Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif üyeliği, görevi kötüye kullanma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-05-2011, 17:41   #1
ALAMUT

Varsayılan kooperatif üyeliği, görevi kötüye kullanma

Merhaba,
Sınırlı sorumlu kooperatifin başkanı tahsil ettiği paraları muhasebeye işlemediğinden dolayı yeni önetime devir sırasında açık ortaya çıkıyor. yeni yönetim de bir önceki yönetimdeki kişilere ihtarname göndererek tahsil edilip deftere işlenmeyen paranın ödenmesini talep ediyor.
Merak ettiğim konu şu; kooperatifin yönetiminde olmakbaşkan haricindeki diğer üyeler için ayrı bir sorumluluk mu getiriyor? öte yandan bu söz konusu paradan şahsen sorumlulukları var mı?
teşekkürler
Old 03-05-2011, 20:23   #2
Evren Osman

Kooperatif Yonetim kurulunun sorumlulukları arasında fark yok genel kurul dan eski yönetimin kooperatifi zarara uğrattığı ve tahsili yönünde karar alinirsa dava açabilirsiniz
Old 04-05-2011, 14:21   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan ALAMUT
Merhaba,
Sınırlı sorumlu kooperatifin başkanı tahsil ettiği paraları muhasebeye işlemediğinden dolayı yeni önetime devir sırasında açık ortaya çıkıyor. yeni yönetim de bir önceki yönetimdeki kişilere ihtarname göndererek tahsil edilip deftere işlenmeyen paranın ödenmesini talep ediyor.
Merak ettiğim konu şu; kooperatifin yönetiminde olmakbaşkan haricindeki diğer üyeler için ayrı bir sorumluluk mu getiriyor? öte yandan bu söz konusu paradan şahsen sorumlulukları var mı?
teşekkürler

Mali ve cezai sorumluluk kendisi de sonuçta üye olan başkan dahil tüm yamnetim kurulu üyelerine teşmil edilmiştir. Saygılarımla.

Alıntı:
Kooperatifler Kanunu m.62 - Yönetim Kurulu, kooperatif işlerinin yönetim için gereken titizliği gösterir ve kooperatifin başarısı ve gelişmesi yolunda bütün gayretini sarf eder.
Yönetim Kurulu, kendi tutanakları ile Genel Kurul tutanaklarının, gerekli defterlerin ve ortak listelerinin muntazam hazırlanıp, tutulup, saklanmasından ve işletme hesabiyle, yıllık bilançonun kanuni hükümlere uygun olarak hazırlanıp tetkik olunmak üzere denetleme kuruluna verilmesinden sorumludur.
Yönetim Kurulu üyeleri ve kooperatif memurları, kendi kusurlarından ileri gelen zararlardan sorumludurlar. Bunların suç teşkil eden fiil ve hareketlerinden ve özellikle kooperatifin para ve malları bilanço, tutanak, rapor ve başka evrak, defter ve belgeleri üzerinde işledikleri suçlardan dolayı kamu görevlisi gibi cezalandırılır.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi