Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çek takibi-menfi tespit davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-01-2009, 17:32   #1
ayranci

Varsayılan çek takibi-menfi tespit davası

müvekkilim yapmış olduğu ticari iş neticesinde 4300 tl bedelli çek keşide ederek hamile vermiştir.ancak hamil tarafından ticari iş neticesinde almış olduğu mal bozuk ve kullanılamaz çıkmış müvekkil çeki verdiği hamili arayarak gelip malını geri almasını ve çeki de iade etmesini istemiştir.bunun üzerine hamil müvekkilin işyerine gelerek malı aynen geri almış,fakat çekin yanında olmadığını daha sonra getirip iade edeceğini söylemiştir.Bunun üzerine müvekkil keşideciden çek bedeli tutarında bono almıştır.aynı zamanda işyerinde çalışanlarla birlikte tutanak tutarak bu tutanağa malın geri alındığını,fakat çekin daha sonra iade edileceğini yazmışlar ve hep birlikte imzalamışlardır.Daha sonra hamil bu çeki iade etmeyerek değişik kişilere ciro etmiş(kendisinin ciroda hiç bir şekilde ismi ve imzası geçmemektedir) en sonunda çeki elinde bulunduran hamil müvekkili icraya vermiştir.zor durumda kalan müvekkilim için menfi tespit davası mı açıp tedbiren taklibin durdurulmasını mı talep etmeliyim? yoksa 5 gün içinde icra mahkemesine şikayet yoluyla mı bu hususları dile getirmeliyim? davada ne ya da neleri ileri sürmeliyim?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 29-01-2009, 18:19   #2
Av. Rahşan KÜPELİ

İcra takibine karşı menfi tespit davası açmanız ispat yolları açısından daha lehinize olacaktır. Ancak alacaklı iyi niyetli hamil olduğundan, çekin karşılıksız kaldığına ilişkin defilerinizi ancak, hamilin kötüniyetini ispatlayarak ileri sürebilirsiniz.
İyi çalışmalar
Old 29-01-2009, 22:43   #3
Av.Yücel Tamtürk

Müvekkiliniz hakkında icra takibi yapan 3.kişinin kötüniyetli olduğunu ispatlamanız çok zor.3.kişinin kötüniyetli olduğunu ispatlayabilecek durumda iseniz menfi tespit ve çek iptali davasını ikame etmeniz önerilir.Buna karşın 3.kişi iyiniyetli ise veya kötüniyetini ispatlayamayacak durumda iseniz menfi tespit davasını açmanızın bir faydası olmayacaktır.
Old 30-01-2009, 10:09   #4
Avukat_A.K.

2 seçeneğinizin olduğunu düşünüyorum. 1.si her ne kadar bazı konularda alacak-borç ilişkisi denilerek takipsizlik kararı verilebilse de kanun maddesine baktığımızda dolandırıcılık fiilinin unsurlarının oluşmuş olduğunu düşünüyorum. Hileli bir fiille müvekkiliniz aleyhine haksız menfaat elde edilmiştir. Bu halde savcılığa şikayet edilebilir. Ancak bu çekten dolayı sorumlu tutulmayacağınız anlamına gelmemektedir.

2. olasılıksa, siz de senedi takibe koyun ve karşı taraf veya avukatıyla görüşüp süre isteyin. Tahsil ettiğiniz parayı diğer dosyaya yatırın. Veya dosyaya bir şekilde para yatarsa ona haciz konulmasını isteyin.

Saygılarımla...
Old 30-01-2009, 12:49   #5
myilmaz

Alıntı:
Yazan Av.Yücel Tamtürk
...3.kişinin kötüniyetli olduğunu ispatlayabilecek durumda iseniz menfi tespit ve çek iptali davasını ikame etmeniz önerilir...

Sayın Tamtürk'e şu konuda katılmıyorum müvekkiliniz çek iptali davası açamaz zira keşidecinin çek iptali açma yetkisi bulunmamaktadır.

Menfi tespit davasına ilişkin açıklamalarına ise katılıyorum, işiniz gerçekten zor olacak çünkü belirtildiği gibi menfi tespit davasında 3.kişinin kötü niyetli olduğunu ispat etmeniz gerekmektedir.

Benim tavsiyem -tam olarak hukuki bir görüş olmamakla birlikte- burada önce anlaşma yolu aramanız olacaktır. çek ile bono aynı miktarlı olduklarından elinizdeki bonoyu onlara ciro edip takipten feragat etmelerini rica edin. Yada sizde elinizdeki bonoyu hemen takibe koyun ve bir an önce parayı tahsil etmenin yoluna bakın. Açacağınız davalarda lehinize sonuç almanız zor olacak hemde masraflı olacak takibi durdurmak için teminat yatırmanız gerekecek. Ancak zaman kazanmak açısından takibi durdurup elinizdeki bonoyu takibe koyarak bu süreçte parayı tahsil etmeye çalışabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 30-01-2009, 14:37   #6
OZDEMİR

sayın meslektaşım,bence yapmanız gereken çek bedelinin tamamını ve teminatı yatırarak menfi tespit davası açmanız ve tedbir kararı alarak dava boyunca paranın vezneden alınmasını önlemenizidir.Bu davada icra takibi yapan son hamilin kötü niyetli olduğunu ispatlamak gerekir.Şayet ispatlayamazsanız davanız reddolacağından ben de diğer meslektaşım gibi bu arada bonoyu icra takibine koymanızı tavsiye edebilirim.
Old 30-01-2009, 18:01   #7
ayranci

menfi tespit davası açmam halinde belirli teminat karşılığı icra takibini durdurabilirmiyiz?görevli mahkeme aslliye ticaret mi sulh hukuk mahkemesi midir?(çek bedeli 4500 TL)davayı icra takibini başlatan hamile karşı mı açmalıyım?yanıtlarınız için teşekkürler...
Old 30-01-2009, 18:16   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ayranci
menfi tespit davası açmam halinde belirli teminat karşılığı icra takibini durdurabilirmiyiz?görevli mahkeme aslliye ticaret mi sulh hukuk mahkemesi midir?(çek bedeli 4500 TL)davayı icra takibini başlatan hamile karşı mı açmalıyım?yanıtlarınız için teşekkürler...

Tedbir kararı konusunda, Sizin bu mesajınızın heme öncesinde yer alan Sayın Özdemir'in yazdıkları yeterince açkıtır.

Görevli mahkeme de sulh hukuk mahkemesidir.

Anlayamadığım şey ise şudur: Diğer katılımcılar 3. kişinin iyiniyetli olması durumunda davayı kaybedeceğinizi söylemektedir(Bence de). Ama siz ısrarla dava için 3.kişide yoğunlaşıyorsunuz. Ben size 2 adet soru sorsam.

1- 3. kişinin kötüniyetli olduğunu kanıtlayabilecek misiniz?

2- Neden temel ilişkide muhatabınız olan kişiye dava açmayı düşünmüyorsunuz?(Öncelikle mevcut takibi ödeme yolu ile infaz ederek)
Old 30-01-2009, 18:43   #9
ayranci

sayın meslektaşım gerçek muhatabımız yani çekin ilk hamilinin ismi ciro zincirinde hiç geçmemektedir.çeki müvekkilden aldıktan sonra cirolamadan başkasına vermiş o da başkasına...o yüzden ona karşı davayı nasıl yöneltebilirim?sadece ondan alınmış bir senet var ve bu senedin tahsil kabiliyeti yok gibi görünüyor.o yüzden menfi tespit açmayı düsünüyorum.sizce doğrumu yapıyorum?çeki ilk alan hamil hakkında sadece malı geri aldığına dair bir tutanak var eilmizde ama yine onun imzası yok bu tutanakta da.o yüzden işimiz zor gibi biraz.sizce ne yapmalıyım bu noktada?
Old 30-01-2009, 18:49   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ayranci
sayın meslektaşım gerçek muhatabımız yani çekin ilk hamilinin ismi ciro zincirinde hiç geçmemektedir.çeki müvekkilden aldıktan sonra cirolamadan başkasına vermiş o da başkasına...o yüzden ona karşı davayı nasıl yöneltebilirim?sadece ondan alınmış bir senet var ve bu senedin tahsil kabiliyeti yok gibi görünüyor.o yüzden menfi tespit açmayı düsünüyorum.sizce doğrumu yapıyorum?çeki ilk alan hamil hakkında sadece malı geri aldığına dair bir tutanak var eilmizde ama yine onun imzası yok bu tutanakta da.o yüzden işimiz zor gibi biraz.sizce ne yapmalıyım bu noktada?

İlk mesajınızda "hep birlikte imzalamışlar" dediğiniz için o şekilde yazmıştım.

Senedin tahsil kabiliyeti olmasa da, ben olsam kaybedeciğim menfi tespit davasını açmazdım. Neticede müvekkiliniz gereksiz yere masraf ve karşı vekalet ücreti ödeyecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi