Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

telekom kablolarına verilen zarar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2007, 10:15   #1
Av.Önder Kılınç

Varsayılan telekom kablolarına verilen zarar

merhaba arkadaşlar.
müvekkil şirket,işletmesinin önünde,kendisine ait alan üzerinde reklamlandırma panosunu koymak üzere kazı yaparken telekomun kablolarına zarar veriyor.Telekom zararın tazmini adına icra takibi başlatıyor.Bizde itiraz ettik.Sorum şu:Telekomunun alt yapı hizmetlerinde kabloların döşenceği mesafe ile ilgili bir standart var mı,bununla birlikte telekom ile müvekkil şirket arasında bir geçiş hakkı anlaşması yapılması gerekmez miydi.Telekomünikasyon hizmet ve lat yapılarına ilişkin yönetmelik 17. madde de işletmeci ile kurum arasında geçiş hakkından bahsetmekte.Ancak böyle bir anlaşma yok.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler..
Old 23-06-2007, 12:30   #2
medenikal

Kabloların geçiş güzergahları; genellikle kaldırım ve hemen onun ön kısmında yol ağzında olur.

Elektrik kabloları da böyledir.Yine doğalgaz da aynı şekildedir.Telekom da öyledir.

Yani idare bunları yerleştirirken ; şunu düşünür gayrimenkulün sahibinin gayrimenkulünü kullanmasını ;yani hem arza hem de yeraltına yönelik engelliyormuyum.Benim burada yapacağım yerleştirme yararlanmasını kısıtlar mı?

Kısıtlamıyorsa bu durumda irtifak hakkı teşkil edilmez.Sizin olayınız da da bu şekildedir.

Bu telekom kaplosu ,ana hattan yani dağıtım kutularından ;bir kabloyla sizin bina veya işletmenize götürülür.Bunun içinde sizin gayrimenkulünüzden geçmesi normaldir.Yani bir ana hat vardır.Bir de bu anahattan sizin binanıza çekilen bir hat vardır.

Bu mesafeler konusunda ise ,standart bir yerleştirme yoktur.Türkiyemizde altyapı genelde yerleşimden sonra yapıldığından standart ölçüler dikkate alınmaz.Hatta nereden geçtiğini tam olarak bilmek söz konusu olmaz.En uygun yerden geçirilir.
Old 24-06-2007, 00:39   #3
Av.ZekiÖZSOY

Şu an net hatılamıyorum ama Telekom'un kablo döşerken yaklaşık 1 metre alta inmesi gerekir, belli mesafede uyarı şeridi olması gerekir. Bizim müvekkile karşı da Telekom fatura kesmişti. Biz de bu faturaya itiraz etmiştik. Çünkü kendi kafalarına göre yüksek hasar tespit edip, KDV ,faiz işletilmişti.Uygulama böyle ama bence bu şekilde olmaması gerekir
Old 24-06-2007, 14:30   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
bir de KDV ,faiz işletmişler

Sayın Av.Zeki Özsoy

Telekom bir anonim şirket olduğuna göre hasarın giderilmesindeki faturalar için KDV ödenmesi gerekir ve bu KDV'yi de zarar veren taraf öder diye düşünüyorum.

Haksız fiilerde faiz istenmesi de hukuka aykırı değildir.

Saygılarımla
Old 24-06-2007, 20:29   #5
Av.ZekiÖZSOY

Faiz istenmesi için temerrüt oluşması gerekir.KDV içinse Yargıtay'ın başka kurumlarla ilgili verdiği kararlardan dolayı kıysaen uyguladım
Old 24-06-2007, 20:44   #6
Armağan Konyalı

Haksız fiilden doğan davalarda zarar olay tarihindeki değerlere göre hesaplanır.
Haksız fiilden doğan alacaklar olay tarihinde muaccel olmuş sayılır.
Bu iki nedenle haksız fiilden doğan alacaklarda faiz olay tarihinden itibaren işler.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi