Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Kazası- Belediyenin kusuru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2011, 17:23   #1
Aysel Çınar

Varsayılan Trafik Kazası- Belediyenin kusuru

Merhabalar;

Ortasından tramvay yolu geçen iki yönlü karayolunda, dolmuş durağı bulunmamasına rağmen tüm dolmuşların yolcu indirip bindirdiği bir güzergah bulunmaktadır. Ayrıca o güzergaha yakın bir dolmuş durağı da bulunmamaktadır.

Bu güzergahta diğer yolcularla birlikte dolmuştan inen vekil eden; karşıya geçmek isterken ( yol çok dar ve dolmuşlar yüzünden tramvay gelip gelmediği görülmüyor ) tramvay çarpıyor.

5393 Sayılı Belediye Kanunu`na göre durak yerlerini tespit etme, trafik düzenini ve güvenliğini sağlama yetkisi belediyeye ait olduğu için belediyenin kusurlu plduğunu düşünmekyeyim. Kaldı ki yolda trafik lambası, yaya yolu vb. de yok.

Burada hangi hükümler çerçevesinde kimlerin sorumluluğuna gidilebilir? İdarenin hizmet kuruna mı dayanmak gerekir ? Yardımcı olursanız sevinirim...
Old 01-02-2011, 17:27   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Aysel Çınar
Merhabalar;

Ortasından tramvay yolu geçen iki yönlü karayolunda, dolmuş durağı bulunmamasına rağmen tüm dolmuşların yolcu indirip bindirdiği bir güzergah bulunmaktadır. Ayrıca o güzergaha yakın bir dolmuş durağı da bulunmamaktadır.

Bu güzergahta diğer yolcularla birlikte dolmuştan inen vekil eden; karşıya geçmek isterken ( yol çok dar ve dolmuşlar yüzünden tramvay gelip gelmediği görülmüyor ) tramvay çarpıyor.

5393 Sayılı Belediye Kanunu`na göre durak yerlerini tespit etme, trafik düzenini ve güvenliğini sağlama yetkisi belediyeye ait olduğu için belediyenin kusurlu plduğunu düşünmekyeyim. Kaldı ki yolda trafik lambası, yaya yolu vb. de yok.

Burada hangi hükümler çerçevesinde kimlerin sorumluluğuna gidilebilir? İdarenin hizmet kuruna mı dayanmak gerekir ? Yardımcı olursanız sevinirim...

Sayın meslektaşım,

Size bir önerim bir de bu konuda vereceğim beyanım olacak.

Önerim, kusur tespiti yaptırmanız.

Bilgim ise, durak olmayan yerde indir-bindir yapan dolmuşun kusuru var ama belediyenin burada kusurunun olmadığını düşünüyorum. Zira ana yollarda, caddelerde geçiş üstünlüğü vasıtalara verilmiştir. hele bir de orada üst geçit var ise yada tramvay yoluna geçiş yasağı var ise, belediyeye suç istan etmenizin önüne geçilmiş olunacaktır.
Old 01-02-2011, 17:52   #3
Aysel Çınar

Öncelikle sorumu yanıtladığınız için çok teşekkür ederim Sayın Polat.

Ama şehiriçi dolmuş duraklarını belirlemek belediyenin sorumluluğunda değil mi, yablış mı biliyorum acaba ? Bu konuda bir kararsızlık yaşamaktayım.

Kusur tespiti derken; tam olarak neyi kastediyorsunuz, bu konuyu biraz açıklayabilir misiniz?

Yolda yaya yolu veya üst geçit olmadığı gibi ( tam emin olmamakla birlikte ) tramvay yoluna geçiş yasağı da yok. Bu nedenle belediyenin sorumluluğuna başvurmayı düşünmekteyim.
Old 01-02-2011, 17:57   #4
Av.Suna SOYDAŞ

Kaza ile ilgili tutanak tutulmuştur mutlaka. Kazada yaralama var ise sonuçta ceza daası da açılacaktır. Bana göre söylediğiniz konularda haklısınız ve idarenin sorumluluğu var. İdari dava açılması gerektiğini düşünüyorum.
Old 01-02-2011, 18:02   #5
Aysel Çınar

Soruşturma başlatıldı ancak; kaza ile ilgili tutanak henüz elimize ulşmadı. Vekil eden de yoğun bakımda hala... Elimizde sadece vatmanın vermiş olduğu ifade var.

Kaldı ki kaza tespit tutanağında yolun durumu vs. gözetilmeyeceği için lehimize olacağını düşünmüyorum.
Old 01-02-2011, 21:03   #6
Malik Eskişehirli

Önce Kusur ( veya özel ) Tespiti yaptırılmasında yarar olabilir. Anlatımdan bana göre; Yaya %75 Kusurlu.
Old 02-02-2011, 11:24   #7
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Aysel Çınar
Öncelikle sorumu yanıtladığınız için çok teşekkür ederim Sayın Polat.

Ama şehiriçi dolmuş duraklarını belirlemek belediyenin sorumluluğunda değil mi, yablış mı biliyorum acaba ? Bu konuda bir kararsızlık yaşamaktayım.

Kusur tespiti derken; tam olarak neyi kastediyorsunuz, bu konuyu biraz açıklayabilir misiniz?

Yolda yaya yolu veya üst geçit olmadığı gibi ( tam emin olmamakla birlikte ) tramvay yoluna geçiş yasağı da yok. Bu nedenle belediyenin sorumluluğuna başvurmayı düşünmekteyim.

Sayın meslektaşım,

Durak koyma mecburiyeti var ise, illede oraya durak koyacak diye bir mecburiyeti de yoktur herhalde.

Siz kendinizi sağlama alın bence. Kusur tespiti yaptırın.
Tespitte, belediyenin kusurunun olup olmadığının da tespitini isteyin.
Özellikle emekli trafik polisi bilirkişisi isteyin. bazen Makine bilirkişi görevlendiriyorlar.
Old 02-02-2011, 12:31   #8
Aysel Çınar

Peki o hatta çalışan bütün dolmuşların, durak gibi bir yeri kullanmaları orada bir durak ihtiyacınınn var olduğunu göster miyor mu?
Old 02-02-2011, 12:36   #9
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Aysel Çınar
Peki o hatta çalışan bütün dolmuşların, durak gibi bir yeri kullanmaları orada bir durak ihtiyacınınn var olduğunu göster miyor mu?

Sayın meslektaşım,
Bazı dolmuş ve otobüs şoförlerinin durdukları her yer,
potansiyel durak zaten. Ama sadece kendileri için.

Siz belediyenin hizmet getirmemesini ihmali davranış olarak görüyorsanız,
ozaman idare mahkemesine kusurlu hizmet sebebiyle dava açmanız gerekecek.

Ama ben bu kazada ölen şahsın, tam olmasa da büyük oranda kusurlu olduğunu düşünüyorum.

Belediyenin de trafik kazasının oluşumunda kusuru olmadığını düşünüyorum.

Ama bu bir görüştür, siz yine de kusur tespiti yaptırınız.
Old 02-02-2011, 17:57   #10
Aydinho

bence olayda dolmuşçunun kusuru vardır. Dava açmayı düşünecekseniz dolmuşçuya karşı açmanızı tavsiye ederim. Zira durak olmayan bir yerde durmuş ve zarara sebebiyet vermiştir. Olayda hizmet veren dolmuş şöförünün hizmet kusuru vardır.
Old 02-02-2011, 18:02   #11
hukukcugokhanozkan

Trafik düzenini ve güvenliğini sağlama yetkisi (Özellikle trafik güvenliğini sağlama görevini ihmal ettiği için belediyenin hizmet kusuru vardır kanımca.İdari yargıda tam yargı davası açılabilir.)
Old 02-02-2011, 19:34   #12
Malik Eskişehirli

Kusur Makinacıların ( ve TR Polisinin ) konusu değildir. Ancak, yokluktan ve/veya öyle yer edindiklerinden ( Bilindiklerinden )atanıyorlar. Konu donanımlı Sigortacıların ve Üniv. Ulaştırma ( Karayolu / Trafik ) Müh.nin dir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi