Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif üyeliğinden çıkma-Alacağın istenme koşulları-zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2009, 14:24   #1
Süheyda Pelin Çelik

Varsayılan Kooperatif üyeliğinden çıkma-Alacağın istenme koşulları-zamanaşımı

İyi Çalışmalar Sayın Meslektaşlar,

Kooperatif Hukuku ile ilgili bir soru yöneltmek istiyorum. Kanunu inceledim, ancak pratiğe ilişkin soru işaretlerim var. Şöyle ki;

Kooperatif üyesi 03.12.2003 itibariyle Noter kanalı ile ihtarname çekerek, kötü yönetim ve taahhütlerin yerine getirilmemesi sebepleri ile, üyesi olduğu kooperatiften çıkmak için kooperatif yönetimine bildirimde bulunuyor. Ancak, Kooperatif ne ihtarı izleyen 2004 yılı içinde ne de daha sonra genel kurul toplantısı yapılıyor. Nihayetinde Bakanlık’ın şikayeti ile genel kurulların yapılmaması sebebiyle Kooperatifin yönetim kurulu üyeleri hakkında Sulh Ceza Mahkemesi nezdinde ceza davası açılıyor.

Kanunun 17.maddesine ve Yargıtay 11.Hukuk Dairesinin bir kararına göre, “ortağın alacakları ve hakları ortağın ayrıldığı yıl bilançosuna göre hesaplanır.” Ve bilançonun genel kurulca kabulünden bir ay sonra, iade veya ödemenin geciktirilmesi gibi bir karar yoksa, istenebilir. Kooperatif Ana Sözleşmesi uyarınca “her ortak hesap senesi sonundan en az bir ay önce yönetim kuruluna başvurmak suretiyle ortaklıktan çıkabilir.” Kanunun 17.maddesinde ayrıca “Çıkan veya çıkarılan ortaklar ile mirasçılarının alacak ve hakları bunları isteyebilecekleri günden başlayarak beş yıl geçmekle zamanaşımına uğrar” denilmektedir.

Bu durumda, Üye ortaklıktan çıkma bildirimini 03.12.2003 yılında yani 2003 yılı hesap senesi sonundan bir aydan az kala yapmıştır. Bu durumda 2004 yılının mı yoksa 2005 yılının mı bilançosunda değerlendirilir? Ve ayrıca kooperatif bu bildirimden sonra hiçbir genel kurul yapmamış, dolayısıyla bir bilanço kabul etmemiştir. Üyenin Noter kanalı ile ortaklıktan çıkma bildirimi yapmakla ortaklıktan çıktığı aşikardır. Fakat, alacağını isteyebilmesinin diğer bir koşul gerçekleşmemiştir. Müvekkilim bu şartlar altında alacağını dava etmesinin koşulları gerçekleşmiştir diyebilir miyiz ve zamanaşımı ne zamandan itibaren işler ?

Saygılarımla,
Old 26-08-2009, 11:09   #2
Av.M.Yücel

Sayın Çelik,

Kooperatif üyesinin çıkma iradesini kooperatif yönetim kuruluna ulaştırdığı tarihten sonra yapılan ilk genel kurulda üyenin kooperatiften çıkarılması gündeme alınıp karara bağlanmak zorundadır. Üye bilanço yılı sona ermeden en az 1 ay önce çıkma iradesini yönetim kuruluna ulaştırmalıdır. Üyenin çıkma iradesini ulaştırdığı yılın bilançosu bir sonraki yılın ilk ayının sonunda kesinleştiğinde KK. m. 17/2'ye göre alınmış bir ödemelerin geciktirilmesi kararı olsa dahi alacak muaccel olacağından istenebilir hale gelecektir. Açılacak bir alacak davasında Kooperatif ancak dava açan üyenin kooperatiften çıkartılması halinde kooperatif varlığının tehlikeye düşeceğini savunarak davanın reddini talep edebilir. Somut olayınızda bilanço yılın bitmeden en az 1 ay önce denildiğinden 2004 yılı değil de, 2005 yılı bilanço kararının kesinleşmesi halinde alacağınızın muaccel hale geleceğini düşünüyorum. Saygılarımla;
Old 18-01-2013, 13:13   #3
ahmetcan2014

müvekkilim bir yapı kooperatifine üyeydi.aidatları ve belirlenen ara ödemeleri ödeyemez konuma gelince 11 aralık 2012 tarihinde noterden kooperatife, üyelikten ayrıldığını belirten ve yatırdığı paraların kendisine iade edilmesini dileyen bir istifaname gördermiş, bu istifaname 27 aralık 2012 tarihinde kooperatife tebliğ edilmiş. bilanço yılı kavramı takvim yılı kavramı ile aynı şey midir? kooperatifte her yıl genel kurul yapılması zorunluluğu var mıdır? eğer öyleyse 2012 bilanço yılı bitmeden bir ay öncesinden istifaname kooperatife tebliğ olunmadığı için bizim durumumuz 2013 genel kurulunda görüşülmeyip 2014 genel kuruluna kalır mı? yatırdığımız aidatların iadesi için ne zaman ve nasıl bir dava açabiliriz? noterden gönderdiğimiz istifaname geçerli midir?, çünkü kooperatifler kanunu istifa için ilkin anasözleşmedeki usule göre kooperatife başvurulması gerektiğini öngörmektedir. (madde 13) aynı madde yönetim kurulu istifayı kabulden kaçınacak olursa noterden bildirim yapılması gerektiğini öngörmektedir. bu hususlarda bilgi sahibi olan meslektaşlarım lutfedip bilgilerini paylaşabilirlerse çok müteşekkir olacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi