Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra dosyasının takibi için avukata para çekme ve feragat için 3. şahsa vekalet verme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2012, 15:18   #1
etez

Varsayılan İcra dosyasının takibi için avukata para çekme ve feragat için 3. şahsa vekalet verme

Merhabalar,

Bir müvekkilimizin getirdiği 3. kişiye ait bir senet var.

3. kişi senedin takibi için bize, dosyadan para çekmek ve feragat etmek içinse müvekkile vekalet vermek istiyor.

Site içerisindeki benzer sorulara verilen cevapları okuduğumda Avukatlık Kanunun buna engel olacağını düşünüyorum yinede Sayın Meslektaşlara bir sorayım dedim. Soruma olumlu cevap verip benzer vekaletname örneği olanlar paylaşırsa sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.
Old 08-06-2012, 15:47   #2
Av. Öznur Aktürk

Sayın etez,
Lütfen beni mazur görünüz.
Lakin, sorunuzun özüne cevap olmamakla birlikte, size özellikle ahzu kabz ve feragat yetkisi vermek istemeyen dolayısıyla avukatına güvenmeyen bir şahsın işini takip etmek istediğinize eminseniz, mutlaka yazılı ücret sözleşmesi vs. şekilde kendi alacağınızı ve sorumluluk sınırlarınızı da garanti altına alın derim.
Zira bu tarz bir müvekkil adayına karşı kanaatimce temkinli olmakta fayda bulunmaktadır.
Saygılarımla...
Old 08-06-2012, 15:58   #3
etez

Uyarınız için çok teşekkürler Sayın Av. Öznur Aktürk

Açıkçası senet günlerdir masamda bekliyor. Son defa bir fikir almak için konuyu açtım. En iyisi senedi iade etmek olacak.
Old 08-06-2012, 16:10   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan etez
Merhabalar,

Bir müvekkilimizin getirdiği 3. kişiye ait bir senet var.

3. kişi senedin takibi için bize, dosyadan para çekmek ve feragat etmek içinse müvekkile vekalet vermek istiyor.

Site içerisindeki benzer sorulara verilen cevapları okuduğumda Avukatlık Kanunun buna engel olacağını düşünüyorum yinede Sayın Meslektaşlara bir sorayım dedim. Soruma olumlu cevap verip benzer vekaletname örneği olanlar paylaşırsa sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar.

Sizin de belirttiğiniz gibi, icra dosyasından para çekmek ve takipten feragat etmek işlemleri vekaleten ancak bir avukat tarafından yapılabilir.
Old 09-06-2012, 01:51   #5
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sizin de belirttiğiniz gibi, icra dosyasından para çekmek ve takipten feragat etmek işlemleri vekaleten ancak bir avukat tarafından yapılabilir.

Yalnızca avukatların yapabileceği işler Avukatlık Kanunu m. 35'te sayılmış. İcra işlemlerini adli işlemler kategorisine sokabiliriz. Böylece icra işlemleri de yalnızca avukatların yapabileceği işlemlerden olmuş olur. Ancak ben buradaki işlem kelimesini yenilik/sonuç doğuran anlamında alıyorum. Dosyaya yatan paranın çekilmesi dosyayı bir sonraki aşamaya taşıyan bir işlem olmadığından özel vekaletnamesi olan ve fakat avukat olmayan kişiler icra dairesinden para çekebilirler.
Old 09-06-2012, 09:18   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avrasya
Yalnızca avukatların yapabileceği işler Avukatlık Kanunu m. 35'te sayılmış. İcra işlemlerini adli işlemler kategorisine sokabiliriz. Böylece icra işlemleri de yalnızca avukatların yapabileceği işlemlerden olmuş olur. Ancak ben buradaki işlem kelimesini yenilik/sonuç doğuran anlamında alıyorum. Dosyaya yatan paranın çekilmesi dosyayı bir sonraki aşamaya taşıyan bir işlem olmadığından özel vekaletnamesi olan ve fakat avukat olmayan kişiler icra dairesinden para çekebilirler.

Katılmıyorum. Dosyadan para çekmek de, avukatlık tekelinde olan bir işlemdir. Çünkü bu işlem de müvekkilin hakları açısından sonuçlar doğurur. Örneğin, dosyaya fazla para yatmış olabilir, fazla paranın çekilmesi müvekkili borç altına sokan bir adli işlemdir. Birçok örnek verilebilir.
Old 09-06-2012, 10:28   #7
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Katılmıyorum. Dosyadan para çekmek de, avukatlık tekelinde olan bir işlemdir. Çünkü bu işlem de müvekkilin hakları açısından sonuçlar doğurur. Örneğin, dosyaya fazla para yatmış olabilir, fazla paranın çekilmesi müvekkili borç altına sokan bir adli işlemdir. Birçok örnek verilebilir.
Dosyaya fazladan para yatmissa bunu asilin cekmesi ile vekilin cekmesi arasinda bi fark yoktur. Avukat olmayan vekil de cekse asil de cekse avukat da cekse sonuclari ayni olacaktir.
Old 09-06-2012, 11:35   #8
İlhan_ERDEN

Yargıtay 12. H.D. 2006/10382 E. 2006/12964 K. 15.06.2006 Tarih

HUMK. nun 67/1. maddesi gereğince (vekaletnamenin aslını veya örneğini vermeyen <vekil> dava açamaz ve yargılama ile ilgili hiçbir görev yapamaz. Şu kadar ki, gecikmesinde zarar umulan hallerde mahkemenin vereceği kesin bir süre içinde vekaletnamesini getirmek şartıyla vekilin dava açmasına veya usul işlemleri yapmasına izin verebilir. Bu süre içinde vekaletname verilmez veya aynı süre içinde asil yapılan işlemleri kabul ettiğini dilekçe ile mahkemeye bildirmezse dava açılmamış sayılır ve yapılan işlemler hükümsüz kalır.)

Anılan maddede yer verilen ve vekaletnamesi olmadan yaptığı yargılama ile ilgili görevin geçerli kabul edilmesine imkan tanınan vekilin (baroya kayıtlı avukat) olması zorunludur.

Avukatlık Kanunu’nu 35/1. maddesinde ise yargı yetkisini haiz bulunan organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işleme ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir, düzenlemesine yer verilmiştir.

Somut olayda icra dairesine itiraz eden kişi şirket yetkilisinin vekalet verdiği Avukat olmayan bir şahıstır. Mahkeme gerekçesinin aksine, İcra Dairesinde işlem yapmak için vekilin Avukat sıfatını taşıması zorunludur.

Bu durumda, şirket müdürüne vekaleten R. A.'in İcra Dairesine sunduğu ve İİK. nun 89. maddesine göre çıkarılan haciz ihbarnamesine yönelik 24.11.2005 tarihli itiraz geçersizdir. Açıklanan bu niteliğine göre olayda HUMK. nun 67/1. maddesinin uygulanması söz konusu olmadığından geçersiz itiraza sonradan icazet verilebileceğinden de söz edilemez.
Old 09-06-2012, 14:57   #9
Avrasya

Yeni işlem gerektirmeyen salt yatan paraların çekilmesi gereken nafaka dosyaları vardır mesela. Nafaka alacaklısının salt para çekilmesi için bir avukata sürekli ücret ödemesi hakkaniyet sınırını aşabilmektedir.

Bunun yerine nafaka alacaklısı bir yakınına vekalet verip bu paraların çekilmesini sağlayabilir.
Old 09-06-2012, 18:56   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avrasya
Dosyaya fazladan para yatmissa bunu asilin cekmesi ile vekilin cekmesi arasinda bi fark yoktur. Avukat olmayan vekil de cekse asil de cekse avukat da cekse sonuclari ayni olacaktir.

Aynı mantıkla, "Davayı (icra takibini) davacının (alacaklının) açması ile avukatının açması arasında da fark yoktur, her ikisinin de sonuçları aynıdır; o zaman avukat olmayan vekil de bunu yapabilir." mi diyeceksiniz?
Oysa fark, avukatın hukuki bilgisi ve sorumluluğundadır.
Old 09-06-2012, 19:26   #11
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Aynı mantıkla, "Davayı (icra takibini) davacının (alacaklının) açması ile avukatının açması arasında da fark yoktur, her ikisinin de sonuçları aynıdır; o zaman avukat olmayan vekil de bunu yapabilir." mi diyeceksiniz?
Oysa fark, avukatın hukuki bilgisi ve sorumluluğundadır.
Fazladan yatan paranin cekilmesi konusunda yazmistim o mesaji Sn. Aladag. Dava(icra takibi) acmak yenilik doguran bir islemdir ve kanunda sayilanlar tarafindan acilabilir.

Ayni sekilde bir teminat cekilirken rakip edilmesi gerekli hicbir prosedur avukat olmayan vekil tarafindan cekilemez. Ama iadesine karar verilmis teminat avukat olmayan vekil tarafinan cekilebilir.

Tabi bunlar sadece benim fikrim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi