Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık bürosu kazancı

Yanıt
Old 08-09-2015, 23:16   #1
allowgil

Varsayılan Avukatlık bürosu kazancı

Herkese selamlar 2-3 senelik istanbulda bürosu olan bir avukatın aylık 4-5 bin tl kazanabilmesi ne derece olasıdır sizce.
Old 09-09-2015, 13:40   #2
Av.Selim Balku

Döviz artışı henüz enflasyona yansımadı, büyük olasılıkla 1,5 ay sonra her avukat, aylık en az 4-5 bin TL kazanacaktır...

Kolay Gelsin...
Old 09-09-2015, 14:05   #3
allowgil

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Döviz artışı henüz enflasyona yansımadı, büyük olasılıkla 1,5 ay sonra her avukat, aylık en az 4-5 bin TL kazanacaktır...

Kolay Gelsin...
Ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım ütobik bir hedef mi yani bu yoksa olağan bir durum mu
Old 09-09-2015, 15:13   #4
siloos

Sayın Meslektaşım,
Genç ve meslekte yeni olduğunuzu düşünerek cevap veriyorum. İstanbul piyasasını bilmiyorum zira ben Ankara avukatıyım. Ancak sabit olarak kurum veya şirket bağlamadıkça, cmk, adli yardım veya eş dosttan gelecek 3-5 dosya ile bahsettiğiniz rakamı kazanabilme ihtimalinizi düşük buluyorum. Bu hedefe ulaşmanız için en az 2 şirketi aylık danışmanlık olarak bağlamanız gerekir diye düşünüyorum.
Bol şanslar...
Old 09-09-2015, 15:21   #5
allowgil

Alıntı:
Yazan siloos
Sayın Meslektaşım,
Genç ve meslekte yeni olduğunuzu düşünerek cevap veriyorum. İstanbul piyasasını bilmiyorum zira ben Ankara avukatıyım. Ancak sabit olarak kurum veya şirket bağlamadıkça, cmk, adli yardım veya eş dosttan gelecek 3-5 dosya ile bahsettiğiniz rakamı kazanabilme ihtimalinizi düşük buluyorum. Bu hedefe ulaşmanız için en az 2 şirketi aylık danışmanlık olarak bağlamanız gerekir diye düşünüyorum.
Bol şanslar...
bağımlı çalışmak daha mı mantıklı bu durumda ?
Old 09-09-2015, 15:33   #6
allowgil

Alıntı:
Yazan siloos
Sayın Meslektaşım,
Bol şanslar...
Ortalama olarak belirli bir seviyede iş kapasitesine sahip olma süreci ne kadar sürer aslında dolaylı yoldan bunu da sormak istedim yani cmk eş dosttan gelen 3-5 dava demek sen iş kapasitesine sahip değilsin hala işlerin oturmamış demektir bugün piyasada iş yapan büyüklerimiz de bu süreçlerden geçtiler ve bu paralardan çok daha fazla kazananların sayısı epey fazla. bürosu açtığı 3. ya da 4. yılında hala 2.000 tl kazanç sağlanacaksa kapatıp seyyar arabada pilav satalım madem.
Old 14-09-2015, 08:52   #7
siloos

Ne yazık ki genç meslektaşlarımız için her geçen gün daha da zorlaşıyor. Şu bir gerçek ki neredeyse tüm kurumlar ve şirketleri bizden önceki avukat büyüklerimiz tabiri caiz ise kapmış durumda şimdi bu nokta da siz şirket sahibi olsanız, tanıdık olmadıkça, genç bir avukat mı tercih edersiniz yoksa tecrübesi fazla bir avukatı mı?
Bu yüzden diyorum ki eğer tanıdığınız danışmanlık yapabileceğiniz şirketleri, ailenizden gelen bir çevre ve ya banka ve kurum bağlayabilmek için üst düzey referanslarınız yoksa evet meslektaşım ofis açmanızı pek de tavsiye etmem.
Ofis açmak yerine önce pişmenizi tavsiye ederim. Zira ne demiş Mevlana; Hamdım, Piştim, Yandım.
Öncelikle ofis yönetmenin, sorumluluk almanın, mahkeme, kalem ve icraların işleyişini öğrenip ve bu süreçte de davaları pratikte tanıyıp, çevre edinirseniz daha sonra ofis açın derim. Bu süreçte az para kazanabilirsiniz, ancak kendinizi geliştirirseniz geleceğinize yatırım olur.
Kolay Gelsin
Old 14-09-2015, 11:27   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan allowgil
Ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım ütobik bir hedef mi yani bu yoksa olağan bir durum mu

Aylık 4-5 bin TL kazanmak bir avukat için hedef bile değildir. Bu miktarı rahatlıkla kazanabilirsiniz, yeterki çalışkan olun...
Old 14-09-2015, 13:31   #9
Hak.-Sav.-Av.

Alıntı:
Yazan siloos
Ne yazık ki genç meslektaşlarımız için her geçen gün daha da zorlaşıyor. Şu bir gerçek ki neredeyse tüm kurumlar ve şirketleri bizden önceki avukat büyüklerimiz tabiri caiz ise kapmış durumda şimdi bu nokta da siz şirket sahibi olsanız, tanıdık olmadıkça, genç bir avukat mı tercih edersiniz yoksa tecrübesi fazla bir avukatı mı?
Bu yüzden diyorum ki eğer tanıdığınız danışmanlık yapabileceğiniz şirketleri, ailenizden gelen bir çevre ve ya banka ve kurum bağlayabilmek için üst düzey referanslarınız yoksa evet meslektaşım ofis açmanızı pek de tavsiye etmem.
Ofis açmak yerine önce pişmenizi tavsiye ederim. Zira ne demiş Mevlana; Hamdım, Piştim, Yandım.
Öncelikle ofis yönetmenin, sorumluluk almanın, mahkeme, kalem ve icraların işleyişini öğrenip ve bu süreçte de davaları pratikte tanıyıp, çevre edinirseniz daha sonra ofis açın derim. Bu süreçte az para kazanabilirsiniz, ancak kendinizi geliştirirseniz geleceğinize yatırım olur.
Kolay Gelsin

Peki pişme süresi minımum ne kadar sürer.Bu iş aslında kişinin azmine bakar ama yine de bir süre belirtebilir misiniz?
Old 08-02-2016, 15:20   #10
Av.Şakir yıldız

Pişmeyi falan boşverin, direk büro açın.. Korka korka bir yere gidemezsiniz.....Tabiki büroda oturup müşteri gelmesini beklemeyin, potansiyel müşterilerin etrafında pervane olmanız gerekir.....Oturan aslandan gezen tilki daha şanslıdır derim..Başarılar
Old 16-02-2016, 21:05   #11
Av.A.Aksoy

Önümüzdeki günlerde ofisimi açıyorum ve gerçekten çok gergin ve tedirginim..
Old 16-02-2016, 21:48   #12
Av.Tuğba Göktepe

Çok gergin ve tedirgin olmanıza gerek yok Sayın Meslektaşım..
CMK ,adli yardım,dilekçeler,birkaç icra takibi,birkaç dava derken herşey yoluna girecektir.
Ofiste boş vaktiniz olursa,hukuk dergileri,makaleler,hukuk kitapları okumanızı,hukuk seminerleri izlemenizi(pek çok Baro'nun internet sitesinde mevcut) ve bol bol Turk Hukuk Sitesi'ne girmenizi tavsiye ve temenni ederim
Not:İnsanlardan emeğinizin karşılığını istemekten çekinmeyiniz,para istemenin ayrı bir sanat olduğunu ben bu meslekte öğrendim
Old 17-02-2016, 10:26   #13
Av.A.Aksoy

Alıntı:
Yazan Av.Tuğba Y.G.
Çok gergin ve tedirgin olmanıza gerek yok Sayın Meslektaşım..
CMK ,adli yardım,dilekçeler,birkaç icra takibi,birkaç dava derken herşey yoluna girecektir.
Ofiste boş vaktiniz olursa,hukuk dergileri,makaleler,hukuk kitapları okumanızı,hukuk seminerleri izlemenizi(pek çok Baro'nun internet sitesinde mevcut) ve bol bol Turk Hukuk Sitesi'ne girmenizi tavsiye ve temenni ederim
Not:İnsanlardan emeğinizin karşılığını istemekten çekinmeyiniz,para istemenin ayrı bir sanat olduğunu ben bu meslekte öğrendim

Desteğiniz için teşekkür ederim meslektaşım Önerilerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz, tekrar çok teşekkür ederim

Benim endişem daha ziyade aldığım işi layığıyla yerine getirememekte, hata yapmaktan korkuyorum...
Old 17-02-2016, 10:53   #14
Av.Tuğba Göktepe

Donanımınız iyi olursa ,her işi layığı ile yerine getirirsiniz
Sonuçta biz de insanız ,hata yapabiliriz,telafisi imkansız hatalar yapmayalım yeter..
Başarılar dilerim.
Old 17-02-2016, 17:38   #15
mstfmhc

3 4 senelik bürosu olan avukatın 4.500 kazanmaması durumu ne derece olası diye sorulmalı bence. büro açarken bir avukat en başta özgüvenli olmalı. Bu özgüven aynı zamanda müvekkile de yansır, müvekkil yapabileceğini düşünerek işini verir.
Old 22-02-2016, 21:14   #16
allowgil

cevap veren herkese teşekkür ederim önce kendime güveni olan bir kişiyim fakat benim bu tarz sorular sormama sebep olan sebeplerinden birisi de genç meslektaşların ümidini kıracak karamsar söylemlerde bulunun siz büyüklerimizden kaynaklanıyor ve takdir edersiniz ki daha önce hiç büro işletmediğimiz için büronun nasıl bir işleyişi olacağı nereden müvekkil ağı kurabileceğimiz hakkında öngörülerimiz olamıyor maalesef , ve bu durumda takdir edersiniz ki tedirginliğe yol açıyor bilinmezlikler insanı korkutuyor yani.tahmin ediyorum ki burada tavsiye veren büyüklerimizin çoğu da ilk bürolarını açtığında aynı kaygıları yaşamıştır, bu sebeple beyanlarıma yapıcı olmayan eleştiriler getirmek yerine yapıcı ve yol gösterici tavsiyelerde bulunmanızı yeğlerim...
Old 25-02-2016, 20:19   #17
korayoz

Konu biraz dağılmış ama bende birkac şey yazmak istedim. Öncelikle siz önünüzü görmek istiyorsunuz sizi iyi anlıyorum. Kendi arkadaşlarınızdan da gözlemliyorsunuzdur yukarida meslektasim da deginmis ticari çevre olmadan, aile desteği olmadan yeni büro açan bir avukat ne yapabilir ki ? Cmk ya gider adli yardımdan görev gelir, arada alacak verecek takibi yapar bu şelilde bir süre gider. Eğer düzenli dava gelicek, danışmanlık ücreti alabileceğiniz bir kurum baglayamazsanız ne yazık ki istediğiniz kazançları sağlayamiyorsunuz. Benim artik 10 yillik meslek hayati olan ama 3-3.5 bin liraya baska meslektaslarimiz yaninda calismaya devam eden cok arkadasim var. Bu kadar kolay olsa coktan kendi burolarini acarlardi. Hicbir meslektasimin sevkini kirmak istemem ama benim gozlemim bu sekilde.
Old 26-02-2016, 12:55   #18
Av.Selim Balku

Bazı şeylerin formülü ya da reçetesi yok. Nasıl oluyor sorusuna cevap veremezsiniz ancak olduğunu bilirsiniz. Serbest avukatlıkta para kazanmak da böyle birşey...

Kimisi sabır ve azim der kimisi kısmet, ben istek diyorum. İsterseniz oluyor.

Nasıl olduğunu bilmediğimden anlatmayayım ancak genç bir meslektaşımın başına gelen bir olayı anlatayım.

Avukat, otobüs durağında adliyeye gitmek için bekliyor, yanında oturanla sohbete başlıyor, nihayetinde kartvizitini adama veriyor.

Otobüs durağında ki adam eve gidiyor, komşusu çay içmeye gelmiş onunla sohbet ederken işyerinde bir probleminin olduğunu söylüyor o da cebinde ki kartı komşusuna veriyor.

Komşu, avukatı arıyor, fabrikadan işten çıkartıldığını söylüyor. Avukat daha yeni, pek anlamıyor, beni arıyor, davasını açıyoruz. O dava devam ederken fabrikada toplu işten çıkarma oluyor ve tüm işçiler avukat arkadaşın yanına gidiyor.

Meslektaşım yaklaşık 200 işçinin davası ile ilgilendi. Sadece o davalardan kazandığı ortalama avukatlık ücreti 1.5 milyon TL (işe iade sonra tazminat vs.)

Yaklaşık 2 yıl sürdü. O davalar devam ederken o işçilerin arkadaşları boşanma getirdi, onun da arkadaşları miras getirdi vs.

Avukat arkadaşım henüz 4. yılında, bir evi, bir ofisi ve iyi bir arabası var.

Şimdi bu örneği istisna olarak görebilirsiniz ancak istisna olan o avukata 200 işçinin birden gidişi, yoksa her avukata işler bu silsile ile geliyor, kimisine 2 kişi kimisine 20... Kimisine 2 günde kimisine 2 yılda...

Bu olayda avukatın 3 eylemi önemlidir:

1- Otobüs durağında ki adama avukat olduğunu belli etmesi ve kartını vermesi.

2- Bilmediği bir iş için meslektaşını araması - araştırma yapması.

3- İşçileri ve çevresini kazanmak için işin hakkını vermesi...

Başarılar...
Old 26-02-2016, 13:47   #19
allowgil

selim bey ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. bahsi geçen şanslı meslektaşımız hangi ilde görev yapıyor acaba. dediğiniz gibi biraz kısmetin kapılarını zorlamak ve mücadele etmek gerek. ben de bu kapsamda kendi büromu açacağım hiç kuşkusuz fakat benim kararsızlığım daha çok lokasyon ile ilgili.
Old 26-02-2016, 15:49   #20
Av.Selim Balku

Sizin için yaşayacağınız şehrin önemi yoksa yani ben nerede olsa yaşarım yeter ki bu meslekten para kazanayım diyorsanız, İstanbul ideal bence...

Kolay Gelsin...
Old 27-02-2016, 10:55   #21
allowgil

teşekkür ederim selim bey gönlüm pek istanbuldan yana değil gibi ama zaman herşeyi gösterecek bizlere.
Old 27-02-2016, 12:16   #22
korayoz

Bence buyuk sehirlerde değil de su an potansiyeli olan ilçelerde avukatlık yapanlar daha memnun. Bursa ile İstanbul arasinda kaldiysaniz bende İstanbul derim. Zaten orada ki islerin cogu da İstanbul avukatlarina gidiyor
Old 02-03-2016, 00:09   #23
RizeHukuk

4-5 bin tl para kazanmak için avukatlık bürosu açmak.

4-5 bin tl para kazanmadığı takdirde avukatlık bürosu açmamak.

İdealist bir bakış açısı...
Old 02-03-2016, 18:11   #24
allowgil

Alıntı:
Yazan RizeHukuk
4-5 bin tl para kazanmak için avukatlık bürosu açmak.

4-5 bin tl para kazanmadığı takdirde avukatlık bürosu açmamak.

İdealist bir bakış açısı...
üstad derdimi anlattım. konunun tamamını okuduktan sonra yorum yaparsanız daha anlamlı olur. zira anlamadan etmeden anlamsız yorumlar yapmanın anlamı yok sanıyorum..
ayrıca idealist bakış açısı işin disiplinli yapılması müvekkile karşı dürüst ve özverili davranmak ile olur.ben o miktarı istanbul şartlarında büromun devamlılığını sağlamak için gerekli minimum gelir olarak düşündüğüm için yazdım. ya da büromun devamlılığını sağlayamazsam siz ödeyin büro giderlerimi. o zaman sonsuza kadar ve büyük bir zevkle mesleği icra etmeye devam ederim
Old 03-03-2016, 20:31   #25
RizeHukuk

Alıntı:
Yazan allowgil
üstad derdimi anlattım. konunun tamamını okuduktan sonra yorum yaparsanız daha anlamlı olur. zira anlamadan etmeden anlamsız yorumlar yapmanın anlamı yok sanıyorum..
ayrıca idealist bakış açısı işin disiplinli yapılması müvekkile karşı dürüst ve özverili davranmak ile olur.ben o miktarı istanbul şartlarında büromun devamlılığını sağlamak için gerekli minimum gelir olarak düşündüğüm için yazdım. ya da büromun devamlılığını sağlayamazsam siz ödeyin büro giderlerimi. o zaman sonsuza kadar ve büyük bir zevkle mesleği icra etmeye devam ederim

Siz hukuk bürosunu açın, kapatmak zorunda kalacak durumdu olursanız hatırlatın burada bi sürü çözüm yolu bulunur. Böyle birşeyle karşılaşacağınızı hiç zannetmiyorum çünkü ben şimdiye kadar hiç karşılaşmadım. Bu nedenle büro giderlerinizi ödemeye razıyım ancak böyle bir sorun olmazsa kardan yüzde on alırım...

Bu meslekte para kazanmak için hukuk bürosundan ziyade özgüven ve cesaretin olması gerekir. Cesaretinizi toplayın, size yazılan yazılara inat hukuk büronuzu açın, bir kaç yıl içerisinde kazanacağınız paralarla buraya "kazandım işte fakirler" diye yazılar yazar hale gelirsiniz...

Ben aslında yorumumla sizi eleştirmedim başka bir şeyin altını çizmek istedim. Çokta şey etmemek lazım yani

meslek hayatınızda başarılı bir hayat dilerim...
Old 04-03-2016, 00:36   #26
allowgil

Alıntı:
Yazan RizeHukuk
Siz hukuk bürosunu açın, kapatmak zorunda kalacak durumdu olursanız hatırlatın burada bi sürü çözüm yolu bulunur. Böyle birşeyle karşılaşacağınızı hiç zannetmiyorum çünkü ben şimdiye kadar hiç karşılaşmadım. Bu nedenle büro giderlerinizi ödemeye razıyım ancak böyle bir sorun olmazsa kardan yüzde on alırım...

Bu meslekte para kazanmak için hukuk bürosundan ziyade özgüven ve cesaretin olması gerekir. Cesaretinizi toplayın, size yazılan yazılara inat hukuk büronuzu açın, bir kaç yıl içerisinde kazanacağınız paralarla buraya "kazandım işte fakirler" diye yazılar yazar hale gelirsiniz...

Ben aslında yorumumla sizi eleştirmedim başka bir şeyin altını çizmek istedim. Çokta şey etmemek lazım yani

meslek hayatınızda başarılı bir hayat dilerim...
ben de biraz latife ettim uslübum kırıcı olduysa kusura bakmayın
malum yeni bir yola girmek insanları tedirgin ediyor. herkes bürosunu açarken eminim içerisinde bu tür tedirginlikler olmuştur. yoksa büro açacağım bu konuda çok kararlıyım
Old 08-03-2016, 09:04   #27
Av.Gümüş

Kendi büronuzu açarsanız başlangıçta başkasının yanında çalışmaya nazaran bir kaç sene daha çok sıkıntı çekersiniz. Ancak bir kaç sene sonra başkasının yanında çalışan bir avukata göre de daha rahat edersiniz.

Ben sıfırdan büro açanlardanım. Yaşadığım şehirde büyük avukatlık büroları, branşlaşma gibi sistemler olmaması da buna etken, eski çalıştığım hukuk bürosundaki patronum da... Ancak sıfırdan açmanın ciddi sıkıntıları da mevcut. Bu iş biraz şans, biraz çevre. Bir kaç tanıdığınız vardır. 3-5 bin lirayı haftada kazanırsınız. Yapmanız gereken büro açmadan önce analizinizi dikkatli yapmak. Size hangi çevreler iş getirebilir. Nerelerde aktifsiniz. Ne kadar sosyalsiniz. En son kimi doğum günü için aradınız. Hangi siyasi parti ile aranız sıkı. Alt katınızdaki kırtasiyede çalışan çocuğun ismi ne. Çünkü bunları yapmanız lazım. Başkasının yanında bir süre çalışmanın avantajı çevrenin kendiliğinden oluşuyor olması ancak sıfırdan büro açınca çevreyi sizin yapmanız gerekir.
Old 09-03-2016, 15:28   #28
üye16777

Alıntı:
Yazan allowgil
Herkese selamlar 2-3 senelik istanbulda bürosu olan bir avukatın aylık 4-5 bin tl kazanabilmesi ne derece olasıdır sizce.

Kıymetli meslektaşım, bana kalırsa karşılaştırma yaparak bir sonuca varmak çok olası değil. Bir laf var, avukatın parası olmaz cebinde milli piyango bileti olur diye. Bir örnek olsa da yeterli de değil, zira sizin kişisel özellikleriniz, avukatlığa bakış açınız da sizin ne kadar kazanacağınızı belirleyen faktörler.

Yoksa, İstanbul'da 2-3 yıl tecrübeyle hiç kazanmayan olduğu gibi yanında avukat istihdam eden ve çok iyi kazanan avukatlar da var.

Bence mesele, özellikle günümüzde klasik yöntemlerle serbest avukatlık yapmak ve bundan bir sonuç almak çok olası değil. Eğer klasik avukatlıktan çıkıp avukatlıkta bir değer yaratabiliyor ve bunu da doğru bir şekilde ifade edebiliyorsanız avukatlıkta hatrı sayılır bir yere gelebilirsiniz. Benim düşüncem. Aslında her iş öyle belki de. Bugün en çok kazanan iş adamlarının biyografilerini okuduğunuzda, istinasız hepsinin, fırsatları iyi görebilen ve ticari hayatta kendi anlamında bir değer yaratan kişilerdir. Avukatlık için ticari bir iş demiyorum asla ama bu prensipleri avukatlığa uyarlayabilmek gerekir diye düşünmekteyim. Sadece bir oturup düşünmeniz gerekir, ben müvekillerime, klasik avukatlardan başka ne verebilirim? Hizmeti ne şekilde sunabilirim? Şirketler, benden neden hizmet almak istesin? Şayet bunları kendinize sorarken, içiniz daralmıyor ama ümitleniyorsanız, hemen büro açmalısınız. Şahsi kanaatim.

Bir nokta da var, "bu meslek bitmiş ya"cı avukat olmamak gerekiyor. Bizim nesilde bu var biraz. Bu ruh hali, insanın avukatlığı yapış biçimine, halk arasındaki, adliyedeki duruşuna yani mesleği dışarıda temsil ediş biçimine de yansıyor. Bu ise hem mesleğe hem avukatın kendisine zarar veriyor. Oysa bir avukat, hem mesleğine saygı duymalı ve baş üstünde tutmalı hem de biraz da girişimci gibi düşünebilmeli. Umutsuz olmamalı, çalışmalı, nasıl fark yaratırımı düşünmeli. Yoksa her meslek grubu kalabık. Önemli olan, fikir üretebilmek. Emin olun, şuan vergi rekortmenleri listesinde adını gördüğünüz avukatlar da bir zamanlar fırsatları iyi görebilenlerdir(Konu başlığı avukatın kazancı olduğu için bu örneği veriyorum). Şimdi de bugün fırsatları görebilen ve değer yaratabilenler, o listede olacaktır. Ümidi yitirmemek, olumsuzluğa kapılmamak, düşünmek gerek.

Şansınız bol olsun meslektaşım,
Saygılar
Old 22-03-2016, 16:42   #29
Avukat1390

Varsayılan yeni hukuk bürosu açmak

Hukuk büromu açalı 2 ay oldu.Belirli bir müvekkil portföyüm yok.Bu konuda yeni büro açan bir avukatın yapması gerekenler nelerdir?Ne zaman bir avukatın müvekkili olur?Şimdiden bütün kıdemli arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.
Old 24-03-2016, 20:40   #30
Av.Gümüş

Bol bol çevre edinin. İnsanı ilişkileriniz iyi olsun. Sosyal etkinliklere ve topluluklara katılın.Kibar olun, iyi olun, mesleki bilgilerinizi her zaman taze tutmaya çalışın. Gördüğünüz gibi aslında çok da teknik bir durum değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi