Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İzale-i şuyu davasında paydaşların toplu olarak satın alması ve kdv oranı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-07-2010, 12:09   #1
ozan süngü

Varsayılan İzale-i şuyu davasında paydaşların toplu olarak satın alması ve kdv oranı

toplam 7 paydaşın sahip olduğu ve paydaşlardan birinin 2 hisseye diğer paydaşların ise 1 er hisseye sahip olduğu toplam 800 m2 civarında içinde 4 evin(hepsi 100 m2 den az) farklı yerlerde bulunduğu arsa 2 hisseye sahip olan bir paydaşın borcu nedeniyle bu borçlu paydaşa icra takibi açan alacaklı tarafından paydaşlığın satış yolu ile giderilmesi yoluna başvurulmuştur. Kalan 6 paydaş bu yeri elinden çıkarmak istemediği için satın alma yoluna gitmek istemektedir. Bu konu ile yaptığım araştırmalar sonucunda kafamda birkaç soru işareti kalmış durumdadır.

Alacaklı borçlu paydaşın diğer gayrımenkullerine değil, ticari olarak bina yapıp satacağı bu bahçe üzerinden tahsile gitmiştir. Kötüniyetli olarak ticari değeri daha yüksek olan bu yola başvurmuştur.

1) Ben kalan 6 paydaş hep beraber satışa girebilirler mi? diğer şekilde tek paydaş girmesi durumunda % 20 teminat ödemek zorunlluğu doğmaktadır. Bu durumu aşmak amacıyla 6 paydaşın vekaletnamesini alarak satış sonucunda almamız mümkün müdür? Bu şekilde sadece 2 hisse sahibi paydaşın oranı olan % 12.5 bedel mi ödeyeceğiz. Yoksa komple bedeli yatırmamız gerekir mi?

2) 23.6.2010 tarhli Maliye Bakanlığı nın yayımladığı genelgede evin 150 m2 den büyük olması durumunda kdv %18 olarak alınır diyorr. Burada evlerin m2 toplamı 400 civarı ama hepsi 150 m2 den küçük kdv olarak %1 kullanma sanşımız var mıdır? Yoksa toplamı ele alınarak hesaplama yapılacak.

Sevgili meslektaşlarıma ve daha önce uygulama yapan üstadlarım bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla
Old 14-06-2012, 11:10   #2
janan

Acaba birinci bentteki sorununuzu çözdünüz mü çok benzer bir sorunum var zira
Old 14-06-2012, 12:22   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ozan süngü
toplam 7 paydaşın sahip olduğu ve paydaşlardan birinin 2 hisseye diğer paydaşların ise 1 er hisseye sahip olduğu toplam 800 m2 civarında içinde 4 evin(hepsi 100 m2 den az) farklı yerlerde bulunduğu arsa 2 hisseye sahip olan bir paydaşın borcu nedeniyle bu borçlu paydaşa icra takibi açan alacaklı tarafından paydaşlığın satış yolu ile giderilmesi yoluna başvurulmuştur. Kalan 6 paydaş bu yeri elinden çıkarmak istemediği için satın alma yoluna gitmek istemektedir. Bu konu ile yaptığım araştırmalar sonucunda kafamda birkaç soru işareti kalmış durumdadır.

Alacaklı borçlu paydaşın diğer gayrımenkullerine değil, ticari olarak bina yapıp satacağı bu bahçe üzerinden tahsile gitmiştir. Kötüniyetli olarak ticari değeri daha yüksek olan bu yola başvurmuştur.

1) Ben kalan 6 paydaş hep beraber satışa girebilirler mi? diğer şekilde tek paydaş girmesi durumunda % 20 teminat ödemek zorunlluğu doğmaktadır. Bu durumu aşmak amacıyla 6 paydaşın vekaletnamesini alarak satış sonucunda almamız mümkün müdür? Bu şekilde sadece 2 hisse sahibi paydaşın oranı olan % 12.5 bedel mi ödeyeceğiz. Yoksa komple bedeli yatırmamız gerekir mi?

2) 23.6.2010 tarhli Maliye Bakanlığı nın yayımladığı genelgede evin 150 m2 den büyük olması durumunda kdv %18 olarak alınır diyorr. Burada evlerin m2 toplamı 400 civarı ama hepsi 150 m2 den küçük kdv olarak %1 kullanma sanşımız var mıdır? Yoksa toplamı ele alınarak hesaplama yapılacak.

Sevgili meslektaşlarıma ve daha önce uygulama yapan üstadlarım bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla
1- 15 gün önce 3 hissedarlı dükkan ortaklığın giderilmesi yoluyla satışa çıktı. 2 hissedar adına avukatı satın aldı.Ben de bu haliyle ilk defa tecrübe ettim.

2- Evlerin toplam m2 sinin önemi yoktur. Her bir ev 150 m2 nin altında ise, KDV oranı %1 dir. Düz mantık: Her eve farklı alıcı çıkarsa KDV ne olacaktır?
Old 15-06-2012, 21:47   #4
janan

Sevgili Suat Bey, ben de bu gün bizzat tecrübe ettim ve sorumun cevabını yaşayarak gördüm olabiliyormuş

Hatta ben ilk kez yaşadığım için paylaşmak da isterim, biz satışa davacı olan 3 hissedar adına girdik, 4. hissedarın payını aldık ve hissedarlardan sadece birinin adına tescilini talep ettik oldu şaşırdım

KDV ile ilgili sorunuzu ise tam anlayamadım
Old 18-06-2012, 17:54   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan janan
:

KDV ile ilgili sorunuzu ise tam anlayamadım

Toplam arsa miktarı üzerinden KDV alınmayacak. Her taşınmaz için ayrı ayrı alınacak.Yani satılacak taşınmazlardan birisi 150 m2 nin altında ise %1, üstünde ise %18 oranında K.D.V. alınacak. Hissedarlardan birisnin taşınmazların tamamını almasında da durum aynıdır. İhaleye üçüncü şahıslar girseydi ve her biri bir taşınmaz satın alsaydı, K.D.V oranı değişecek miydi, demek istedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi