Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarımı ve kendimi koruyamıyorum, haklarım var mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-07-2012, 13:15   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarımı ve kendimi koruyamıyorum, haklarım var mı?Lütfen Yardım Edin

7 yıllık evliyim.esimle her tartismamız ya psikolojik yada fiziksel şiddetle sonuçlanıyor.esim de bende üniversite mezunuyuz aylık 5 bin lira arası geliri olan meslek sahibi.ben suan calısmıyorum biri 4 digerı 2 yasında ıkı cocugumuz var...son tartismamız yine ailesiyle ilgili bir problemden oldu..evlendıgımız gunden berı aılesıyle bırlıkte yasamak ıcın tartısıyor bende ıstemedıgımı soyleyınce sureklı dovuyor en son ıkı gun once saclarımdan surukledı...cocukları al gel ben bakarım dıyen bır ablası var...benı cocuklarla tehdıt edıyor ablam bakar dıyor bu gune kadar hep benım yanımda olan cocukları benden alabılırlermı...cocuklar babamı annemı cok sevıyor benım aılem onun aılesıne gore daha varlıklı o yuzdende cocukların tum ıhtıyaclarını benım tum masraflarımı karsılıyor cocukların onları sevmesı bıle problem oluyor..sureklı cocukları dovuyor...dede anneanne yok benım sozum gecerlı dıyor..ne cocuklarımı ne kendımı koruyamıyorum bana bır yol gosterın lutfen...
Old 04-07-2012, 15:25   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davasını sizaçmayı düşünüyorsanız: Aile büyükleri ile aynı evde yaşamaya zorlandığınızı ve şiddet gördüğünüzü kanıtlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

4 ve iki yaşındaki çocuklar anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Onlar üzerindeki sorumluluklarınızda bir eksikliğiniz bulunmadığı müddetçe velatet için öncelikli düşünülürsünüz. Çocukların halaya bırakılması kabul edilemez, velayetin size verilmemesi için çocukların sizinle zarar gördüğünün/ göreceğinin ispatlanması gerekir. Çocuklarına dahi şiddet uygulamaktan kaçınmayan bir babaya velayetin verilmesi olası değildir.

Velayet ve boşanma sebeplerindeki haklılığınızı tanık anlatımları ve her tür delille ispatlayabilirsiniz. Anne babanız dahil en yakınlarınızın, akrabalarınızın, arkadaş, komşuların tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Eşinize karşı uyguladığı şiddet nedeniyle boşanma davası açmadan en yakın aile mahkemesine müracaat ederek, evden ve çocuklardan uzaklaştırılması, şiddete yönelik eylemlerine son vermesi için TEDBİR kararları alınmasını talep edebilirsiniz. Bnun için masraf alınmaz, verilen tedbir kararına aykırı davranan eşiniz hakkında ceza davası açılır.

Ve eşinizin kanuna aykırı eylemleri(Dayak, hakaret..) için Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Boşanma davası açılmakla kendiniz ve çocuklar için nafaka talebinde bulunabilirsiniz, maddi ve manevi tazminat da isteyebilirsiniz.

Ayrıca şiddet görmekte olduğunuzdan şu anda eşinizle birlikte yaşamak zorunda da değilsiniz. Şiddete uğradığınızı ispat edebilecek olmanız önemli. Tanık beyanlarından yararlanabilirsiniz..Yine de bundan sonraki darp olaylarında, en yakın sağlık ocağından darp raporu alınız..

Eşinizin size karşı bir boşanma davası açması halinde ise, boşanma kararında değilseniz davanın reddini isteyebilirsiniz. Eşiniz asıl sizin kusurlu olduğunuzu! ispatlamak zorunda kalacaktır.

Lütfen hukuki adımlarınızı bir avukatla birlikte atınız. Hak kaybına uğramayınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi