Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askeri Mahkemelerdeki Duruşmalarla Adli Mahkemelerdeki Duruşmalar Arasındaki Fark

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2008, 16:53   #1
avpınar

Varsayılan Askeri Mahkemelerdeki Duruşmalarla Adli Mahkemelerdeki Duruşmalar Arasındaki Fark

Değerli meslektaşlarım şimdiden teşekkür ederim. Bikaç gün sonra askeri ceza mahkemesinde duruşmaya giricem talimat dosyasıyla ilgili olarak. sanık müdafiiyim. ilk defa Askeri Ceza Mahkemesi'ne giricek olmam sebebiyle soruyorum, duruşma düzeni ve işleyişi adli mahkemelerdeki gibi mi yoksa değişiklik var mı?? Acemiliğimi mazur görün...
teşekkür ederim şimdiden
Old 20-02-2008, 16:59   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım, merak etmeyiniz; hakimlerin üniformalı olmaları dışında bir fark göremeyecek ve acemilik çekmeyeceksiniz.
Old 20-02-2008, 18:44   #3
Av.Suat Ergin

Meslek hayatına başlar başlamaz askeri mahkemede 3-4 tane davam olmuştu. Çok keyif almıştım.İlk davam Güney Den. S.K.'nda'askeri benzin hırsızlığı' idi. İhbar eden astsubay; kadın meselesi yüzünden müvekkile iftira atmıştı. Tanıklara istediğimiz soruları sorabilmiştik. İhbarcıya soru sorabilmiştik. Askeri savcı duruşma sonunda nerdeyse ihbarcının tutuklanmasını isteyecekti. Duruşma 6,5 saat sürmüştü. Sözkonusu olan bir araba benzin idi.Duruşmadan sonra müvekkil boynuma sarılıp 'Petroçelli gibiydin' demişti.

Sonraki davam Ege Ordu Askeri Mahkemesi'ndeydi. Başkan duruşma başlar başlamaz 'Buyrun Sayın Meslektaşım oturun' demişti(Üstelik Sayın Av.Ömer Kavili henüz avukat değildi.). Dava safahatında da 'Bir talebiniz var mı?' diye sürekli sorardı.

O zamanlar(Milattan Önce) As.Mahkemelerde yargılama böyle yapılıyordu. Umarım değişmemiştir.

Niye uzun uzun anlattım? Birincisi soru sahibi rahatlamış olur. İkincisi, özlediğimiz yargılama süreci; hakim-avukat-savcı üçgeninde karşılıklı saygının öneminin anlaşılmasını sağlamak. Üçüncüsü ben o davalardan sonra 'İşte avukatlık bu ve çok zevkliymiş' demiş ve acele etmiştim. Daha sonra adli mahkemelerde girdiğim duruşmalarda yaşadığım hayal kırıklığı herkesten büyük oldu. Meğer gerçek öyle değilmiş.

Özet olarak; belki dava azlığından bilemem ama askeri mahkemelerde, avukat da hakim de savcı da hukukçu olmanın tadını çıkarıyorlardı( Yanlış anlaşılmasın aman...Sadece bu tür davalar için söylüyorum. Sıkıyönetim Mah. filan konu dışıdır.)

Bence davanı tadını çıkarın. (Ama buraya da yazın lütfen)

Saygılarımla
Old 20-02-2008, 18:49   #4
Av.Cengiz Aladağ

Ben de duruşma tutanağı yazılmaya başladığında şaşkınlıkla dinlemiştim başkanı: "Savunucu ve sanık geldi."
Sonra tutanağı incelediğimde hakim yerine yargıç, katip yerine yazman gibi Türkçe sözcüklerin kullanıldığını görmüştüm.
Evet, sayın avpınar, ben de sayın Ergin gibi deneyiminizi bizlerle paylaşmanızı dilerim.
Old 20-02-2008, 18:51   #5
hukukcu15

Varsayılan deneyim

Askerliğimi Askeri Savcı olarak yapmam nedeniyle belirtmem gerekir ki hiçbir fark yok. Hatta Askeri Mahkeme'deki hakim ve savcılar tahmin edebileceğinizden çok daha fazla hukuku olabildiğince tam uygulama kaygısında olan kişiler.( Belki de alanlarında uzmanlaştıkları için) Malesef Adliye Mahkemelerinde bazen avukat olarak görmediğimiz ilgi ve değerin bu mahkemelerde avukatlara gösterildiğine şahit oldum.İyi duruşmalar.
Old 21-02-2008, 12:12   #6
AV.ERKUT

Sayın AvPınar,
Size 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nu duruşmaya girmeden önce gözden geçirmenizi tavsiye ederim ancak bir farklılık olmadığını göreceksiniz.Meslektaşlarımın da belirttiği gibi Askeri Mahkemelerde avukatlara ve avukatlık mesleğine gösterilen saygı sizi de şaşırtacaktır inanın.
Old 21-02-2008, 12:31   #7
av.semire nergiz

Konu başlığını görünce benim de içimden birkaç şey yazmak geldi.
Mesleğe ilk başladığım günden bu güne kadar askeri mahkemelerde görülen çok dava takip ettim.Bu davaların takibi sırasında beni ençok yoran konu mahkemelerin kurulduğu mekanın askeri stratejik bölge olması itibariyle yaşadığım güvenlik ulaşım sorunu idi.Zira bu sorun en başta sizi yaptığınız işten soğutuyordu.Öncelikle nizamiyeye uğruyorsunuz,uzun bekleyişten sonra kayıt yaptırıyorsunuz,arabanızla beraber giriş yapacaksanız arabanız didik ediliyor ve neredeyse iskeleti dahi inceleniyor ,üstünüz dedektörle aranmaya çalışılıyor ve o anda avukatların üstü aranmaz diye ciddi bir tartışma içerisinde buluveriyorsunuz kendinizi,bu tartışmanın her zaman bir galibi olur neticede ve işlemler bittikten sonra ordaki görevli bir yere telefon açıyor"""komutanım bir avukat geldi duruşması olduğunu söylüyor gönderelim mi kendisini.........emredersiniz efendim""""diyerek telefon görüşmesini bitiriyor ve size dönüp buyrun eskort asker eşliğinde mahkemeye gidebilirsiniz diyor.............yanınızda eskortla yola koyuluyorsunuz tam yarı yolda yeni bir nizamiyede kimlik bilgilerinizi yenileyip yeni bir giriş kimlik kartı alıyorsunuz............eskortla yola devam ediyorsunuz ve mahkemenin kapısına kadar eskort sizi getirip bırakıyor.............zavallı eskortun görevi bitiyor ve nizamiyeye geri dönüyor..............siz de mahkemeye kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz Sonra duruşma başlıyor ,ilk etapta heyetin sakinliği dikkatinizi çekiyor ,her evrağı ince ince tetkik ediyor karşılıklı usul hükümleri nezaket kuralları içerisinde yerine getiriliyor.Duruşma sırasında hiç beklemediğiniz bir anda asker müvekkiliniz hakime DOĞRUDUR KOMUTANIM diye cevap veriyor ,siz geriliyorsunuz ne komutanı kardeşim hakim diyeceksin hakim diyesin geliyor ama nafile o hala KOMUTANIM demeye devam ediyor.Sonra tanıklar ,bilirkişiler herkes bir ağızdan KOMUTANIM diye hitap etmeye devam ediyor...................

Görüldüğü üzere askeri mahkemelerde duruşmalar çoooooook zevkli geçiyor..
Old 21-02-2008, 13:14   #8
Hukukçu55

Mesajlarda mahkeme başkanı olarak nitelenen kişi duruşma hakimi olsa gerek.Askeri mahkeme başkanı sınıf subayından oluyor diye biliyorum. Şayet değişmediyse...
Old 21-02-2008, 13:50   #9
hukukcu15

Mahkeme başkanı subay sınıfından olsa da hukukçu olmadığı için zaten duruşma esnasında pasif durumda.Usuli bir durumu var sadece.
Old 21-02-2008, 13:58   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Hukukçu55
Mesajlarda mahkeme başkanı olarak nitelenen kişi duruşma hakimi olsa gerek.Askeri mahkeme başkanı sınıf subayından oluyor diye biliyorum. Şayet değişmediyse...

Alıntı:
Yazan hukukcu15
Mahkeme başkanı subay sınıfından olsa da hukukçu olmadığı için zaten duruşma esnasında pasif durumda.Usuli bir durumu var sadece.

Askeri mahkemelerde 2 askeri hakim ve bir subay üye bulunur, hangisi kıdemli ise o heyete başkanlık eder. (353 s.kanun madde 2)
Old 21-02-2008, 14:24   #11
hukukcu15

Ben de zaten kıdemli olması durumunu kastetmiştim. Ama açıklayıcı bilgi için teşekkürler.
Old 21-02-2008, 15:05   #12
Hukukçu55

uygulamada subay üye askeri hakimlerden mutlaka kıdemli olmakta ve mahkeme başkanlığı görevini yürütmektedir.
Old 21-02-2008, 15:23   #13
Av.Barış

Bizim burada Askeri Mahkemelere gitmeyi meslektaşlarım nedense pek sevmiyor(CMK görevlendirmesi)Bunun için geçen yıl 1 günde 8 görevlendirme alıp gitmiştim.Gerçektende sizlere bayağı yakından davranıyorlar.Yani ideal yargılama düzeni diyebiliriz.Fakat askeri usul kanunu çok katı kurallar içerdiği için sizin sonuca etkiniz pek olamıyor.Çünkü müvekkiliniz zaten ilk başta herşeyi olduğu gibi anlatıyor.Yani neredeyse tüm suçlarda sabit ikrar var
Ya da benim şansıma böyle dosyalar denk geldi.Yine dosya gelse yine giderim
Bu arada Av. Semire hanım doğru söylüyor.Askeri mahkemelere ulaşmak ve Avukat olduğunuz için üzerinizi aratmak istememenizi anlatmak tam bir sorun.Çeşitli güvenlik koridorlarından geçip kimlik vs değiştirmek ayrı bir dert.Tüm bunların sonucunda oraya ulaştığınızda gayet güzel bir ortam sizi bekliyor
Old 21-02-2008, 20:23   #14
avpınar

tüm cevaplara teşekkür ederim, içim rahatladı gerçekten. Duruşma yarın sabah saa 10da. çıkınca nasıl geçtiğini sizlere anlatacağım
Old 21-02-2008, 20:30   #15
masimo

uygulamada tutuklama sebebi olarak CMk 100 katalog suçlar sebep gösterilir, askeri mahkemede ise bozulan askeri disiplinin yeniden tesisi....... gerekçe gösterilebilir
Old 22-02-2008, 12:49   #16
avpınar

bugün sabah duruşmaya girdim. söylediğiniz gibi avukatlara karşı son derece kibarlar. Adli Mahkemelerde hiç böyle avukatmış gibi hissetmemiştim. Adli mahkemelerde hakimler bazen sanıklara karşı sert davrandıkları halde burdaki hakim o kadar anlayışlı ve kibardı ki sanık da şaşırdı. Önce sanığın rahatlamasını sağladı, hazır olup olmadığını sordu.
Ayrıca avukatlar için güzel bir bekleme odası da hazırlanmış. İçinde çalışma masası, kanunlar, kitaplar, daktilo ve içinde yazılmaya hazır vaziyet de bir adet kağıt da) vardı.
Kısacası güzel geçti, tüm söylediklerimiz tutanağa geçti:

Deneyimlerini paylaşan meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.
Old 22-02-2008, 15:09   #17
AV.ERKUT

Sayın Avpınar, İzmir'de olduğunuzu şimdi farkettim.Avukatlar için yapılan bekleme odasında ayrıca bir kaç avukat cübbesi de var.Mutlaka farketmişsinizdir.Tabii ki gittiğiniz Ege Ordusu Askeri mahkemesi ise.Bu durum hazırlıksız gelen arkadaşlar için bir tedbir olarak düşünmüşler.Gerçekten ilk gördüğümde bundan etkilenmiştir.
Old 23-02-2008, 14:02   #18
avpınar

evet av. erkut, Ege Ordu Askeri Mahkemesi'ndeydim cüppeler benim de dikkatimi çekti çok iyi düşünmüşler gerçekten
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi