Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ergin çocuğun ailesinden yardım nafakası talep edebilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-07-2008, 11:51   #1
elvankakici

Varsayılan ergin çocuğun ailesinden yardım nafakası talep edebilmesi

Sayın meslektaşlarım,
Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Müvekkilim 50 li yaşlarda emekli ve ailesine bağlı bir şirkette çalışıyor. Yine ailesinin evinde kalıyor. Ancak ailesi Türkiye standartlarının çok üstünde yaşayan çok zengin insanlar. Sayısız mal varlıkları var ancak müvekkilimiz onlara kıyasla yoksul bir hayat sürdüğünü kendisinin sağlık problemleride olduğunu ve ailesinden hiçbir destek alamadığını ve bu yüzden yardım nafakası istediğini söylüyor.

Bu aşamada her ne kadar müvekkilimiz hayatını iyi kötü idame ettirecek bir durumda olsa dahi ailesinin malvarlığı ve yaşam standardı göz önüne alınarak sizce uygun bir yardım nafakası alabilirmi.

şimdiden teşekkür eder ve herkese iyi çalışmalar dilerim.
Old 03-07-2008, 12:33   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım; düzenli geliri bulunan, bir başka deyişle MK.nun 364. maddesi uyarınca "yardım edilmediğinde yoksulluğa düşmesi" sözkonusu olmayan kişilerin yardım nafakası talep edemeyeceklerini düşünüyorum. Konu ile ilgili bir içtihat aşağıdadır. Saygılarımla.

T.C. YARGITAY
2.Hukuk Dairesi
Esas: 2004/14811
Karar: 2005/3066
Karar Tarihi: 01.03.2005

ÖZET : Davacı kadının sürekli ve düzenli gelirinin olduğu ve kirada gayrimenkulünun bulunduğu anlaşılmıştır. Türk Kanunu Medenisinin 144. maddesi koşulları gerçekleşmemiştir. Davacı kadının yoksulluk nafakası talebinin reddi gerekir.

(743 S. K. m. 144) (4722 S. K. m. 1)

Dava: Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün nafakalar, tazminatlar ve velayet yönünün temyizen murafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan bugün duruşmalı temyiz eden N.D. vekili Av. N.T. geldi, "Murafaa talebinden vazgeçiyorum" dedi. İmzası alındı. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: 4722 sayılı kanunun 1. maddesi hükmü de dikkate alındığında olaya 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi hükümlerinin uygulanması gerekir.
1- Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davacının tüm, davalının aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.
2- Toplanan delillerden davacı kadının sürekli ve düzenli gelirinin olduğu ve kirada gayrimenkulünun bulunduğu anlaşılmıştır. Türk Kanunu Medenisinin 144. maddesi koşulları gerçekleşmemiştir. Davacı kadının yoksulluk nafakası talebinin reddi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmamıştır.

Sonuç: Temyiz edilen hükmün 2. bentte gösterilen nedenlerle davalı koca lehine BOZULMASINA, tarafların diğer temyiz itirazlarının 1. bentte gösterilen nedenlerle ONANMASINA, aşağıda yazılı harcın davacıya yükletilmesine, peşin harcın mahsubuna, temyiz peşin harcını yatıran davalıya geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 01.03.2005 gününde oybirliği ile karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi