Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK Müdafinin Görevi Sona erdikten Sonra Ücret Sözleşmesi Yapması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2010, 14:45   #1
Av.Pınar Ertunç

Varsayılan CMK Müdafinin Görevi Sona erdikten Sonra Ücret Sözleşmesi Yapması

Merhaba,
CMK müdafii olarak soruşturma aşamasında görev alan avukat, görevi sona erdikten sonra yargılama aşamasında müdafiliiğini üstlendiği kişi ile vekalet sözleşmesi yapabilir mi?Dava aşaması için davayı takip etmesini ısrarla talep eden sanık, vekalet vererek vekilliğini yaptırmak istemektedir.Herhangi bir hukuki sorun yaratır mı?Avukata cezai sorumluluk getirir mi?

Teşekkürler.
Old 26-01-2010, 15:14   #2
zlm

Herhangi bir sorun yaratmaz.
Vekaletname alabilirsiniz.
Old 26-01-2010, 15:54   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Hem lütfen hem de kesinlikle almayın.Çünkü siz sorgu aşamasında takip ettiğiniz CMK görevlerini kovuşturma aşamasında da takip etmek zorundasınız.CMK mecburi kamu görevidir ve eğer zaten maaşınızı aldığınız kamu görevi için (vekalet alarak olsa bile )ücret alırsanız irtikap ve görevi kötüye kullanma suçlarını gerçekleştirmiş olursunuz.
Old 26-01-2010, 16:19   #4
zlm

Vekalet aldığınızı mahkeye bildirip CMK müdafiliğime son verilmesini talep ettiğiniz takdirde ve bu durum da mahkeme ara kararı ile cmk müdafilliğinize sn verilip vekaletname ile vekilliğinize karar verildiği zaman herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum.
bir önceki cevabın eksik olmuş bu hali ile daha aytınlatıcı olduğunu düşünüyorum.
Old 26-01-2010, 21:18   #5
Av.Muhammet Aydın

Vekalet alınmasında ne hukuki ne de etik bir sorun bulunmadığını düşünüyorum...
Old 26-01-2010, 21:27   #6
üye8180

Alıntı:
Yazan Av.Pınar Ertunç
CMK müdafii olarak soruşturma aşamasında görev alan avukat, görevi sona erdikten sonra yargılama aşamasında müdafiliiğini üstlendiği kişi ile vekalet sözleşmesi yapabilir mi?

Soruşturma aşamasındaki müdafilik görevi, soruşturma aşamasında devam eder. İddianame düzenlenmesiyle görevi sona erer.Yargılama aşamasında, soruşturma aşamasında görevli CMK avukatının görevi devam etmez. Müdafi görevlendirilmek gerekliyse, esas dosyadan, talep yazısıyla barodan avukat istenir. Uygulama bu şekilde olduğundan, soruşturma aşamasında baro görevlendirmesiyle ifadesine/ sorgusuna katıldığınız müvekkil ile, yargılama aşamasında vekalet sözleşmesi yapabilirsiniz.
Old 27-01-2010, 00:23   #7
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Soruşturma aşamasındaki müdafilik görevi, soruşturma aşamasında devam eder. İddianame düzenlenmesiyle görevi sona erer.Yargılama aşamasında, soruşturma aşamasında görevli CMK avukatının görevi devam etmez. Müdafi görevlendirilmek gerekliyse, esas dosyadan, talep yazısıyla barodan avukat istenir. Uygulama bu şekilde olduğundan, soruşturma aşamasında baro görevlendirmesiyle ifadesine/ sorgusuna katıldığınız müvekkil ile, yargılama aşamasında vekalet sözleşmesi yapabilirsiniz.

Sayın meslektaşımın beyanlarına katılıyorum.
Old 27-01-2010, 02:27   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan

Sayın Av. Neslihan'ın görüşüne katılıyorum. Bu görüşün hukuksal dayanağını da belirtelim:

Alıntı:

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE MÜDAFİ VE VEKİLLERİN GÖREVLENDİRİLMELERİ İLE YAPILACAK ÖDEMELERİN USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

...

Görevin sona ermesi

Madde 7 - (1) Müdafi veya vekilin görevi;

a) Soruşturma evresinde; kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kesinleşmesi, yetkisizlik veya görevsizlik kararı, kamu davası açılması hâlinde ise iddianamenin kabulü kararı verilmesi,

b) Kovuşturma evresinde; yargılamanın yapıldığı il veya ilçe dışında yargılamayı gerektirir görevsizlik veya yetkisizlik kararı, esasa ilişkin hükmün kesinleşmesi ya da davanın nakline karar verilmesi,

c) Müdafi, vekil veya kendisine müdafi ya da vekil görevlendirilen kişinin ölmesi,

ç) Kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi,

hâllerinde sona erer.

(2) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen müdafi veya vekil azledilemez.

Bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=1316
Old 27-01-2010, 10:28   #9
Av. Can DOĞANEL

Ben de Neslihan Hanım ve Cengiz beye katılıyorum.

Ne zaman böyle bir soru sorulsa konunun etik olmadığı kesinlikle yapılmaması gerektiği yönünde fikirler ortaya atılır.

Türkiye Barolar Birliği sitesinde yayınlanan 2003 yılından itibaren kaydedilen tüm disiplin kurulu kararlarını okudum. Ancak böyle bir karara rastlamadım.

İl Barolarınca verilip de TBB'ye itiraz edilmemiş bir karar var mıdır? Onu da bilmiyorum.

Kesin olarak etiğe uygundur demiyorum. Ancak aykırıdır da diyemiyorum. Etik olup olmadığını tartışabiliriz ki
(Devletten CMK ücretini talep edip almamak kaydıyla) bana pek de öyle etiğe aykırı gelmiyor. Etik olmadığına, disiplin suçu oluşturduğuna ilişkin fikri olanların bu fikirlerini temellendirmelerini rica ediyorum. Tekrar söylüyorum bilmiyorum bilmediğim için soruyorum ve öğrenmek istiyorum.

Not: Soruda sorulan hususun aynısını ben de yaptım. Buradan kendimi ihbar ediyorum.
Old 28-01-2010, 21:49   #10
Av.Muhammet Aydın

Bir adım daha ileri gitsek kovuşturma aşamasında(yargılama başladıktan sonra) CMK dan girdiğimiz sanık müdafiiliği veya katılan vekilliği görevimiz devamında vekalet alıp dosyaya bu şekliyle devam edip dahil olmamızda bir sakınca var mı diye sorsam...?
Old 28-01-2010, 22:01   #11
üye8180

Alıntı:
Yazan Av. Muhammet Aydın
Bir adım daha ileri gitsek kovuşturma aşamasında(yargılama başladıktan sonra) CMK dan girdiğimiz sanık müdafiiliği veya katılan vekilliği görevimiz devamında vekalet alıp dosyaya bu şekliyle devam edip dahil olmamızda bir sakınca var mı diye sorsam...?

Kovuşturma aşamasında dosyada var olan baro görevlendirme yazısı sebebiyle, ayrıca vekaletname sunmanız gereksizdir.

Ücreti, devlet tarafından ödenen CMK müdafilik/vekillik görevi bakımından, müvekkille bir ücret sözleşmesi yapmak ve ondan avukatlık ücreti almak, meslek kurallarına ve etiğe aykırıdır görüşündeyim.

Hiç yapmadım. Yapan varsa da yadırgarım.
Old 28-01-2010, 22:07   #12
GECE

Tanıdığım bir avukat çocuk sanığın yargılanmasında (zorunlu müdafilik söz konusu) hem cmk avukatlığı yapıp cmk'dan para alıyor hem de sanığın ailesinden vekalet ilişkisi kurup elden para alıyor. Bu avukatı sadece cmk hizmetinden yararlanan mı şikayet edebilir, yoksa herhengi birinin ihbar-şikayeti de mümkün mü? Şikayet-ihbarda kimlik bildirmek mecburi midir? Bu konuda detaylı bilgisi olan varsa beni aydınlatabilir mi?
Old 30-01-2010, 22:49   #13
cesur_yürek

Sayın GECE ,vekalet ilişkisinden kastınız ne acaba ?

Müdafii,CMK görevini sürdürdüğü süre zarfında müvekkili ile vekalet ilişkisi kuramayacağı gibi ; Herhangi bir ad altında müvekkilinden ücret de talep edemez.Zira CMK avukatı ,atanmış avukattır.
Old 31-01-2010, 17:15   #14
GECE

SAYIN CESUR YÜREK,
Yazımı yeterli itinayı göstermeden okumuşsunuz herhalde. Şöyle ki;
1-Yapılanın hukuk dışı olduğunu ben de biliyorum, merakım bu durumun ortaya çıkarılma şekli ile ilgili.
2-"Vekalet ilişkisi" derken de bildiğimiz Avukat-müvekkil ilişkisi işte...Yani hem cmk'dan müdafilik ücreti alıyor hem de sanığın ailesinden yaptığı av. için para alıyor.
Old 31-01-2010, 22:09   #15
cesur_yürek

Sayın GECE,

1-)Bahsettiğiniz gibi gerçek anlamda bir vekalet ilişkisi söz konusu değil.Dolayısıyla somut olayı ifade etmeye çalışırken kullanmış olduğunuz kavramı yanlış kullanmışsınız.İyi niyetimizle sorunuza cevap vermeye çalıştık.Mesleki yardımlaşma için burada olduğumuzu düşünüyorum.Yanlış mı düşünüyorum acaba ?

2-)Sorunuzun cevabına gelince ;Gayet tabii CMK hizmetinden yararlanan şahıs,avukatı şikayet edebilir.Herhangi birinin de ihbar da bulunmasına engel bir durum yok.Nihayetinde, somut olayda bahsettiğiniz avukatın eylemi açıkça hukuk dışı eylemdir.

Saygılar.
Old 10-03-2011, 13:18   #16
Av. Yasin Yıldız

Varsayılan maddi manevi tazminat davası için vekalet alınması

Baro tarafından suçtan zarar gören çocuk için atandıktan sonra, suçtan zarar gören çocuğun sanığa karşı açabileceği maddi manevi tazminat davasında kullanılmak üzere vekalet alınmasında herhangi bir sakınca olabilir mi? Ceza mahkemesindeki davaya vekalet sunulmadan baro tarafından görevlendirilen avukat sıfatıyla devam ediliyor.
Old 10-03-2011, 13:29   #17
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av. Yasin Yıldız
Baro tarafından suçtan zarar gören çocuk için atandıktan sonra, suçtan zarar gören çocuğun sanığa karşı açabileceği maddi manevi tazminat davasında kullanılmak üzere vekalet alınmasında herhangi bir sakınca olabilir mi? Ceza mahkemesindeki davaya vekalet sunulmadan baro tarafından görevlendirilen avukat sıfatıyla devam ediliyor.

Bence olmaz.Sizin görevlendirmeniz ceza dosyasıyla ilgili.Dolasıyla müvekkillinizin diğer davalarıyla ilgili vekalet alabilirsiniz.
Old 15-07-2011, 10:03   #18
Av. Bahar Işık

Ben CMK görevi ile ilgili başka bir hususta yardımlarınızı bekliyorum.Soruşturma aşamasında şüpheli müdafii olarak katıldığım bir dosyanın kovuşturma aşamasındaki tebligatı da tarafıma gönderildi. Katılırsam görevlendirilmiş sayılıyorum, bunda bir sıkıntı yok. Ancak kovulturma dosyasını kabul etmek istemiyorum. Bu durumda tebligatı iade etmem yeterli midir? Kabul etmeme sebebi olarak neler gösterilebilir, neler gösterilemez? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar..
Old 15-07-2011, 10:08   #19
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Usulüne uygun bir tebligatın iade edilebileceğini düşünmüyorum ; hem zaten nereye ve hangi usule göre iade edeceksiniz ? Ancak bağlı bulunduğunuz Baro CMK bürosundan görevin başka bir avukata devrini talep edebilirsiniz.
Old 15-07-2011, 10:16   #20
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Bahar Işık
Ben CMK görevi ile ilgili başka bir hususta yardımlarınızı bekliyorum.Soruşturma aşamasında şüpheli müdafii olarak katıldığım bir dosyanın kovuşturma aşamasındaki tebligatı da tarafıma gönderildi. Katılırsam görevlendirilmiş sayılıyorum, bunda bir sıkıntı yok. Ancak kovulturma dosyasını kabul etmek istemiyorum. Bu durumda tebligatı iade etmem yeterli midir? Kabul etmeme sebebi olarak neler gösterilebilir, neler gösterilemez? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar..

Bu forumda 8 no.lu mesajda belirttiğim yönetmelik maddesine bakınız. Soruşturma aşamasındaki göreviniz, kamu davası açılıp iddianamenin kabulü ile sona ermiştir. "Görevlendirilmiş sayılmanız" mümkün değildir. Mahkemeye görevinizin sona ermiş olduğunu bildirmeniz yeterli olacaktır.
Old 15-07-2011, 10:34   #21
M.SERDAR DEMİRTAŞ

CMK 156/3'e göre ; sanığın sonradan müdafii seçmesi halinde , baro tarafından görevlendirilen müdafiin görevi sona erer aksi takdirde muhakeme sona erinceye kadar müdafinin görevi devam eder.Kaldıki Teb.Yasasına göre kesinleşmiş bir tebliğin, şifahi olarak iptal edilebileceğini düşünmüyorum.
Old 15-07-2011, 10:39   #22
Av. Bahar Işık

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Usulüne uygun bir tebligatın iade edilebileceğini düşünmüyorum ; hem zaten nereye ve hangi usule göre iade edeceksiniz ? Ancak bağlı bulunduğunuz Baro CMK bürosundan görevin başka bir avukata devrini talep edebilirsiniz.

(Sanırım eksik bilgi vererek sordum.Ancak sadece tecrübesi ile bu hususu aydınlatabilecek bir meslektaşım varsa, çok sevnirim. Yine cevaplar için de ayrıca teşekkürler.)
Baromuzun CMK kurulu ile görüştüm. Katılırsam eğer, diğer görevlendirmelerimdeki usulün işleyeceğini, herhagi bir farkın olmadığını, ancak katılmazsam muhatabın mahkeme olduğunu söyledi. Tebligatı iade edip soruşturma aşamasında görevimin bittiğini ve başka bir meslektaşımın görevlendirilmesini isteyebileceklerini mahkemeye bildirirsem sanırım sorun çözülmüş olacaktır??
Old 15-07-2011, 10:50   #23
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Bahar Işık
(Sanırım eksik bilgi vererek sordum.Ancak sadece tecrübesi ile bu hususu aydınlatabilecek bir meslektaşım varsa, çok sevnirim. Yine cevaplar için de ayrıca teşekkürler.)
Baromuzun CMK kurulu ile görüştüm. Katılırsam eğer, diğer görevlendirmelerimdeki usulün işleyeceğini, herhagi bir farkın olmadığını, ancak katılmazsam muhatabın mahkeme olduğunu söyledi. Tebligatı iade edip soruşturma aşamasında görevimin bittiğini ve başka bir meslektaşımın görevlendirilmesini isteyebileceklerini mahkemeye bildirirsem sanırım sorun çözülmüş olacaktır??

Evet, CMK 150/4 uyarınca çıkarılan Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri İle Yapılacak Ödemelerin Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik'in 7/1-a maddesi uyarınca görevinizin sona ermiş olduğunu ilgili mahkemeye bildirebilirsiniz. Mahkemenin istemi üzerine Baro tarafından bir başka meslektaşımız görevlendirilecektir.
Old 16-07-2011, 14:21   #24
av.alper tunker

BAHAR hanım
CMK görevlendirmeleri mahkeme kalemlerinde yapılamıyor ben tebligat gönderdim sen geleceksin yok.kaleme gönderilen tebligatı iade edin OCAS sistemi üzerinden bir vekil atamaları gerektiğini söyleyin eger bu sisteme dahil olmayan bir yerdeyseniz mahkeme barodan müdafi görevlendirme yazısı ile talepde bulunmalıdır
Duruşma günü tebliği tarafınıza sizi hiçbir yükümlülük altına sokmaz usulsüz bir tebligatdır
not:aynı olay başımdan geçmiş ve yukarıdaki işlemleri yapmış bir avukat olarak yazıyorum
Old 20-07-2011, 14:56   #25
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
BAHAR hanım
CMK görevlendirmeleri mahkeme kalemlerinde yapılamıyor ben tebligat gönderdim sen geleceksin yok.kaleme gönderilen tebligatı iade edin OCAS sistemi üzerinden bir vekil atamaları gerektiğini söyleyin eger bu sisteme dahil olmayan bir yerdeyseniz mahkeme barodan müdafi görevlendirme yazısı ile talepde bulunmalıdır
Duruşma günü tebliği tarafınıza sizi hiçbir yükümlülük altına sokmaz usulsüz bir tebligatdır
not:aynı olay başımdan geçmiş ve yukarıdaki işlemleri yapmış bir avukat olarak yazıyorum
aynen katılıyorum.Mahkeme kalemleri hata yapıyor bu konuda hem tebligat gönderiyor ,hem de duruşma listesinde adımızı yazıyorlar. ben gitmiyorum.Ancak tebligatı da iade etmedim hiç.Bundan sonra ben de iade edrim yazdığınız iyi oldu.Bir defasında soruşturma aşamasında katıldığım şüpheli ve mahkeme sırf bu duruşma listesi nedeniyle beni beklemişler.Dava ben gelmediğim için en son iş olarak alınmış.Üstelik de yanlışlıkla da olsa tarafıma tebliğ edilmemiş bir dosya idi.Sonra şüpheli beni sosyal paylaşım sitesinden buldu ve mesajla iletişime geçtik.Vekaletname aldım ve devam ediyorum.Bunda kesinlikle bir sakınca yok.Hatta yeni duyduğum bir husus ki CMK dan soruşturmaya katılan bazı avukatlar şahıslarla irtibata geçip" kovuşturmaya devam etmemi ister misiniz?diye soruyor ve vekalet almak istiyorlarmış.çok şaşırdım ama cesurca ve akıllıca geldi bana.Yapım gereği yapamayacağım bir davranış ama yapabilecek olanlara duyurmak istedim.
Old 20-07-2011, 14:59   #26
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Hatta yeni duyduğum bir husus ki CMK dan soruşturmaya katılan bazı avukatlar şahıslarla irtibata geçip" kovuşturmaya devam etmemi ister misiniz?diye soruyor ve vekalet almak istiyorlarmış.çok şaşırdım ama cesurca ve akıllıca geldi bana.Yapım gereği yapamayacağım bir davranış ama yapabilecek olanlara duyurmak istedim.

Pek akıllıca değil bence.

Alıntı:
Yazan Avukatlık Meslek Kuralları
Madde 8- Avukat kendine iş sağlama niteliğindeki her davranıştan çekinir.
Old 21-07-2011, 11:01   #27
av.yağmur deniz

ben yapamasam, bunu gurur etsem de bunun akıllıca ve cesur olduğunu düşünüyorum.Haksız bir kazanç elde etmedikten sonra neden olmasın...Sonuçta karar yine iş sahibinin . sadece teklifte bulunduklarını düşünüyorum. avukatların web siteleri de aynı amaca hizmet etmiyor mu?O halde bu sitelerde yasanın 8. maddesine aykırıdır.
Old 21-07-2011, 14:44   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
ben yapamasam, bunu gurur etsem de bunun akıllıca ve cesur olduğunu düşünüyorum.Haksız bir kazanç elde etmedikten sonra neden olmasın...Sonuçta karar yine iş sahibinin . sadece teklifte bulunduklarını düşünüyorum. avukatların web siteleri de aynı amaca hizmet etmiyor mu?O halde bu sitelerde yasanın 8. maddesine aykırıdır.

Hangisini düzelteyim, bilmiyorum.

- Avukatların internet siteleri iş sağlama amacına yönelik olamaz. Bakınız: Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği 9. madde ( http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=346 )
- Sözettiğim 8. madde yasanın değil, Avukatlık Meslek Kuralları'nın bir maddesidir. Şu adresten okuyabilirsiniz: http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=295
- Avukatlık Meslek Kuralları'na aykırı bir eylemin akıllıca olması mümkün değildir. Hiçbir iş, uğruna disiplin cezası alınacak kadar önemli olamaz.
- Mesajınız tümüyle Türkçe yazım kurallarına aykırı yazılmış. Lütfen biraz özen.
Old 21-07-2011, 15:10   #29
sevrim

Alıntı:
Yazan Av.Pınar Ertunç
Merhaba,
CMK müdafii olarak soruşturma aşamasında görev alan avukat, görevi sona erdikten sonra yargılama aşamasında müdafiliiğini üstlendiği kişi ile vekalet sözleşmesi yapabilir mi?Dava aşaması için davayı takip etmesini ısrarla talep eden sanık, vekalet vererek vekilliğini yaptırmak istemektedir.Herhangi bir hukuki sorun yaratır mı?Avukata cezai sorumluluk getirir mi?

Teşekkürler.
çok da önerilecek bir durum değildir ancak cezai bir sorumluluğu yoktur.
kendi vekaletinizi koyup davaya devam edebilirsiniz.
Old 22-07-2011, 13:50   #30
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hangisini düzelteyim, bilmiyorum.

- Avukatların internet siteleri iş sağlama amacına yönelik olamaz. Bakınız: Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği 9. madde ( http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=346 )
- Sözettiğim 8. madde yasanın değil, Avukatlık Meslek Kuralları'nın bir maddesidir. Şu adresten okuyabilirsiniz: http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=295
- Avukatlık Meslek Kuralları'na aykırı bir eylemin akıllıca olması mümkün değildir. Hiçbir iş, uğruna disiplin cezası alınacak kadar önemli olamaz.
- Mesajınız tümüyle Türkçe yazım kurallarına aykırı yazılmış. Lütfen biraz özen.
Çok haklısınız......Her üç konuda da.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi