Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tacir Hamiline Cekleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2011, 16:33   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Tacir Hamiline Cekleri

Merhabalar,
Muvekkilime, kesidecisi tuzel kisi olan bir firma tarafindan 20 Ekim 2011 tarihli vadesi olan ve uzerinde "Tacir Hamiline" ibaresi bulunan hamiline bir cek yazilmistir. Muvekkilim vadesi geldiginde ceki tahsil amaciyla bankasina ibraz edecektir. Ancak aklima takilan husus su oldu ve bu tip bir cekle karsilasan meslektaslarim varsa yol gosterirlerse sevinirim.

Muvekkilim tacir sifatina haiz bir kisi degil. Tacir sifatina haiz olmayan gercek kisinin lehdar oldugu bu tip bir cekin ibraz edilmesi halinde kendisine odeme yapilir mi ? Lehdarin da mutlaka tacir sifatina mi haiz olmasi gerekir bu tip ceklerde ?

Tesekkurler.
Old 23-09-2011, 16:43   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Merhabalar,
Muvekkilime, kesidecisi tuzel kisi olan bir firma tarafindan 20 Ekim 2011 tarihli vadesi olan ve uzerinde "Tacir Hamiline" ibaresi bulunan hamiline bir cek yazilmistir. Muvekkilim vadesi geldiginde ceki tahsil amaciyla bankasina ibraz edecektir. Ancak aklima takilan husus su oldu ve bu tip bir cekle karsilasan meslektaslarim varsa yol gosterirlerse sevinirim.

Muvekkilim tacir sifatina haiz bir kisi degil. Tacir sifatina haiz olmayan gercek kisinin lehdar oldugu bu tip bir cekin ibraz edilmesi halinde kendisine odeme yapilir mi ? Lehdarin da mutlaka tacir sifatina mi haiz olmasi gerekir bu tip ceklerde ?

Tesekkurler.

Sayın Meslektaşım,

Yeni yasaya göre tacir olan kişinin tacir çeki kullanması gerekiyor. Bu yükümlülüğe aykırı davranış ayrıca özel bir suç olarak düzenlenmiş. (m.7) Bu açıdan, çekin sıhhati konusunda (diğer unsurlar da tamamsa.) bir problem olmadığını düşünüyorum.

Öte yandan, 5941 sayılı yasa çek lehdar veya hamilinin/ibraz edenin kim olduğu (tacir, esnaf vs.) tahtında bir ölçütten bahsetmemektedir. Dolayısıyla "tacir çeki"ni, bankaya ibraz eden kişi tahsilini isteyebilir.

Saygılar.
Old 23-09-2011, 16:49   #3
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın Meslektaşım,

Yeni yasaya göre tacir olan kişinin tacir çeki kullanması gerekiyor. Bu yükümlülüğe aykırı davranış ayrıca özel bir suç olarak düzenlenmiş. (m.7) Bu açıdan, çekin sıhhati konusunda (diğer unsurlar da sorun yoksa) bir problem olmadığını düşünüyorum.

Öte yandan, 5941 sayılı yasa çek lehdar veya hamilinin/ibraz edenin kim olduğu (tacir, esnaf vs.) tahtında bir ölçütten bahsetmemektedir. Dolayısıyla tacir çekini, bankaya ibraz eden kişi tahsilini isteyebilir.

Saygılar.

Omer Bey merhaba,
Cevabiniz ve yardiminiz icin tsk ederim. Bu basligi actim ancak ote yandan da 5941 sayili cek kanununu okumustum. Buna iliskin hicbir ibareye rastlamadigimdan olsa gerek emin olmak istedim. Esasinda "hamiline' ibaresi oldugundan durum cok acik; yani kimin elinde bulunuyorsa odemesi ona yapilacaktir. Ancak tacir ceki bir miktar aklimi karistirdi simdi emin oldum. Tekrar tesekkurler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi