Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Doğum hediyesi olan altınlar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2023, 15:43   #1
Konuk

Varsayılan Doğum hediyesi olan altınlar

Merhabalar, çekişmelei boşanma davam devam ediyor eşimde karşı dava açmışdı, açtığı davada biz evliyken bana doğum hediye olarak almış olduğu bileziklerede tedbir konmasını hatta tarafına geri verilmesini istiyorum diye yazmış, bana her doğum yaptığımda bir bilezik hediye etmişdi bunuda whatsap yazışmalarının ekran görüntülerini alarak delil olarak koymuş, işte şu kadar altın aldım hayırlı olsun diye yazmış bende teşekkür ederim diye yazdığım mesajlar ama mesajda doğum hediyesi yada yatırım amaçlı alınmış bilezik olarak yazmıyor çünkü kuyumcuya gittiğinde aldığı gramı yazarak attığı mesajlar var sadece, şimdi mahkemede ben o bilezikleri yatırım amaçlı almışdım gerektiğinde kullanmak amaçlı alınmış bilezikler onlar diye yazmış. Uzaklaştırma kararı aldırdığımda polisle eve gelip kirli çamaşırlarına kadar hatta benim ve çocukların telefonlarına, bilgisayarına kadar bunların hepsini ben aldım diyerek alıp gitmişdi, daha sonra açmış olduğu davada bilezikleri istiyorum diyince yerine baktım bilezikler yokdu. Daha önceden mi alınmış yoksa o gün eşyalarını almaya geldiğinde mi alınmış bilemiyorum ama bileziklerim evde yok şuan. Ben olmayan birşeyi nasıl geri verebilirim. Buna rağmen whatsap yazışmalarında ben bu kadar altın almışdım yazışmalarıyla bana aldığı altınları geri alabilir mi? Çok teşekkür ederim.
Old 22-11-2023, 10:53   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Doğumda sizin şahsınıza hediye olarak verilen takılar şahsi malınızdır. İadesi gerekmez.
Fakat yatırım amacıyla alınan altınlar edinilmiş mal sayıldığından karşı taraf mal rejimi tasfiyesi kapsamında katılma alacağı talep edebilir. Burada talep edilen paradır. Malın kendisine verilmesi istenemez.

2-Diğer yandan boşanma davasında eğer harcı ayrıca ödenmemiş ise takı iadesine karar verilemez.

3-Eşinizin iddialarına cevap vermeniz ve tanık dahil delillerinizi sunmanız gerekmektedir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 25-11-2023, 05:54   #3
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
Ben doğum yaptığım zamanda ,hastane ve bebek masraflarından dolayı şuan param yok daha sonra elime geçince sana hediyeni alıp verecem demişti, sonra 2022 yılında eline para geçince doğumda alamadığım bilezikleri aldım dedi ama sözlü olarak söyledi, şimdi bunu nasıl ispatlayabilirim ki?
Mahkemeye de bilezik aldığında bana whatsapdan yazmış olduğu mesajlarda şu kadar gram bu kadar para tuttu , hayırlı olsun diye yazdığı mesajları sunmuş. Mesajda yatırım amaçlı aldığı yazmadığı halde. Dilekçesinde ben yatırım amaçlı aldığım bilezikleri karıma verdim satmaması için tedbir konsun diye yazmış.
Herhangi bir harç yatırılmamış sadece dilekçesinde yatırım amaçlı aldığım bileziklere tedbir konsun demiş.
Mahkeme whatsapda yazan şu kadar gram bilezik bu kadar tuttu mesajından yatırım amaçlı alındığımı anlaşılıyor.
Bir koca karısına doğum hediyesi olarak verdiği bilezikleri nasıl da yatırım amaçlı aldım diye yazar aklım almıyor. Şimdi ben bunu nasıl ispatlıyabilirim ki aramızda geçen konuşmalar bunlar.
Old 02-12-2023, 10:59   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Soruların cevabı önceki mesajda bulunmaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi