Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kargo Şİrketİ'ne KarŞi Ne Yapilir ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2009, 14:40   #1
eyinusruk

Varsayılan Kargo Şİrketİ'ne KarŞi Ne Yapilir ?

Herkese iyi çalışmalar ve yanıtlar için şimdiden teşekkürler. Sorun şu :

Müvekkil Şirket, yurt dışına gönderim işlerini gerçekleştirmek üzere yerli bir kargo şirketi ile anlaşıyor. Ancak arada sözleşme yok, yalnızca fiyat teklifleri var.

İlerleyen sürede müvekkil Şirket'in, kargo firmasına teslim ettiği 3 koliden 1'i kayboluyor, diğer ikisi de Havalimanında unutuluyor ve gönderilmiyor.

Müşteri Şirketi aradığında Şirket durumdan haberdar oluyor.Bunun üzerine de Kargo firmasını arıyor.

Aradaki ticari işin aksamaması için Şirket, aynı kargoyu tekrar hazırlayıp kargo firmasına teslim ediyor fakat bu da kayboluyor.

Şimdi ben Kargo firmasına dava açmak istiyorum;ancak arada bir sözleşmenin olmayışı beni tereddüte düşürüyor.

Bu durumda Kargo Şirketi'nden hangi haklarımı, hangi yollarla talep ederim ? Ayırca taşıma işinin uluslararası olması uygulanacak hukukı etkiler mi?

Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 21-07-2009, 14:47   #2
yeditepelişehir

Sözleşme yok derken kastınız sanırım yazılı bir sözleşme olmaması.Yoksa kargoyu hazırlıyorsunuz x adresine teslim için kargo firmasına bırakıyorsunuz onlar da teslim alıyor yani kabul ediyor.Bu durumda zaten bir sözleşme kurmuş olmuyor musunuz? Kargo firmasının nezdinde kaybolan zarar gören kolilerden dolayı zararınızı talep edebileceğinizi,müvekkilinizin müşterisinein süresinde ulaşmayan kolilerden dolayı bir zarar talebi olursa sizin de yine kargo firmasından bu zararı talep edebileceğinizi düşünüyorum.
Old 21-07-2009, 15:28   #3
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

Ben de Sayın Av. Fatih G.'nin düşüncesine katılıyorum. Sözleşmeden kasıt, kargo şirketi ile müvekkil şirket arasında sürekli bir kargo taşıma/taşıtma sözleşmesi ise açılacak bu davada bunun varlığının gerekmediğini düşünüyorum. Ambar Tesellüm Fişi vs. makbuzlar malın kargo şirketine teslim edildiğini kanıtlar, öte yandan kargo şirketinin alıcıya malı teslim ederken imzalattığı belge de kargo şirketinin malı teslim ettiğine dair ispat vasıtası olur. Kargo şirketinin malı teslim aldığına dair bir evrak mevcut ve fakat teslimine dair bir belge mevcut değil ise teslimi kargo şirketinin ispat etmesi gerekecektir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar...
Old 21-07-2009, 16:07   #4
eyinusruk

Öncelikle teşekkür ederim.
Evet, müvekkil Şirketle kargo firması arasında sürekli taşıma yapılacağını konu eder bir taşıma sözleşmesi bulunmamakta. Ama tesellüm evrakı vs. var. Ayrıca malın teslim edilmemiş olduğunu sorgular mailler de mevcut. Bunlar delil olarak kullanabileceğim evraklar bu durumda.

Bu halde ben, Tazminat davası açacağım? Eğer öyleyse görevli mahkeme hangisi olacaktır ?

Tekrar teşekkür ederim.
Old 21-07-2009, 16:09   #5
Av.Özgür KARABULUT

Bu durumda; kargo şirketine teslim edilip de kargo şirketince gereği gibi ya da hiç teslim edilmeyen malların değeri, dava değeri olacaktır ve görevli mahkeme de bu değere göre belirlenecektir.

İyi çalışmalar...
Old 21-07-2009, 16:13   #6
eyinusruk

Dayanak TTK olacak değil mi, tüketici konumunda olan yok çünkü.
Old 21-07-2009, 16:14   #7
eyinusruk

Tabi ayrıca BK?

Yani TTK'nın taşımaya ilişkin hükümleri demek istedim.
Old 21-07-2009, 16:20   #8
Av.Özgür KARABULUT

Evet, aynen... Biz benzer bir davada (malın hasarlı şekilde teslimi durumunda) TTK ve BK hükümlerine göre tazminat talep etmiş idik.
Old 22-07-2009, 21:42   #9
Av. Dr. V. SEVEN

Daha önce de yazdığım üzere, eskilerin yanlışlıkları sergilemek üzere anlatmayı sevdikleri bir kıssa vardır.

Kurban olayını anlatmak için kürsüye çıkan biri, “Hz. Davut Allah'a 'Yarabbi bana bir kız çocuğu ver de sana kurban edeyim' diye yakarmış. Duası yerine gelmiş ve Ayşe doğmuş. Tam adağını yerine getireceği sırada Azrail gökten bir keçiyle çıkagelmiş, 'Kızı bırak, keçiyi kurban et' demiş…
Sabrı o noktaya kadar dayanan bir dinleyici, “Edep yahu!” nidasıyla söze destursuz girmiş: “Hangi yanlışını düzelteyim: O peygamber Hz. Davut değil Hz. İbrahim… İstediği çocuğun cinsiyeti kız değil erkek… Doğan çocuğun adı Ayşe değil İsmail… Gökten gelen melek Azrail değil Cebrail… Kurban edilen de keçi değil koç…

Sitede yayınlanan, Öykü Didem Aydın’nın; Hukuk Öğrenimi, Bir "Türk-Alman" Karşılaştırması” makalesini okurken yukarıdaki kıssa aklıma geldi, kıssadan hareketle dikkatimi çeken bu konuya bir cevap yazma gereği duydum;

Özetle;
Taşıma sözleşmelerine uygulanacak kurallar, taşınan şeyin konusuna (yük, yolcu), taşımanın yapıldığı ortama (hava, kara, demiryolu, deniz ve ayrıca iç sular) ve taşımanın başlangıç/bitiş noktalarından birinin yurt dışında olmasına göre farklılık göstermektedir.
Sorudan anlaşıldığı kadarıyla (yurtdışı/havalimanı kelimelerinden), havayoluyla yurtdışına yapılacak bir eşya taşıma sözleşmesi söz konusudur.
Öncelikle Uygulanması Gereken Kural; Varşova Konvansiyonu ve ekleridir (Yurt dışı havayolu taşıması olduğundan). Yurt içi taşıma olması halinde ise, Türk Sivil Havacılık Kanunu uygulama alanı bulacaktır.

Diğer taraftan, BK’dan kasıt m. 1 değilse (taşıma sözleşmeleri de rıza-i sözleşmelerdendir, benim görüşüm bu yönde), Türk Ticaret Kanunu'nun Mer'iyet ve Tatbik Şekli Hakkında Kanun’un 41. maddesi ile Borçlar Kanunu’nun NAKLİYE MUKAVELELERİ kenar başlıklı 431 ile 448. maddelerinin tamamı 1956 yılında yürürlükten kaldırıldığından BK’nın pek uygulama imkanı yok. Başka bir ifade ile elinizdeki Borçlar Kanunu’nun içine bakarsanız bu maddelerin olmadığını görebilirsiniz.

Dava açarken göz önünde tutmanız gereken önemli hususlardan birisi; Eşya taşıma sözleşmelerinden doğan tazminatlar kural olarak sınırlıdır. Örneğin hava yolu eşya taşımalarında KgX17 SDR (ÖÇH= Özel Çekme Hakkı) 1SDR = 2.3407 TL’dir (Bkz http://tcmb.gov.tr).

Bir Nasrettin Hoca Fıkrası ile bitirelim; (Kısaca) Adamın biri, yüksek bir ağaca çıkmış bir türlü inemeyince, ahali Hoca’ya sormuş. Hoca, “adama bir ip uzatın ve adam ipi beline bağladıktan sonra çekin demiş”. Ahali söyleneni yapınca, sonuç malum. Sonuçtan şikayet edilince; Hoca, “şimdi hatırladım, bu yöntem kuyudan adam kurtarılırken uygulanıyordu” demiş.

Sonuç: Soyut ve objektif olan hukuk kurallarının, somut ve subjektif olaylara uygulanmasında, her somut olayın diğerinden farklı olduğu unutulmamalıdır
Old 23-07-2009, 07:38   #10
eyinusruk

Sn. Seven,

Cevabınız için tşk ederim.

Şöyle bir durum var, benim taşıma yaptırdığm kargo şirketi. Yapılacak taşıma Türkiye'den yurt dışına. Kargo malı alıp, hava yolu firmasına teslim ediyor. Aslınde bir mal bu esnada kayboluyor, diğeri de yine burada unutuluyor, gönderilmiyor.

Varşova ve Lahey, bu durumda uygulama alanı bulacak mıdır ? Ben kargo şirketiye anlaşma yapıyorum, o da havaalanı şirketiyle. Bu halde benimle kargo şirketi arasındaki ilişkinin çözümünde TTK- BK hükümlerine dayanmak gerekmeyecek midir ?

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi