Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Baro Değişikliği Halinde "Nakil Ücreti" Kabusu....

Yanıt
Old 04-12-2017, 12:40   #91
zhazaltas

Merhabalar,
İstanbul Barosu'ndan Tekirdağ Barosu'na nakil nedeniyle, ihtirazi kayıt düşerek nakil ücretini yatırdıktan sonra fazla alınan miktarın iadesi talebiyle önce Tekirdağ Barosu'na, Tekirdağ Barosu'ndan red kararı çıkması üzerine ise TBB'ye başvurdum.
Barolar Birliği'nde de oybirliğiyle red kararı verilmiş. Süreci idare mahkemesine taşımayı düşünüyorum. İdare mahkemesine başvuran ya da konuyla ilgili elinde idare mahkemesi/danıştay'ın kararı mevcut olan meslektaşım varsa bilgi verebilirse sevinirim.

Saygılarımla.
Old 07-12-2017, 10:23   #92
txyz

Alıntı:
Yazan zhazaltas
Merhabalar,
İstanbul Barosu'ndan Tekirdağ Barosu'na nakil nedeniyle, ihtirazi kayıt düşerek nakil ücretini yatırdıktan sonra fazla alınan miktarın iadesi talebiyle önce Tekirdağ Barosu'na, Tekirdağ Barosu'ndan red kararı çıkması üzerine ise TBB'ye başvurdum.
Barolar Birliği'nde de oybirliğiyle red kararı verilmiş. Süreci idare mahkemesine taşımayı düşünüyorum. İdare mahkemesine başvuran ya da konuyla ilgili elinde idare mahkemesi/danıştay'ın kararı mevcut olan meslektaşım varsa bilgi verebilirse sevinirim.

Saygılarımla.

Sayın Meslektaşım, Barolar Birliği'nin red gerekçesi baro yönetim kurulunun yetkili olması mı yoksa bir başka gerekçe mi ? Eğer öyleyse meslektaşlarımızın Barolar Birliği'ne itiraz ederek zaman kaybetmeden idari dava yoluna gitmesi gerekmektedir.
Old 11-12-2017, 09:34   #93
Av. Yusuf Can ANIK

Alıntı:
Yazan zhazaltas
Merhabalar,

Saygılarımla.

Meslektaşım karar metninde tam olarak ne diyor? başvurunuz hangi gerekçe ile reddedilmiş paylaşabilir misiniz?
Old 04-04-2019, 06:59   #94
Gülfem Çamangaoğlu

Merhabalar sayın meslektaşlarım, nakil ücretine ilişkin itirazlarınızı levhaya yazılmanızdan sonra mı sundunuz yoksa ara dönem olan nakil başvurunuzdan hemen sonra mı? Bu hususta tecrübeli bir meslektaşımdan yardım alırsam çok sevineceğim, hak kaybına uğramak istemiyorum zira ankara barosu tarafımdan -ihtirazi kayıtla- 4.000-TL nakil ücreti aldı ve bu çok büyük bir meblağ.
Old 21-05-2019, 11:12   #95
IRa

Ankara Barosu'ndan Konya Barosu'na geçiş sürecinde giriş keseneği dışında 2.500,00 TL nakil ücreti talep edildi. Banka üzerinden parayı gönderirken her ne kadar ihtirazi kayıtlı olmasının pek bir önemi olmadığını düşünsem de, açıklama kısmına ihtirazi kayıtlı olarak gönderilmiştir, diye yazdım. Tabii ardından baro kaydım gerçekleşti. Bu süreçte yukarıda değerli meslektaşlarımın önerilerini ve önceden başına gelenleri dikkatle takip ettim tabii ki.
Baroya kaydım gerçekleşir gerçekleşmez bu ücrete itiraz ettim. Konya Barosu yönetim kurulu GEREKÇESİZ OLARAK oy birliği ile reddetti.
Sonrasında TBB ye Avukatlık Kanunu md.121/1-10 a dayanarak ilgili yönetim kurulu kararını iptal etmesini ve tarafıma ödemenin gerçekleştirilmesini istedim. Tabii 65 gün sonra cevap elime geçti. Yukarıda söylenenlerin aksine TBB oybirliği ile reddetti.
Red kararının gerekçesi ise: "...1136 sayılı avukatlık Kanunu'nun 95/13. md. si uyarınca baro yönetim kurulları genel kurul kararlarını yerine getirmek zorunda olduklarından itirazın reddine karar verilmesi gerekmiştir." şeklindedir.

Yani anladığım kadarıyla TBB'nin tavrı burada Baro yönetim kurulları genel kurul kararını uyguluyorsa ben bir şey yapamam şeklindedir.

Fakat şöyle bir durum var. Avukatlık Kanunu md. 120/1-10:" Kanunlarla başka bir merci veya organa verilmiş olmamak şartiyle, baroların
kararlarına karşı yapılan itirazları incelemek ve karara bağlamak
" şeklindendir.
Buradan benim anladığım şey TBB'nin yapılan itirazlarda sadece baroların yönetim kurulu kararları değil ayrıca genel kurul kararları da incelenmelidir. Ama sonuçta Yüce TBB Yönetim Kurulu böyle bir yorumlama yapmadıysa naçizane benim bu konuda yapabileceğim bir şey yok.

TBB'ye bu konuyla ilgili yukarıda diğer meslektaşlarım tarafından yazılanlar sebebiyle itiraz etmiştim, ayrıca bu durumdan dolayı idari yargı süreciyle uğraşmamak için. fakat ne yazık ki şu an sadece 2.5 ay zaman kaybetmişim.
Şimdi yapacağım şey ta 2.5 ay önce yapmam gereken şey aslında dava açmak.
Bu konuda şimdiye kadar yaşadığım süreç bunlar, daha ileride bir gelişme olursa buraya yazarım.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi