Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşı Vekalet Ücreti - Makbuz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2014, 11:09   #1
Av. D. Can Koçak

Varsayılan Karşı Vekalet Ücreti - Makbuz

Selamlar sevgili meslektaşlarım.

Bildiğiniz üzere 26.04.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği nde karşı vekalet ücreti ile ilgili olarak aşağıdaki yazılanlar yayımlandı.

"4. Avukatlık Ücretleri
Mahkemelerce hükmolunan avukatlık ücretlerinin davayı kazananlara ödenmesi KDV’nin konusuna girmez. Ancak bu paralardan sözleşmeleri gereği ücret karşılığı çalışanlar dışında kalan avukatlara intikal eden kısım, serbest meslek kazancı kapsamında vergiye tabi olur. Avukatlar aldıkları bu para için davayı kazanana serbest meslek makbuzu düzenler ve makbuzda alınan tutar üzerinden KDV hesaplayıp ayrıca gösterirler.
Mahkeme kararında “KDV hariç” şeklinde bir ifadenin yer almaması halinde, vekalet ücretinin KDVdahilolduğu kabul edilir ve iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplananKDV, düzenlenen serbest meslek makbuzunda gösterilir.
"

Önceki uygulamada bildiğim kadarıyla makbuz borçlu adına kesiliyordu.

Mahkeme kararında belirtilen vekalet ücretini müvekkil adına keseceğimiz bu paragraftan anlaşılıyor. Kafama takılan nokta mahkeme kararındaki karşı vekalet ücreti için icra takibi başlattığımızda tahsilat yapıldığı zaman; ilamda belirtilen vekalet ücreti için müvekkil adına düzenleyeceğiz fakat icra dosyası vekalet ücretini kimin adına makbuz keseceğiz?
İkisini de müvekkil adına mı yoksa ilam vekalet ücreti müvekkil, icra vekalet ücreti borçlu adına mı makbuz düzenlenecek?
Old 13-05-2014, 17:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
.

Metinde asıl anlamadığım cümleyse "...Ancak bu paralardan sözleşmeleri gereği ücret karşılığı çalışanlar dışında kalan avukatlara" cümlesi. Bu ne demek anlayan var mı? Ben biraz zorlayarak şöyle anlıyorum; ücretli çalışan avukat meslektaşlarımız (Yani SGK kapsamında ya da memur olarak) KTVÜ'yü tahsil ettikleri takdirde KDV'den muaflar. E o zaman, vergi mükellefi meslektaş alsın almasın, tüm bağlı çalışan avukat arkadaşlar tahsil etmiş görünür bundan sonra KTVÜ'leri ve KDV'den -Tebliğe göre- muaf olunur.

Yanlış mıyım?

Saygılarımla...

Benim anladığım ise bir şirket bünyesinde ücretli çalışan avukatlar dışında kalan avukatları kastettiğidir. Malum şirket bünyesinde çalışan avukatlara, genellikle karşı vekalet ücretini bırakmıyorlar. Büyüklerimiz, "almadıkları paranın vergisini bari ödemesinler" diye düşünmüş, olsa gerek.
Old 15-05-2014, 00:57   #3
GECE

Danıştay 4. Dairesinin 29.06.2011 Tarih ve Esas No: 2010/1971 Karar No: 2011/5825 sayılı kararı:
İstemin Özeti:
Avukatlık faaliyetinde bulunan davacının 2006 yılı işlemlerinin incelenmesi sonucunda düzenlenen vergi inceleme raporunda; muhtelif icra müdürlüklerinden müvekkilleri adına yapmış olduğu icra takipleri sonucunda tahsil ettiği ve serbest meslek kazanç defterine gelir olarak kaydettiği vekâlet ücretleri için serbest meslek makbuzu düzenlemediği ve katma değer vergisini iç yüzde yöntemiyle ayrıştırmadığı ileri sürülerek adına resen tarh edilen 2006/1-12 dönemi katma değer vergisi ile kesilen vergi ziyaı cezasının kaldırılması istemiyle dava açılmıştır.
Vergi Mahkemesi kararıyla; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 1. maddesinde avukatlığın, kamu hizmeti ve serbest bir meslek olduğu hükmüne yer verildiği, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1. maddesinin (1) numaralı fıkrasında ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi olduğu, 20. maddesinin (4) numaralı fıkrasında, belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işler ile bedelin biletle tahsil edildiği hallerde tarife ve bilet bedelinin katma değer vergisi dahil edilerek tespit olunacağı ve verginin müşteriye ayrıca intikal ettirilmeyeceğinin hükme bağlandığı, anılan Kanun maddelerinden, avukatlık mesleğinin, serbest meslek faaliyeti ve bu meslekten elde edilen kazancın da serbest meslek kazancı olduğu, serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin ise katma değer vergisine tabi bulunduğunun anlaşıldığı, bu bakımdan, serbest meslek erbabı olan avukatların gerek icra dairelerinde borçludan adlarına tahsil edilen gerekse mahkemelerce karşı tarafa hükmedilen vekalet ücretinin katma değer vergisine tabi olduğu ve belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işlerde tarifenin katma değer vergisi dahil edilerek belirlendiğinin dikkate alınmasıyla söz konusu tahsilatlar nedeniyle davacı adına tarh edilen vergi ve cezada yasaya aykırılık görülmediği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.
Davacı, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 423. maddesi uyarınca vekâlet ücretinin yargılama gideri olduğunu, karşı tarafa hizmet sunulmadığından vergiyi doğuran olayın gerçekleşmediğini, bu nedenle, katma değer vergisine tabi olmadığını ileri sürerek kararın bozulmasını istemektedir.
Karar: Temyiz dilekçesinde ileri sürülen iddialar, bozulması istenilen kararın dayandığı gerekçeler karşısında, yerinde ve kararın bozulmasını sağlayacak durumda görülmemiştir.
Bu nedenle, temyiz isteminin reddine, Vergi Mahkemesi kararının onanmasına oybirliğiyle karar verildi.
Old 15-05-2014, 01:01   #4
GECE

(Arkadaşlar şöyle bir karar vardı, ama temyiz sonucu ne oldu bilmiyorum)
İSTANBUL 11. VERGİ MAH. 2011/1275 E. - 14.5.2012 TARİHLİ KARAR:
Davacı: Avukat Mehmet Kaya
Davalı: vergi dairesi
Kararda: KDV kanununda serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir deniyor. Mah. kararı uyarınca karşı taraf avukatına ödenen vekalet ücreti, ödeyen tarafın karşı taraf avukatından aldığı bir hizmet karşılığı değildir. Ödeme HKM ve AV.KANUNU'na göre yapılır. Zaten bu ücret ödenen avukatın, karşı tarafa avukatlık yapması da hukuken mümkün değil. dolayısıyla bu ücret avukat için Serbest meslek kazancıdır ve gelir vergisine tabidir, ama KDV konusuna girmez.
http://www.barobirlik.org.tr/dosyala...tkayakarar.pdf
Old 11-09-2014, 12:55   #6
olgu

Alıntı:
Yazan ekinheval
Mali Müşavirler de böyle yorumlamış.
http://www.gulbenkmusavirlik.com/tr_...kler-1060.html

Bu konu hakkında Ankara vergi dairesi başkanlığına gönderdiğim özelge talep formuna hala bir cevap gelmedi.
Old 11-09-2014, 22:34   #7
mslmklvz

Davayı kazanan müvekkil ve karşı taraf vergi mükellefi değilse durumda bir değişiklik olmakta mıdır ?
Old 11-11-2014, 14:59   #8
GECE

sayın OLGU, "Bu konu hakkında Ankara vergi dairesi başkanlığına gönderdiğim özelge talep formuna hala bir cevap gelmedi" demiştiniz. Geçen zaman zarfında cevap geldi mi? Geldi ise, ne cevap vermişler?
Old 19-12-2014, 14:25   #10
yigiturk

Karşı vekalet müvekkile tahsis edilen bir vekalet ücretidir. Ancak av. kanunu 164 e göre avukatın oluyor. Yani karşı vekalet ücretini müvekkil avukatına verdiğine göre karşı vekalet ücreti için müvekkile makbuz kesilmesi gerektiği görüşüne katılıyorum. Makbuz müvekkil şirket ise stopajlı değil ise stopajsız düzenlenmelidir diye düşünüyorum. Ancak şöyle bir durum ortaya çıkıyor örneğin 3000 TL karşılığında müvekkiliniz ile anlaştınız ve ceza mahkemesinde bir şikayetini takip ettiniz. Sanık mahkum oldu sanıktan tahsil edilmek üzere katılan taraf olarak 1500 TL vekalet ücretine hak kazandınız. Gittiniz bunu icraya koydunuz ve tahsil ettiniz. Şimdi müvekkile kesilmesi gereken makbuzları düşünelim peşin aldığınız 3000 TL için bir makbuz kesiyorsunuz, tahsil ettiğiniz 1500 TL için ayrıca bir makbuz kesiyorsunuz, icra karşı vekaleti için 250 TL ayrıca kesiyorsunuz, bir de müvekkilinize (bedava icra takibi yapamayacağınıza göre) icra takibi için asgari 250 TL vekalet ücreti için makbuz kesiyorsunuz. Yani bir işte toplam 4 adet mi makbuz kesiyoruz ? Ben mi yanlış hesapladım
Old 19-12-2014, 15:14   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yigiturk
Karşı vekalet müvekkile tahsis edilen bir vekalet ücretidir. Ancak av. kanunu 164 e göre avukatın oluyor. Yani karşı vekalet ücretini müvekkil avukatına verdiğine göre karşı vekalet ücreti için müvekkile makbuz kesilmesi gerektiği görüşüne katılıyorum. Makbuz müvekkil şirket ise stopajlı değil ise stopajsız düzenlenmelidir diye düşünüyorum. Ancak şöyle bir durum ortaya çıkıyor örneğin 3000 TL karşılığında müvekkiliniz ile anlaştınız ve ceza mahkemesinde bir şikayetini takip ettiniz. Sanık mahkum oldu sanıktan tahsil edilmek üzere katılan taraf olarak 1500 TL vekalet ücretine hak kazandınız. Gittiniz bunu icraya koydunuz ve tahsil ettiniz. Şimdi müvekkile kesilmesi gereken makbuzları düşünelim peşin aldığınız 3000 TL için bir makbuz kesiyorsunuz, tahsil ettiğiniz 1500 TL için ayrıca bir makbuz kesiyorsunuz, icra karşı vekaleti için 250 TL ayrıca kesiyorsunuz, bir de müvekkilinize (bedava icra takibi yapamayacağınıza göre) icra takibi için asgari 250 TL vekalet ücreti için makbuz kesiyorsunuz. Yani bir işte toplam 4 adet mi makbuz kesiyoruz ? Ben mi yanlış hesapladım

Doğru hesaplamışsınız.
Old 25-12-2014, 10:08   #12
yigiturk

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Doğru hesaplamışsınız.

Keşke yanlış hesaplasaymışım, çok geldi bu üstat
Old 30-12-2014, 10:47   #13
Av.aykes

31.12.2005 tarihli ve 26040 sayılı Resmi gazete'de yayımlanan Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliği'nin 29/1-b maddesine göre İdarenin kaybettiği davalarda karşı tarafa ödeyeceği vekalet ücreti için halen idare adına düzenlenmiş serbest meslek makbuzu istenmekte. Ancak bilindiği gibi işbu konuda tartışılan tebliğ gereği makbuzları müvekkilimiz adına kesmemiz gerekiyor. Bizim makbuzu vermemiz, müvekkilin de alması bir zorunluluk olarak yasada düzenlenmiş. Soru şu biz idareden vekalet ücretini nasıl tahsil edeceğiz bu yönetmelik hükmü karşısında?
Old 05-01-2015, 11:37   #14
av.leyla bişen

değerli meslektaşlarım. SGK aleyhine hükmedilmiş bir vakalet ücretini almaya çalışıyorum. KDV genel Tebliği'ne göre davacı müvekkilime KDV dahil makbuz kesmem gerekiyor. Ancak kurum, kurum adına serbest meslek makbuzu düzenlemeden ödeme yapmıyor. Davacının başvurmasını düşündüm anacak o zamanda bir daha vekalet ücretini alabilmemiz mümkün değil. Ben şimdi bir dilekçe ile Genel Uygulama tebliğini gerekçe göstererek başvuruda bulunacağım. Talebim kuvvetle muhtemel ki red şeklinde gelecektir. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. iliğiniz için şimdiden teşekkürler.
Old 05-01-2015, 15:25   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.leyla bişen
değerli meslektaşlarım. SGK aleyhine hükmedilmiş bir vakalet ücretini almaya çalışıyorum. KDV genel Tebliği'ne göre davacı müvekkilime KDV dahil makbuz kesmem gerekiyor. Ancak kurum, kurum adına serbest meslek makbuzu düzenlemeden ödeme yapmıyor. Davacının başvurmasını düşündüm anacak o zamanda bir daha vekalet ücretini alabilmemiz mümkün değil. Ben şimdi bir dilekçe ile Genel Uygulama tebliğini gerekçe göstererek başvuruda bulunacağım. Talebim kuvvetle muhtemel ki red şeklinde gelecektir. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. iliğiniz için şimdiden teşekkürler.

Yine olumsuz cevap verilirse, cevabı saklayıp, SGK'ya makbuz kesin. Vergi dairesi ileride sorarsa, belgeyi gösterirseniz, sorun çıkmaz.
Old 05-01-2015, 15:33   #16
olgu

Alıntı:
Yazan av.leyla bişen

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...3&postcount=17
Old 06-01-2015, 09:55   #17
av.leyla bişen

yanıtlar için teşekkür ederim. ancak benim dmeke istediğim kurum aleyhine vekalet ücretinde makbuz kesme zorunluluğunu nasıl aşabiliriz kısmı idi. Çünkü ben karşı vekalet ücretinin makbuzunun kendi müvekkilimize kesilmesi gerektiğini, bu nednele kuruma makbuz kesmenin yersiz olduğunu düşünüyorum. Bu konuda dava açarsam ansıl ve nereye dava açmalıyım.
Old 06-01-2015, 10:48   #18
olgu

İyuk 28/2 ye göre idare makbuz kesme zorunluğu yok sadece başvuru zorunluluğu var, bir önceki mesajımda paylaştığım yerel mahkeme kararında da buna değiniliyor makbuz istemek işi yokuşa sürmektir diyor gerekçede.

idare makbuz kesmezseniz ödeme yapmayabilir, sizde haciz uygulayamazsınız. dava açmakta hukuki yararınız yok, çünkü elinizde bir alacak ilamı var fakat idare kendi iç işleri sebebiyle ödeme yapmıyor.
Old 06-01-2015, 13:02   #19
avukat1422

Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Mesleğe yeni başlayan bir meslektaşınız olarak benim de bu serbest meslek makbuzu kesilmesi konusunda bir sorum olacak. Tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum.

Benim sormak istediğim icra dosyaları için kime ve ne kadarlık bir oran üzerinden avukatlık ücreti hesaplanarak serbest meslek makbuzu keseceğim? Okuduklarıma göre müvekkile iki adet mi serbest meslek makbuzu keseceğim, şöyle ki bir tane anlaşılan avukatlık ücreti için bir ikincisi ise icra dosyasında alınan vekalet ücreti için?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Old 06-01-2015, 13:37   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat1422
Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Mesleğe yeni başlayan bir meslektaşınız olarak benim de bu serbest meslek makbuzu kesilmesi konusunda bir sorum olacak. Tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum.

Benim sormak istediğim icra dosyaları için kime ve ne kadarlık bir oran üzerinden avukatlık ücreti hesaplanarak serbest meslek makbuzu keseceğim? Okuduklarıma göre müvekkile iki adet mi serbest meslek makbuzu keseceğim, şöyle ki bir tane anlaşılan avukatlık ücreti için bir ikincisi ise icra dosyasında alınan vekalet ücreti için?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Evet, bugünkü tarih itibariyle hem müvekkil hem karşı vekalet ücreti için, müvekkile makbuz kesmekteyiz. Tek makbuza iki vekalet ücretini yazarsanız da olur. AAÜT altında olmamak kaydıyla kesmeniz zorunluluk.
Old 19-02-2015, 18:24   #21
me_as

Sayın meslektaşlarım,

Vekalet ücretine makbuz kesme konusunda kafam iyice karışmış durumda. Elimdeki icra takibinin içeriğinde ilam vekalet ücreti var ve borçlunun maaşına koyduğum hacizle bu ücret ödeniyor. Şimdi burada icra dairesinden tahsil ettiğim miktar için müvekkile mi keseceğim yoksa borçluya mı? Açıkçası eski usulde icra dosyasına borçlu adına kesiyordum.

Tebliğde, sadece mahkeme tarafından hükmedilen vekalet ücretinin müvekkile kesilmesinden bahsediyor. Peki icrada borçludan tahsil ettiğimiz miktarı kime keseceğiz?

Herkese şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.
Old 19-02-2015, 18:28   #22
Av.Tümer

Bu hususta epeyce bir karışıklık söz konusu olmakla beraber okumuş olduğum bir makalede aşağıdaki şekilde yorum yapılmıştır:

Borçlu parayı icra müdürlüğüne yatırmışsa, borçluya makbuz keseceksiniz. Makbuzun bir suretini de İcra Müdürlüğü dosyasına koyabilirsiniz. Eğer borçlu, borcunu sizin ya da müvekkilinizin hesabına yatırmışsa o zaman müvekkilinize yönelik olarak makbuz keseceksiniz.
Old 08-04-2015, 15:58   #23
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Evet, bugünkü tarih itibariyle hem müvekkil hem karşı vekalet ücreti için, müvekkile makbuz kesmekteyiz. Tek makbuza iki vekalet ücretini yazarsanız da olur. AAÜT altında olmamak kaydıyla kesmeniz zorunluluk.

Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum.

M=Müvekkil (Şahıs)
B=Borçlu (Şahıs)

Olay:

M 2012 yılında bir avukat aracılığı ile B ye icra takibi başlatır ve takip kesinleşir.Önceki avukat bir miktar tahsilat(Paralar hem avukatın ,hemde M'nin hesabına yatar ,icra dairesine değil) yapar ve bu tahsilatın bir kısmını vekalet ücretine mahsuben alır.(Karşı vekalet ücreti ile alması gereken rakam 5 bin ise bunun 4 binini paranın içinden keserek alır).Daha sonra M ,avukatı işi aksattığı için azleder.(Herhangi bir itiraz yok).M ile bir avukatlık ücret sözleşmesi yapılarak, dosyaya yeni avukat olarak tarafımız dahil olur.Dosya borcu için önceki avukatın ve M'nin hesabına gönderilen tüm paralar icra dosyasına beyan edilerek harcı mahsup edilir.Dosya borcunun kalan kısmı icra dairesinde yatırılarak B tarafından kapatılır.B nin avukatı tarafımızı arayarak SMM istemektedir.

Sorular:

1-Makbuz kimin adına kesilmelidir? (son kısmın icra dairesine yattığı göz önüne alınarak ve önceki avukatın aldığı ödemelerden dolayı herhangi bir makbuz kesmediği,kesti ise bile bunu M'ye vermediği bilinmektedir.)
2-Makbuz da bildirilecek rakam ne olmalıdır? (Sözleşmede anlaşılan miktarmı yoksa önceki avukatın aldığı miktardan arta kalan 1 Tl lik kısım mı?)
3-Makbuzdaki rakama %18 dahil midir ,değil midir? (Taraflar şahıs olduğundan stopaj belirtmeye gerek yok diye biliyorum=?)
4-Kesilen makbuz icra dosyasına beyan edilmeli midir,yoksa hem dosyaya beyan edip hem de bir örneğini B'ye yollamaz zorunlu mudur?

Konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan meslektaşlarımın yardım ve önerileri için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.Gerçekten ne yapacağımı kestiremedim
Old 08-04-2015, 17:28   #24
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Analiz
Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum.

M=Müvekkil (Şahıs)
B=Borçlu (Şahıs)

Olay:

M 2012 yılında bir avukat aracılığı ile B ye icra takibi başlatır ve takip kesinleşir.Önceki avukat bir miktar tahsilat(Paralar hem avukatın ,hemde M'nin hesabına yatar ,icra dairesine değil) yapar ve bu tahsilatın bir kısmını vekalet ücretine mahsuben alır.(Karşı vekalet ücreti ile alması gereken rakam 5 bin ise bunun 4 binini paranın içinden keserek alır).Daha sonra M ,avukatı işi aksattığı için azleder.(Herhangi bir itiraz yok).M ile bir avukatlık ücret sözleşmesi yapılarak, dosyaya yeni avukat olarak tarafımız dahil olur.Dosya borcu için önceki avukatın ve M'nin hesabına gönderilen tüm paralar icra dosyasına beyan edilerek harcı mahsup edilir.Dosya borcunun kalan kısmı icra dairesinde yatırılarak B tarafından kapatılır.B nin avukatı tarafımızı arayarak SMM istemektedir.

Sorular:

1-Makbuz kimin adına kesilmelidir? (son kısmın icra dairesine yattığı göz önüne alınarak ve önceki avukatın aldığı ödemelerden dolayı herhangi bir makbuz kesmediği,kesti ise bile bunu M'ye vermediği bilinmektedir.)
2-Makbuz da bildirilecek rakam ne olmalıdır? (Sözleşmede anlaşılan miktarmı yoksa önceki avukatın aldığı miktardan arta kalan 1 Tl lik kısım mı?)
3-Makbuzdaki rakama %18 dahil midir ,değil midir? (Taraflar şahıs olduğundan stopaj belirtmeye gerek yok diye biliyorum=?)
4-Kesilen makbuz icra dosyasına beyan edilmeli midir,yoksa hem dosyaya beyan edip hem de bir örneğini B'ye yollamaz zorunlu mudur?

Konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan meslektaşlarımın yardım ve önerileri için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.Gerçekten ne yapacağımı kestiremedim

1-Makbuz her halükarda müvekkil adına kesilmelidir. Paranın nereye yattığının(vekile, müvekkile, icra müdürlüğüne) önemi bulunmamaktadır. Karşı vekalet ücreti iç ilişkide avukata aittir bu nedenle vergi mükellefi avukattır. Son düzenlemeye göre(halen) karşı vekalet ücreti için de makbuz müvekkile kesilmelidir.

2- Önceki vekilin karşı vekalet ücretinin bir kısmını tahsil ettiği kanıtlanabiliyorsa, kalanı için makbuz kesilmelidir. "sözleşmede anlaşılan" derken, karşı vekalet ücreti için ayrıca bir anlaşma mı, yaptınız?

3-Ben "tahsil edilen" şeklinde kesiyorum.

4- Hiçbiri. Doğrusu,müvekkile göndermektir.
Old 09-04-2015, 08:55   #25
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
1-Makbuz her halükarda müvekkil adına kesilmelidir. Paranın nereye yattığının(vekile, müvekkile, icra müdürlüğüne) önemi bulunmamaktadır. Karşı vekalet ücreti iç ilişkide avukata aittir bu nedenle vergi mükellefi avukattır. Son düzenlemeye göre(halen) karşı vekalet ücreti için de makbuz müvekkile kesilmelidir.

2- Önceki vekilin karşı vekalet ücretinin bir kısmını tahsil ettiği kanıtlanabiliyorsa, kalanı için makbuz kesilmelidir. "sözleşmede anlaşılan" derken, karşı vekalet ücreti için ayrıca bir anlaşma mı, yaptınız?

3-Ben "tahsil edilen" şeklinde kesiyorum.

4- Hiçbiri. Doğrusu,müvekkile göndermektir.

Üstadım öncelikle cevaplarınız için teşekkürlerimi sunarım,zira hepsi benim için altın kıymetinde.Aklıma takılan bazı hususlar var,şöyleki;

1-Makbuzu M adına x icra dosyasına binaen keseceğim sanırım?Peki bu makbuzdan birer nüsha Borçluya yada icra dosyasına da koymam gerekiyormu?
2-Önceki vekilin aldığı miktar kanıtlanabiliyor zira kendisi dosyaya şu kadar vekalet ücreti aldım diyerek beyanda bulunmuştu.(Kalan kısım 1.000 tl).Sözleşmeden kastım da şu:ben müvekkil ile sadece o dosyaya bağlı olmak üzere belli bir meblağ üzerinden avukatlık ücret sözleşmesi yaptım (örneğin 2.000 tl)
3-Anlaştığım (sözleşme ile anlaşılan) miktar üzerinden örneğin 2.000 üzerinden keseceğim sanırım? bunun da 360 tl sini vergi olarak ödeyeceğim anlamına mı geliyor?
4-Müvekkile şu icra dosyası vekalet ücreti x tl diyip bir makbuz kesip vereceğim.Bunu defterime işleteceğim.Ne icra dosyasına nede borçluya bir nüsha vermeme gerek yok sanırım ,böyle anlıyorum.Eğer varsa atladığım bir husus belirtiseniz sevinirim çünkü bu konularda çok hassasım ve yanlış yapmak istemiyorum açıkcası.Şimdiden teşekkürler.
Old 09-04-2015, 13:02   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Analiz
Üstadım öncelikle cevaplarınız için teşekkürlerimi sunarım,zira hepsi benim için altın kıymetinde.Aklıma takılan bazı hususlar var,şöyleki;

1-Makbuzu M adına x icra dosyasına binaen keseceğim sanırım?Peki bu makbuzdan birer nüsha Borçluya yada icra dosyasına da koymam gerekiyormu?
2-Önceki vekilin aldığı miktar kanıtlanabiliyor zira kendisi dosyaya şu kadar vekalet ücreti aldım diyerek beyanda bulunmuştu.(Kalan kısım 1.000 tl).Sözleşmeden kastım da şu:ben müvekkil ile sadece o dosyaya bağlı olmak üzere belli bir meblağ üzerinden avukatlık ücret sözleşmesi yaptım (örneğin 2.000 tl)
3-Anlaştığım (sözleşme ile anlaşılan) miktar üzerinden örneğin 2.000 üzerinden keseceğim sanırım? bunun da 360 tl sini vergi olarak ödeyeceğim anlamına mı geliyor?
4-Müvekkile şu icra dosyası vekalet ücreti x tl diyip bir makbuz kesip vereceğim.Bunu defterime işleteceğim.Ne icra dosyasına nede borçluya bir nüsha vermeme gerek yok sanırım ,böyle anlıyorum.Eğer varsa atladığım bir husus belirtiseniz sevinirim çünkü bu konularda çok hassasım ve yanlış yapmak istemiyorum açıkcası.Şimdiden teşekkürler.

1- "İst. 1 İcra M. 2015/0000 Sayılı dosya, vekalet ve karşı vekalet ücreti tahsilatı " diye yazmanız yeterli. Müvekkile vermeniz yeterli; müvekkiliniz şirket ise stopajlı keseceğiniz için müvekkilinize göndermeniz zorunlu. Borçluya göndermenize, icra dosyasına koymanıza gerek yok.

2- 2000 TL müvekkilinizden, 1000 TL karşı vekalet ücreti aldıysanız toplam tahsilat 3.000 TL yapmışsınız demektir. 1. maddede açıkladığım gibi yazabilirsiniz.

3-Müvekkilinizle anlaştığınız rakam 2.000 ise ve anlaşmanızda K.D.V hariç tutulmadıysa, ödeyeceğiniz K.D.V 360 TL.sıdır. Ancak dosyadan karşı vekalet ücreti olarak 2.000 TL.sı tahsilat yapmış olsaydınız, "tahsil edilen" şeklinde hesaplama yapacaktınız ve K.D.V. 305.08 Tl olacaktı.(İst.Barosunun sayfasında Makbuz Hesaplama Aracından faydalanabilirsiniz.)

4- Bütün sorularınıza(bazılarına mükerrer olmak üzere) cevap verdim. Yazdıklarımı uygularsanız, sorun yaşamazsınız.
Old 10-04-2015, 12:03   #27
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
1- "İst. 1 İcra M. 2015/0000 Sayılı dosya, vekalet ve karşı vekalet ücreti tahsilatı " diye yazmanız yeterli. Müvekkile vermeniz yeterli; müvekkiliniz şirket ise stopajlı keseceğiniz için müvekkilinize göndermeniz zorunlu. Borçluya göndermenize, icra dosyasına koymanıza gerek yok.

2- 2000 TL müvekkilinizden, 1000 TL karşı vekalet ücreti aldıysanız toplam tahsilat 3.000 TL yapmışsınız demektir. 1. maddede açıkladığım gibi yazabilirsiniz.

3-Müvekkilinizle anlaştığınız rakam 2.000 ise ve anlaşmanızda K.D.V hariç tutulmadıysa, ödeyeceğiniz K.D.V 360 TL.sıdır. Ancak dosyadan karşı vekalet ücreti olarak 2.000 TL.sı tahsilat yapmış olsaydınız, "tahsil edilen" şeklinde hesaplama yapacaktınız ve K.D.V. 305.08 Tl olacaktı.(İst.Barosunun sayfasında Makbuz Hesaplama Aracından faydalanabilirsiniz.)

4- Bütün sorularınıza(bazılarına mükerrer olmak üzere) cevap verdim. Yazdıklarımı uygularsanız, sorun yaşamazsınız.

Suat Bey,bilgiler için tekrardan teşekkür ederim yüreğinize ve bilginize sağlık.
Saygılarımla.
Old 27-04-2015, 14:28   #28
olgu

Ankara vergi dairesi başkanlığı karşı vekalet ücreti için SMM'nu nasıl ve kime keseceğim konusunda özelgeme cevap verdi.

Özü itibariyle VUK uyarınca parayı tahsil ettiğin kişi adına 2 nüsha kes KDV uygulaması yap, ancak borçlu vergi mükellefi ise stopaj gösterip göstermeyeceğim konusuna açıklık getirmemişler.

Mükellefi olduğum vergi dairesi ise özelgeyi şu şekilde yorumladı, "borçlu adına stopajsız kdv li"
Old 05-05-2015, 17:42   #29
arpia

Sayın Olgu, mümkünse Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından verilen cevabı burada paylaşabilir misiniz?

Tşkler
Old 05-05-2015, 18:27   #30
olgu

Alıntı:
Yazan arpia
Sayın Olgu, mümkünse Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından verilen cevabı burada paylaşabilir misiniz?

Tşkler

Sonuç kısmı şu şekilde,

"Buna göre, dava sonunda mahkeme ilamına göre veya icra takibi sonucu verilen kararlarla borçludan alınarak müvekkili adına takibat yapan alacaklı taraf avukatına ödenmesine karar verilen avukatlık (vekalet) ücretinin avukata ödendiği anda, avukat tarafından borçlu adına en az 2 nüsha serbet meslek makbuzu düzenlenmesi gerekir"
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi