Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Şüpheli diye uçaktan indirildi, ödenen tazminatla zengin oldu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2007, 14:01   #1
Seyda

Varsayılan Şüpheli diye uçaktan indirildi, ödenen tazminatla zengin oldu

ABD'de Ortadoğulu sanılarak uçaktan sorgulanmak üzere indirilen Portekiz asıllı bir kişiye 400 bin dolar tazminat ödenmesine karar verildi. Aralık 2003'te Boston'dan Fort Lauderdale'deki Hollywood Havalimanı'na gitmek üzere American Airlines'a ait bir uçağa binen John Cerqueira, uçak havalanmadan önce yanına uçuş görevlisinin geldiğini söyledi.

E-mail Gönderdiler
Cerqueira, "Benimle birlikte 2 İsrailli'yi daha indirdiler. Birkaç soru sordular. Ardından uçağa binemeyeceğimizi söyleyip paramızı iade ettiler" dedi. Olaydan sonra kendisine diğer yolcuları tehdit edebileceği yönünde bir e-posta gönderdiklerini söyleyen Cerqueira, bunun üzerine tazminat davası açtı. "İşim gereği sürekli yolculuk ediyorum. Sadece esmerim diye beni Ortadoğulu sanıp uçaktan indirdiler. Artık özgürlüğümden kaygı duyuyorum" diyen Cerqueira'ya şirketin 400 bin dolar tazminat ödemesine karar verildi. American Airlines ise kararı gözden geçireceklerini açıkladı. http://ads.sabah.com.tr/adserver/vie...ZjQ0Mw%3D %3D
http://www.sabah.com.tr/gun112.html
Old 17-01-2007, 15:15   #2
av.m.a.g

ne güze demi, hiç yoktan zengin oldu işte, yada zengindi dahada zengin oldu. Fakir fukaraya niye böyle talih kuşu konmaz ki?
Old 18-01-2007, 11:44   #3
berfin alev ateş

yani burdan şunu mu anlamak gerekiyor eğer ortadoğulu olsa idi özgürlüğü korunmayacak mıydı yada ortadoğulu olsa idi mah şirketin kararını haklı görcek miydi acaba çok merak ediyorum doğrusu
Old 21-01-2007, 21:50   #4
Tiocfaidh

Ödenen tazminatla zengin olabilmek için öncelikle ABD gibi tazminatın bir zenginleşme aracı olarak görüldüğü ve insanların -bana zarar veren olsa da tazminat davası açsam diye- birbirine potansiyel talih kuşu gözüyle baktığı liberal bir ülkede yaşıyor olmak lazım. Sosyal devlet ilkesinin hakim olduğu ülkelerde(Türkiye dahil) buna benzer olaylarla karşılaşamayız.

Haberde benim asıl dikkatimi çeken ortadoğulu şüphesiyle uçaktan indirilenlerin Portekizli ve İsrailli olmalarıydı. Ortadoğulu(Arap), İsraiilli ve Portekizlilerin ortak noktası nedir? Aryan ırkından olmamaları, ten renklerinin daha koyu olması ve ilk bakışta göze çarpan yüz kemiklerindeki farklılıklar. Yani ABD'liler uçağa binen yolcuların bile kaşına, gözüne, derisinin rengine, kafasının şekline göre sınıflandırıp şüpheli(yani beyaz olmayan)leri ayırmaya başlamışlar. 'Kafatasçılık' dedikleri de bu olsa gerek. Yankiler bu kafayla daha çok tazminat öderler.

Saygılar
Old 22-01-2007, 16:03   #5
Tractatus

Türkiye'de ölüm gibi en kötü hallerde bile 30-40 Bin YTL tazminata hükmediliyor. Tamam tazminat zenginleşme aracı olmasın ama uğranılan zarar TAM olarak tazmin edilsin.

Benzer bir olay geçen cuma Trükiye'de yaşandı. İTÜ öğrencisi bir vatandaş iki TV kanalı tarafından Dink suikastinin zanlısı olarak halka lansedildi ve resmi yayınlandı. Bu vatandaş TV kanallarına tazminat davası açacak ama 2.000-3.000 YTL ile tazmin edilecek bir zarar değil bu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi