Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

oturma ruhsatı alma sorumlusu kimdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2012, 12:59   #1
sirya

Soru oturma ruhsatı alma sorumlusu kimdir?

Sayın meslektaşlarım,
Müteahhit, sahibi olduğu arsada inşaata başlıyor ve inşaat daha temel halindeyken kat irtifak tapulu 4 tane daireyi satıyor.
İnşaat tamamlanıyor, malikler yerleşiyor, ancak 2 yıl geçmesine rağmen müteahhit oturma ruhsatını almıyor.
Belediye imar müdürlüğüne sorulduğunda oturma ruhsatı alma yükümlüsünün bir yapı denetim firması olduğu ancak ruhsat için başvuru yapılmadığı bilgisi alınıyor.
Maliklerden sadece birinin ‘arsa sahibi müteahhitle’ harici bir sözleşmesi var. Onda da oturma ruhsatına ilişkin bir hüküm yok.
Biz öncelikle hem müteahhide hem yapı denetim firmasına ihtarname göndermeyi düşünüyoruz.
Ancak netice alınmaması halinde -ki şifahi görüşmeler onu gösteriyor- sonraki adımda maliklerin hakları nelerdir? ne yapılabilir?
Biraz araştırdım ama içinden çıkamadım. Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 28-10-2012, 01:16   #2
petroçelli

Genelde müteahhit ek masraf yapmamak için ruhsatı almıyor ,kat malikleri belediyenin fen işlerine başvurup masraf harç vs. ödeyip alabilirler.
Old 28-10-2012, 10:56   #3
sirya

Yanıtınıza teşekkür ederim, haklısınız elbette, ancak bu yöntem maliklere ek külfet getiriyor.
Benim öğrenmek istediğim; maliklerin, Yapı denetim şirketine ve müteahhite karşı yapı kullanma izni alınması hakkında ileri sürebilecekleri hakları var mıdır, varsa nelerdir?
Old 28-10-2012, 18:59   #4
petroçelli

Yapı denetim şirketine ve müteahhite karşı sözleşmede hüküm varsa bunu göre yoksa genel hükümlere göre alacak davası açılabilir.
Old 29-10-2012, 09:48   #5
av m bayraktar

burada özetle bir gayrımenkul satım akdi sözkonusudur. BU meyanda önce taraflar arasındaki sözleşme şartalarına göre hareket edilmeli eğer yazılı sözleşeme yoksa veya varsa bile bu yönde düzenleme getirilmemişse konu g.menkule ilişkin hükümlere göre çözülecektir. g menkul satım akdinde satıcıya düşen borç g. menkulü devretmek (tapuda) alıya düşen borç ise bedeli ödemedir. siz yükümlülüğünüzü yerine getirdi iseniz bu noktada karşıya ihtar çekin yerine getirilmez ise siz getirip bedel davası açın derim
Old 03-03-2017, 13:52   #6
didem kunal

Alıntı:
Yazan av m bayraktar
burada özetle bir gayrımenkul satım akdi sözkonusudur. BU meyanda önce taraflar arasındaki sözleşme şartalarına göre hareket edilmeli eğer yazılı sözleşeme yoksa veya varsa bile bu yönde düzenleme getirilmemişse konu g.menkule ilişkin hükümlere göre çözülecektir. g menkul satım akdinde satıcıya düşen borç g. menkulü devretmek (tapuda) alıya düşen borç ise bedeli ödemedir. siz yükümlülüğünüzü yerine getirdi iseniz bu noktada karşıya ihtar çekin yerine getirilmez ise siz getirip bedel davası açın derim
BEDEL DAVASI dediğiniz alacak davası mı oluyor yani?
Old 06-03-2017, 08:40   #7
ATARAS

Sayın Meslektaşım, iskan ruhsatı alma yükümlülüğü yükleniciye ait bir borçtur diye düşünüyorum. İskan ruhsatı alınmadı ise, yapı %100 oranında bitirilmiş sayılmaz. Malikler bu ruhsatı almak için gereken masrafları yapıp, yükleniciden masrafların tahsilini dava edebilirler...diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi