Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Katılma Alacağı ile Takı Bedeli Aynı Davada istenebilir mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2016, 11:37   #1
NİLGÜN

Soru Katılma Alacağı ile Takı Bedeli Aynı Davada istenebilir mi ?

Müvekkilim aleyhine açılmış bir boşanma davası var. Karşı dava açma süresi geçmiş.
Düğünde takılan takılar bozdurulmuş bedelini davalı almış.

Ben takı bedelini, yeni açacağım KATILMA ALACAĞI DAVASINDA kişisel malın iadesi kapsamımda talep edebilir miyim. Ayrı bir dava açmak usul ekonomisi yönünden pek uygun gelmiyor.

Birde Katılma alacağını belirsiz alacak davası olarak açıyorum. Takı bedeli belirsiz değil, kısmi dava olarak açılmalı diye düşünüyorum.
Old 27-09-2016, 22:28   #2
FiNaZZi

Sayın meslektaşım, düğünde takılan ziynet eşyaları kadının kişisel mali sayılır ve kisisel mallarin iadesi mal rejiminin tasfiyesine ilişkin katılma alacağı davasi içerisinde talep edilemez. O yüzden ziynet eşyasının iadesine ilişkin ayrı, mal rejiminin tasfiyesine ilişkin ayrı dava açmanız gerekmektedir.
Ziynet eşyalarının iadesine ilişkin davayı kısmi, mal rejiminin tasfiyesine ilişkin katılma alacağınızı da belirsiz alacak davası olarak açabilirsiniz..
Old 28-09-2016, 08:23   #3
NİLGÜN

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.Bende aynen sizin dediğiniz gibi açtım. Takı bedeli için açtığım dava dilekçesinde boşanma davası ile birleştirme talep ettim.
Old 03-10-2016, 12:25   #4
av.medine

Varsayılan Boşanma davsı ile katılma alacağı talebi aynı davada açılabilir mi ?

Konu başlığı tam soruma uygun.... görüş bildiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Boşanma davasında ; BELİRSİZ ALACAK OLARAK KATILMA ALACAĞI TALEPLERİ DE YAPILMIŞ. BELİRSİZ ALACAK OLDUĞU İÇİN HARÇ DEĞERİ DE ÇOK DÜŞÜK GÖSTERİLMEK SURETİYLE DAVA AÇILMIŞ ( 1000 TL)
Boşanma davası ile katılma alacağı davası aynı dava dosyası içinde görülür mü ? Usul hükümleri açısından davaların AYRILMASI gerekmez mi ?
Old 03-10-2016, 13:43   #5
av.gokcen

Merhabalar,

Boşanma talebi ile birlikte katılma alacağı talebiyle dava açılması mümkün.

Mal rejimi bu durumda, boşanma kararı ve kesinleşmesi akabinde incelenecek olduğundan aile mahkemesi tefrik kararı vererek, ayrı bir esasa kaydediyor.

Böylece boşanma davasına bakan hakim, mal rejiminin tasfiyesi ve katılma alacağı talebine de karar veriyor.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi