Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi-pay oranlarının değişmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2008, 10:00   #1
selcan

Varsayılan ortaklığın giderilmesi-pay oranlarının değişmesi

Merhaba,
291 m² alanlı taşınmazın 284/291'i müvekkile, 7/291'i diğer hissedara ait ve diğer hissedar taşınmaz üzerine ev yapmış kullanıyor. 1999 yılında diğer hissedar ortaklığın giderilmesi için dava açıyor. arsa ve üzerindeki muhtesatın değeri dikkate alınarak bilirkişiler bir oranlama yapıyorlar ve buna göre mahkeme taşınmazı 100 pay kabul edip %30.12'sinin davacıya %69.88'inin de müvekkile verilmesi suretiyle ortaklığın giderilmesine karar veriyor.
2007 yılında davacı taşınmazın satışını istiyor. Kıymet takdirine itiraz ettik, yeniden bilirkişi incelemesi yapıldı. Ancak, arsanın değeri 174.300,00-YTL iken üzerindeki muhtesatın değeri 38.715,00-YTL olarak tespit edildi (arsanın m" 600 YTL). Arsanın değeri daha fazla arttığından dolayı 1999 yılındaki karar üzerinden satış yapıldığı taktirde müvekkil 21.545,11-YTL eksik alacak. İlk karara karşı yargılamanın iadesi sebepleri yok ama aklıma başka bir yol da gelmiyor. Burada yeniden ortaklığın giderilmesi davası açsak kesin hüküm var. Ne yapabileceğimiz konusunda fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler...
Old 04-04-2008, 21:27   #2
_EEE_

biraz sesli düşünerek yazıyorum peki ortadaki fark için alacak davası acsanız nasıl olur, davanızıda bilirkişi raporlarından kaynaklanan eksik bedel takdirini yeni bilirkişi marifetiyle tespit ettirmek isteseniz nasıl olur?
Old 07-04-2008, 08:31   #3
selcan

benim de aklıma satıştan sonra sebepsiz zenginleşme davası açmak geliyor. Ama satıştan önce birşey yapmam gerekiyorsa ve kaçırırsam diye de korkuyorum. Bu nedenle burada değişik fikirler alabilirim diye düşündüm.
Old 07-04-2008, 09:21   #4
_EEE_

Alıntı:
Yazan selcan
benim de aklıma satıştan sonra sebepsiz zenginleşme davası açmak geliyor. Ama satıştan önce birşey yapmam gerekiyorsa ve kaçırırsam diye de korkuyorum. Bu nedenle burada değişik fikirler alabilirim diye düşündüm.
istirdat davasıda olur ??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi