Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediyeye karşı maddi-manevi tazminat davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2011, 13:29   #1
AV. BERAT ALPER KÖSTERİT

Varsayılan Belediyeye karşı maddi-manevi tazminat davası

Merhaba,

İşyerimin bulunduğu iş merkezinin hemen yanında yaklaşık 1,5 aydır yüksek gürültülü yıkım çalışması yapılmaktadır. Belediye yetkilileriyle görüştüğümde yıkımın belediye tarafından özel bir şirkete yaptırıldığını öğrendim (açtığım tespit davası ile de durumu teyit ettim). Bu konuda özellikle manevi tazminat davası açmak istiyorum.

Davayı adli ya da idari yargıda açmak konusunda tereddüt yaşıyorum. Bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Yine davalı konusunda da tereddüt yaşıyorum. İşi yaptıran belediyeye karşı mı, işi yapan firmaya karşı mı yoksa her ikisine karşı mı dava açmalıyım?
Old 30-06-2011, 19:34   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Sayın meslektaşım,
2872 s.Çevre Kanunu,m,14 sorularınıza yanıt ve davanıza dayanak olabilir.
Old 01-07-2011, 08:03   #3
Armağan Konyalı

Sayın Av.Hulusi Metin’in isabetli yanıtına katılıyorum. Borçlar Kanunu üzerinden gidilirse çıkmaz sokağa girilecektir. Çevre Kanunu üzerinden gidilmesi daha doğru olur.

1- Bilindiği gibi tazminat bir haksız fiil sonucu ortaya çıkar. Dolayısıyla tazminatı ödemesi gereken kişi haksız fiili işleyendir. Sorudaki olayda gürültüyü kim yapıyorsa kusurlu olan odur. Belediye yıkım işini şirkete yaptırdığına göre (eğer kusur varsa) tazminattan şirket sorumludur.

(Öte yandan bina sahibinin sorumluluğunda olduğu gibi kusursuz sorumluluk halleri de bulunmaktadır. Ancak sorudaki sorumluluk bu kapsama girmemektedir: Gürültü binadan değil, yıkım eyleminden doğmaktadır. )

2- Soruda tazminat alınabileceği-alınamayacağı sorulmadığı için bu konuya yanıt vermiyorum ama (gürültüyle ilgili çalışma saatlerine aykırı davranma gibi bir haksızlık yoksa) yıkımdan doğan gürültü nedeniyle tazminat alınamayacağı kanısında bulunduğumu da eklemeliyim. Kusursuz gürültüye komşular katlanmak durumundadır.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi