Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eski eşin senet borcuna kefillik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2015, 16:51   #1
Konuk

Varsayılan eski eşin senet borcuna kefillik

merhaba.
28 yaşında 2 üniversite mezunu tahsilli bir bayanım.KKTC vatandaşı tc de çalışma izni olmayan biriyle 1 yıllık evliliğim oldu.ancak kumarbaz ve gerçek bir dolandırıcı.benim gibi pek çok insanı dolandırdığını öğrendim ancak hepsi ayrı şehirlerde ve kimseye herhangi bir borcuna karşılık imza ya da beyanı yok.evliliğimin ilk aylarında kumar borcu sebebiyle borçlandığını ve senede imza atmazsam başımızın belada olduğunu söyledi.saygın bir işim ve kariyerim vardı çok utandım ve imzamı attım kefil oldum.şehir değiştirdim bana ödediğini söylediği senet borcu yüzünden bana maaş haczi kararı çıkmış bilmiyorum nasıl.işimi bırakmak zorunda kaldım .aylar oldu ve maaş haczim sebebiyle yeni iş bulmakta zorlanıyorum.nereye gitsem durumumu anlattıktan sonra işe alınmıyorum.bu arada boşandım borç faiziyle beraber artıyor.kendisi tc vatandaşı olmadığı ve yasal olarak çalışmadığı için borç bana kaldı.aslında çalıştığı yerin adresini ve ev adresini biliyorum.ne yapabilirim?bir kadın olarak maddi değil manevi olarakda çok büyük hasar gördüm ayrıca beni aldattığını ve jigololuk yaptığını da öğrendim en azından sınır dışı olsa biraz olsa rahatlıycam.lüks hayatına devam ederken ben borcunun yükünü taşıyorum.şuan geçimim sağlamak için ek işler ne bulursam yapıyorum.çok zor durumdayım
Old 26-05-2015, 05:46   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba.
28 yaşında 2 üniversite mezunu tahsilli bir bayanım.KKTC vatandaşı tc de çalışma izni olmayan biriyle 1 yıllık evliliğim oldu.ancak kumarbaz ve gerçek bir dolandırıcı.benim gibi pek çok insanı dolandırdığını öğrendim ancak hepsi ayrı şehirlerde ve kimseye herhangi bir borcuna karşılık imza ya da beyanı yok.evliliğimin ilk aylarında kumar borcu sebebiyle borçlandığını ve senede imza atmazsam başımızın belada olduğunu söyledi.saygın bir işim ve kariyerim vardı çok utandım ve imzamı attım kefil oldum.şehir değiştirdim bana ödediğini söylediği senet borcu yüzünden bana maaş haczi kararı çıkmış bilmiyorum nasıl.işimi bırakmak zorunda kaldım .aylar oldu ve maaş haczim sebebiyle yeni iş bulmakta zorlanıyorum.nereye gitsem durumumu anlattıktan sonra işe alınmıyorum.bu arada boşandım borç faiziyle beraber artıyor.kendisi tc vatandaşı olmadığı ve yasal olarak çalışmadığı için borç bana kaldı.aslında çalıştığı yerin adresini ve ev adresini biliyorum.ne yapabilirim?bir kadın olarak maddi değil manevi olarakda çok büyük hasar gördüm ayrıca beni aldattığını ve jigololuk yaptığını da öğrendim en azından sınır dışı olsa biraz olsa rahatlıycam.lüks hayatına devam ederken ben borcunun yükünü taşıyorum.şuan geçimim sağlamak için ek işler ne bulursam yapıyorum.çok zor durumdayım

Sayın Katılımcı,

-Senede kefil olduğunuzu söylüyorsunuz. Eski eşinizle birlikte aynı senede imza attığınızdan TBK 584 maddesinde yer alan kefalatte eşin izni olayımızda söz konusu değildir. Kaldı ki siz kambiyo senedine kefil olarak imza atmışsınız. Kambiyo senedi ticari bir iştir.

- Senedin tutarını icra müdürlüğüne öderseniz; o dosyada asıl borçluya karşı takibi devam ettirebileceğinizi düşünüyorum. Şayet eski eşinizin mal varlığı varsa (anlattıklarınızdan çıkarım yaparak söylüyorum: genelde bu tip şahısların üzerinde mal varlığı olmaz) dosyaya ödediğiniz miktarı asıl borçlu olan eski eşinizden haciz yolu ile alabileceğinizi düşünüyorum. Senedin tutarı az ise bu yolu denemeniz daha iyi olabilir. Hiç yoktan maaş haczi yüzünden işsiz kalmazsınız.

-Ayrıca alacaklı taraf icra dosyasında 3 sene işlem yapmazsa, unutursa; 3 sene sonra kambiyo takibinin iptali için icra hukuk mahkemesine dava açıp icra takibini iptal ettirebilirsiniz. Senedin tutarı çoksa bu yolu deneyebilirsiniz.

-İcra dosyasını bir avukata inceletmenizde fayda vardır. Senedin üzerinde bir eksiklik varsa bu yönden de takibin iptalini isteyebilirsiniz. Örneğin tanzim tarihinin olup olmaması ve diğer unsurlarını bir avukata inceletmenizde fayda olabilir. Gözden kaçan bir eksiklik olabilir.

-Olayınız da hak kaybına uğramamak için her aşamada bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz avukat tutmaya müsait değilse ; bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna başvuru yapıp bir avukattan yardım alabilirsiniz.

-Geçmiş olsun, kolay gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi