Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipotek alacaklısının iflası-ipotek borçlusunun ipoteği kaldırma talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2011, 14:07   #1
Av.İrem OKUR

Varsayılan ipotek alacaklısının iflası-ipotek borçlusunun ipoteği kaldırma talebi

Sayın meslektaşlarım,
Öncelikli olarak herkese iyi çalışmalar diliyorum.
benim sorum şu şekilde;
müvekkilim ,bir limited şirket ile acentelik sözleşmesi yapıyor.Bu sözleşmeye binaende teminat olarak gayrımenkulü üzerinde şirket lehine 15.000 YTL lik sözleşme sonlanana veyahut taraflar birbirlerini ibra edene kadar ipotek tesis edilmiş.Daha sonra müvekkilim sözkonusu şirketten kendisine bu sözleşme gereği yapılacak ödemeleri alamaması ve sözleşmenin diğer hususlarınıda sözkonusu şirketin yerine getirmemesi karşısında sözleşmeyi sonlandırmak istemiş ve sonlandırmıştır.Ancak bu sırada ipoteğin kaldırılmasına ilişkin bir işlem yapmamış daha doğrusu unutmuştur.Kısa bir süre sonrasında ise sözkonusu şirket iflas etmiş ve iflas kesinleşmiştir.
Şimdi ise iflas eden şirketin borçlarına binaen bu ipoteğin para çevrilmesi durumu sözkonusu.
Ancak şöyle de önemli bir sorun var ki müvekkilim sözleşme sonlanmasına ve şirketten alacaklı olduğuna dair belgelerini bulamıyor.Sözkonusu şirketinde ticari defterlerinden alacak-borç bilgisi sağlıklı alınamamış bir çok deftere zaten ulaşılamamıştır.
İİK 153 İPOTEĞİN KALDIRILMASINA İLİŞKİN YOLLARI BİZE SUNUYOR BENİM ARADIĞIM İSE BUNUN DIŞINDA İPOTEK BEDELİNİ DEPO ETMEDEN İPOTEĞİ KALDIRMA YOLU VAR MI?MÜVEKKİLİMİ İFLAS MASASINA ALACAKLI OLARAK KAYIT ETTİRME YOLUNA DA GİDECEĞİM AMA İFLAS MASASI RED EDECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM DAVA AÇACAĞIM, AMA İSPAT KONUSUNDA SORUN BÜYÜK BU KONUDA DA FARKLI BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM.
Çok araştırdım kafam çok karıştı umarın meslektaşlarımız içinde birebir veya benzer davalarda işlem yapmış arkadaşlarımız vardır.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
Old 11-05-2011, 15:25   #2
thanatos

Sayın İrem
karşılıklı edim yükleyen sözleşme gereği müvekkiliniz taşınmazı üzerinde ipotek vermiş, ipotek alacaklısı şirket kendi üzerine düşen edimi yerine getirmemişse ipotek ferk edilebilir; fakat elinizde ne sözleşmenin feshine ne de alacağınıza dair belge bulunmuyorsa ipoteği fek ettiremezsiniz.
tavsiyem sizin alacağınıza dair alacak davası açmanız dava ile beraber tedbir isteminiz, davayı kazanıp iflas masasına alacaklı olarak kaydolmanız ve takas beyanında bulunmanızdır. davayı kazanamıyorsanız, ipoteğin türüne göre belirlenecek olan borcunuzu ödeyip ipoteği kaldırmanızdan başka yol bulunamamaktadır.
Old 28-03-2012, 14:44   #3
Av.İrem OKUR

Sayın meslektaşlarım;
Yukarıda arz etmiş olduğum konunun sonucu hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.Söz konusu dosyada davalı taraf müflis bir kargo şirketi idi.Dava lehimize bitti ve ipotek kaldırıldı.Karar da kesinleşti.söz konusu dosyaya ilişkin bilgileri paylaşmamda site açısından sorun yaratır düşüncesi ile yazıma eklemedim.(bilir kişi raporu,kesinleşmiş karar mevcuttur. isteyen arkadaşlara gönderebilirim.saygılar
Old 08-01-2021, 13:10   #4
av.thrspn

İrem Hanım merhaba, söz konusu kararı ve bilirkişi raporu bana mail ile göndermeniz mümkün müdür? av.tahirsapan@gmail.com
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi