunlar yaşayan ve ilaç kullanma boyutuna varan korkusu olan bir çocuğun bu halde iken okula gönderilmesinin gerekip gerekmediği ve bunun doğru olup olmadığı hususları çok önemlidir.Eğer uzman kişilerin görüşü çocuğun anne refaketinde okula gitmesi yönünde ise bu yönde alınacak raporla beraber milli eğitim müdürlüğüne müracat etmeniz ve idarenin onayını almanız gerekmektedir.Milli eğitim onay vermezse bu işleme karşılık idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için dava açmanız gerekecektir.

Eğitim ve öğretime zarar vermediği sürece Milli Eğitim Müdürlüğünün soruna olumlu yaklaşacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi