Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SGK tarafından kesilen idari para cezaları yeni düzenleme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2008, 15:39   #1
avbilgen

Varsayılan SGK tarafından kesilen idari para cezaları yeni düzenleme

Sayın meslektaşlarım
Yaklaşık 2-3 yıldır Kabahatler Kanunun da yapılan değişiklikler nedeniyle SGK tarafından kesilen idari para cezalarına karşı doğru Mahkemede dava açmayı başaramadığımızı ben kendi adıma itiraf ediyorum. Şimdi de 06.02.2008 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan yeni değişiklikle yine görevli mahkemenin tekrar sulh ceza mahkemesi olduğunu öğrendim. Siz de resmi gazeteyi inceleyin yanlış mahkemede dava açmayın. Herkese iyi çalışmalar....
Old 31-03-2008, 20:08   #2
YALÇIN ÖNDER

Sayın Sarıtaş,

06.02.2008 tarihinde Resmi Gazeteyi inceledim. Ama, yeni bir değişiklik göremedim ?

6 Şubat 2008 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 26779

KANUN
5730 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sırbistan ve Karadağ Bakanlar Konseyi Arasında Askeri-Bilimsel ve Askeri-Teknik İşbirliği Konusunda Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

O gün, başka da Kanun yayımlanmamış?

Varsa değişikliği ve kaynağını daha açık aktarabilir misiniz?
Old 31-03-2008, 20:28   #3
Av. Can DOĞANEL

506 sayılı yasada bir değişiklik yok.
Alıntı:

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 20.05.2007 RG NO: 26527 KANUN NO: 5655/2)
İdari para cezaları ilgiliye tebliğ edilmekle tahakkuk eder ve tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ödenir veya aynı süre içinde Kurumun ilgili ünitesine itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idarî para cezası kesinleşir. Mahkemeye başvurulması cezanın takip ve tahsilini durdurmaz. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ödenmeyen idarî para cezaları, bu Kanunun 80 inci maddesi hükmü gereğince hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir. İdarî para cezalarının, Kuruma itiraz ve yargı yoluna başvurulmaksızın tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme, idarî para cezalarına karşı Kuruma itiraz etme veya yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez. Ancak, Kurumca itirazın reddedilmesi veya mahkemece Kurum lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörtte birlik ceza tutarı, 80 inci madde hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir.

Ancak;
01.06.2008 tarihinde yürürlüğe girecek olan 5510 sayılı yadanın 102. maddesindeki düzenleme;
Alıntı:
İdarpara cezaları ilgiliye tebliğ ile tahakkuk eder. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır veya aynı süre içinde Kuruma itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde yetkili sulh ceza mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idari para cezası kesinleşir.

şeklinde buna göre dosyalara yine yol gözükecek herhalde.

Kanunun iyice! incelenerek meclise sevk edildiği çok belli oluyor.
Old 31-03-2008, 22:00   #4
YALÇIN ÖNDER

Sayın Doğanel,

Konuya ilişkin oca Anayasa Mahkmesi Kararına rağmen, yürütme neden, hukukun arkasından dolaşarak, adli yargıda ısrar etmeye devam ediyor? Anlamak mümkün değil.

"Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde yetkili sulh ceza mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idarî para cezası kesinleşir. "

Bu hüküm de yine Anayasa Mahkemesine gidecek, yine iptal edilecek, yine yeniden düzenleme yapılacak. Değer mi?
Old 31-03-2008, 22:29   #5
Av.Kemal

Alıntı:
Yazan avbilgen
Sayın meslektaşlarım
Yaklaşık 2-3 yıldır Kabahatler Kanunun da yapılan değişiklikler nedeniyle SGK tarafından kesilen idari para cezalarına karşı doğru Mahkemede dava açmayı başaramadığımızı ben kendi adıma itiraf ediyorum. ....
SGK avukatları epey vek.ücreti aldılar bu nedenle....
şimdilik ( idare ) ediyorlar,değişiklik yok. İdare Mahkemeleri görevlidir.
başarılar
Old 01-04-2008, 07:52   #6
avbilgen

Varsayılan Ankara 11.İdare Mahkemesi kararı

Merhaba
Bu konuda çok değişiklik olduğunu yazdım ve gelen yanıtlar da öyle . 31.03.2008tarihinde tebliği olan Ankara 11.İdare Mahkemesi kararını aynen yazıyorum: "08.02.2008 tarih ( resmi gazetenin tarihini yanlış yazmışım özür diliyorum) ve 26781 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5728 sayılı Temel Ceza Kanunlarına Uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 578 maddesinin birinci fıkrasının (öö) bendi ile 4857 sayılı yasanın 108.maddesinin 2.fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. Bu durumda 4857 sayılı İş Kanunu'nun bu kanuna görev verilen idari para cezalarına karşı idari para cezalarına karşı idare mahkemesine itiraz edilebileceğini öngören 108.maddenin 2.fıkrasının 5728 sayılı kanunla yürürlükten kaldırılması ve dava konusu işlem ile birlikte idari yargının görev alanına giren herhangi bir kararının da veilmediği görüldüğünden Kabahetler Kanunu uyarınca 4857 sayılı kanun uyarınca verilen idari para cezasına ilişkin davanın görüm ve çözümü adli yargının görev alanı içinde bulunmaktadır". Gelen yanıtlarda değişiklik olmadığı da yazılmış. Bu durumda görevli mahkeme konusunda şimdi daha da kararsız kaldım ve davalar adli yargıda mı yoksa idari yargıda mı görülecek ben anlamadım.
Old 03-06-2009, 10:19   #7
nephilis

Son Durum

5510 sayılı kanun madde 102:
"...
İdarî para cezaları ilgiliye tebliğ ile tahakkuk eder. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır veya aynı süre içinde Kuruma itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idari para cezası kesinleşir.
İdarî para cezalarının, Kuruma itiraz edilmeden veya yargı yoluna başvurulmadan önce tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde peşin ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme idari para cezasına karşı yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez.Ancak Kurumca veya mahkemece Kurum lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörtte birlik cezatutarı, 89 uncu maddenin ikinci fıkrası hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir.
İdarî para cezaları on yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Zamanaşımı süresi, fiilin işlendiği tarihten itibaren başlar.
İdarî para cezaları hakkında, bu Kanun ve 16/5/2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununda hüküm bulunmayan hallerde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uygulanır."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi