Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

muris muvazaasının kabulü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2020, 17:30   #1
Güngörr

Varsayılan muris muvazaasının kabulü

Selamlar
İşin içinden çıkamadığım bi konu var. meslektaşlarımın fikrini merak ediyorum.

Sağlığında muris tarafından aile geleneği gereği torununa devredilen 1 tane taşınmaz var. muris vefat ettikten sonra bazı mirasçılar bu taşınmazın da terekeye dahil edilmesini istediler. Muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açacaklardı. Ancak bu sırada torunu tarafından diğer mirasçıların bu istekleri kabul edildi ve bu taşınmazın değeri ve paylar nispetinde mirasçılara alacakları ödenmek isteniyor.

Sorum şu; miras paylarına karşılık gelen paralar dağıtıldıktan sonra diğer mirasçıların muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açmasını önlemek için nasıl bir sözleşme yapmam gerekiyor?

Görüşlerinizi merak ediyorum
Old 02-11-2020, 20:59   #2
Lord Mozart

Aklıma gelen ilk yol dava açtırıp feragat ettirmek şeklinde oldu veya davacıların açtığı davanın davalı tarafından kabulü ile.
Old 02-11-2020, 23:19   #3
imsel

sadece o taşınmaz üzerinde mirastan feragat sözleşmesi şeklinde de olabilir.
Old 03-11-2020, 10:33   #4
Güngörr

Alıntı:
Yazan Lord Mozart
Aklıma gelen ilk yol dava açtırıp feragat ettirmek şeklinde oldu veya davacıların açtığı davanın davalı tarafından kabulü ile.

Dava açtırıp feragat ettirmem mümkün değil maalesef. Şuan klasik bir şekilde kavgalılar
Old 03-11-2020, 10:35   #5
Güngörr

Alıntı:
Yazan imsel
sadece o taşınmaz üzerinde mirastan feragat sözleşmesi şeklinde de olabilir.

Mirastan feragat sözleşmesi yalnızca miras bırakan ile yapılabiliyor. Henüz bir istisnasına rastlayamadım. Buraya konu açmadan önce baya araştırdım sözleşme çeşitlerini ancak bir sonuç elde edemedim.
Old 03-11-2020, 11:33   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Güngörr
Selamlar
İşin içinden çıkamadığım bi konu var. meslektaşlarımın fikrini merak ediyorum.

Sağlığında muris tarafından aile geleneği gereği torununa devredilen 1 tane taşınmaz var. muris vefat ettikten sonra bazı mirasçılar bu taşınmazın da terekeye dahil edilmesini istediler. Muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açacaklardı. Ancak bu sırada torunu tarafından diğer mirasçıların bu istekleri kabul edildi ve bu taşınmazın değeri ve paylar nispetinde mirasçılara alacakları ödenmek isteniyor.

Sorum şu; miras paylarına karşılık gelen paralar dağıtıldıktan sonra diğer mirasçıların muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açmasını önlemek için nasıl bir sözleşme yapmam gerekiyor?

Görüşlerinizi merak ediyorum

TÜM mirasçıların katılımı ile, adi yazılı şekilde yapılan kısmi miras taksim sözleşmesi geçerlidir. Buna torun da katılır, kısmi bir miras taksim sözleşmesi başlığı altında : Taşınmaz ve değerinden, muvazaadan bahsedilir, torunun diğer mirasçılara ödemiş olduğu payların rayiç değeri belirtilir, ve esasen murisin terekesine dahil olan bu taşınmaz hakkındaki ihtilaf da mirasçılar ve torun arasında halledilir ve sona erer diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi