Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babam maaşını keyfi harcıyor,yüksek krediler çekiyor ve ailesiyle ilgilenmiyor!Bunu önlemenin hukuki bir yolu vardır elbet.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2012, 18:58   #1
Konuk

Önemli Babam maaşını keyfi harcıyor,yüksek krediler çekiyor ve ailesiyle ilgilenmiyor!Bunu önlemenin hukuki bir yolu vardır elbet.

Merhaba.Umarım sorumu yanıtlarsınız.Babam memur emeklisi ve ayrıca ek işte çalışıyor.Aylık geliri 1.500 TL'nin üzerinde ancak bu parayı nereye harcadığı muamma!Bizimle ilgilenmiyor,bir ihtiyacımız olup olmadığını sormuyor,varlığımız yokluğumuz belli değil.Kardeşimle farklı şehirlerde üniversite okuyoruz.Yaz tatili için eve geldiğimizde bile babam bizi umursamıyor.Derslerimde çok başarılı olduğum için birkaç vakıf ve hayırseverden burs alıyorum,aldığım bursların bir kısmını anneme veriyorum çünkü babam anneme mutfak masrafı için ayda toplasanız 100 TL bile vermiyor,kardeşim ve ben burslarla okuyoruz,babama hiç yük olmuyoruz.Ona hiçbir zaman yük olmadık.Dersaneye gitmedik,ihtiyacımız kadar harcadık,bazen ihtiyaçlarımızı bile karşılayamadık.Üniversite kazandığım ilk yıl maddi sebeplerden kaydımı dondurdum.Okuyup ne yapacaksın,eğitime verilen paraya acırım deyip durdu!

Ayrıca kredi çekmediği banka kalmadı,kredi borçları yüzünden 2 tane bahçeli güzel evimizi(120.000 TL)bile sattı ve emekli ikramiyesi olan 20.000 TL'de bir çırpıda banka borçlarına gitti.Evi yaparken annemin yakınları büyük maddi destekte bulunmuştu,buna rağmen babam evi kendi üzerine yapmış!Evi satarken bize sormadı bile,banka el koymasın diye bir yakınıma sattım,yakında haciz gelecekti dedi.Şimdi annesinden kalma eski ve çok müşterekli bir evde oturuyoruz.Hala kredi çekiyor,inkar ediyor ama bankalardan eve borç telefonları geliyor.10 senedir bu bu böyle ama 2 evi de kredi kartı bı,orçları için satınca ve bize kötü muamelesi artınca sabrımız taştı.Babama bu kadar para nereye gidiyor diye sorduğumuzda ortalığı ayağa kaldırıyor,parayı kazanan benim,siz karışamazsınız diyor,anneme de iyi davranmıyor.Annem babamın gereksiz bağırıp çağırmaları yüzünden kaç kez üzüntüden bayıldı.Üstüne babamın maaşını eğlence mekanlarında kadınlarla harcadığı söylentileri gelince annem hayata küstü.

Ben,kardeşim ve annem ayrı bir eve kiraya çıkmayı düşünüyoruz(BOŞANMA DAVASI AÇMADAN)babamın bize maddi-manevi eziyetlerinden usandık.Annem boşanmak istemiyor,babam boşanmaya çok istekli ancak annem babama bu fırsatı vermeyeceğini söylüyor.Babam,ayrı eve çıktığınızda maaşımdan ayda size 200 TL'den fazla verecek param yok diyor.Dalga geçiyor sanki.Kalan 1.300 TL maaşı tek başına ne yapacak acaba?

Babamın geçmiş ve şimdiki kredi borçlarını mahkeme kararıyla öğrenmemiz ve bundan sonra kredi almasını engellememiz mümkün mü ve boşanma olmadan maaşından hakettiğimiz payı alma imkanımız var mı?
Old 04-07-2012, 15:04   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anneniz, boşanma davası açmadan sadece NAFAKA davası açabilir. Dava içinde, eşinin evin giderleri ile ilgilenmediğini, kendisini darlık içinde bıraktığını ispatlamak zorundadır. Ayrı bir eve çıkılacaksa, ayrı yaşamakta haklı olduğunu ispatlamalıdır. Anlatımlarınızı ispatlamanız yeterlidir.

Savurganlık ve kötü idare sebebi ile babanızın kısıtlanıp, annenizin veya sizlerden birinin kendisine vasi olarak atanmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca sizler de okuduğunuz için, ayrıca bir NAFAKA davası (Yardım nafakası) açma hakkınız bulunmaktadır. Reşit olduğunuz için her çocuk kendisi için talepte bulunacaktır.

Bunların haricinde eğer babanızın üzerine kayıtlı bir mal varlığı varsa bunun üzerdindeki tasarruf hakkının kısıtlanmasını MK199.madde gereğince anne talep edebilir.

Lütfen bir avukat desteği ile hareket ediniz.

Yoksulluğun istenen belgelerle kanıtlanması halinde, annenize ücretsiz avukatlık hizmeti sağlanabilecektir. Bulunğunuz yerin il Barosuna yazılı olarak müracaat edebilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi