Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

eczane kalfasının fiili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2011, 22:15   #1
cagrik

Önemli eczane kalfasının fiili

merhaba değerli meslektaşlarım,

eczanede kalfa olarak çalışmakta olan birisi 3 gündür kamera kayıtlarında tespit edildiği üzere 20 tl parayı kasaya koymayarak kendisi tasarrufta bulunmuş. ayrıca, eczaneden alınmış olan malı kasa defterine yazmamış olup yine kendi tasarufuna almış. bu durum kamera kayıtları dışında, söz konusu malı almış olan kişinin tanık beyanıyla delillendirilebilir. kalfanın işlemiş olduğu bu fiil tck 155. maddesi gereğince güveni kötüye suçunu mu teşkil eder? yine 155/2.maddesi "Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur." gereğince mi yargılanır?

bir diğer sorum ise aynı kişinin nöbet sırasında tek başına olduğundan dolayı nöbet sırasında mastürbasyon yapması ve bu durumunda kamera kayıtlarında sabit olması bir suç eşkil eder mi? ben herangi bir suç teşkil etmeyeceği kanaatindeyim.

değerleri görüşlerinizi bekliyorum.
Old 06-09-2011, 08:45   #2
Av. Aykut Toklu

Siz zaten sorunuzun cevabını yukarıda açık bir şekilde vermişsiniz...

Ancak bazı unsurları belirlemek gerek

1- Kalfa ile Eczacı arasında bir hizmet sözleşmesi var mı?

Eğer var ise Bu durumla ilgili İş Kanunu 25. Maddesine dayanarak bu hizmet sözleşmesini derhal feshedebilirsiniz.

2- Kalfanın Eczanenin parasını zimmetine geçirmesi ile ilgili yazmış olduğunuz TCK 155 ve 155/2 hükümleri gereğince Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

3- Kalfanın Eczaneye vermiş olduğu zararın tazmini için dava açabilirsiniz.

En son yazdığınız konu da belirtmiş olduğunuz gibi herhangi bir suç teşkil etmemektedir. Ancak bu fiilin nerede olduğu da aslında önemli olabilir yani Eczanede hijyenik koşulları tehlikeye atıyorsa bu durum da suç teşkil etmemekle birlikte yine İş Kanunu 25 madde açısından kullanılabilir...

Saygılarımla...
Old 06-09-2011, 08:47   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın cagrik;

TCK 155/1'de geçen "zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan" ifadesine göre, sizin de belirttiğiniz gibi güveni kötüye kullanma suçunun söz konusu olduğu ve 2. fıkrada belirtilen durumun şartlarının oluşmuş olduğu kanısındayım.

İşyerinde mastürbasyon yapma fiili ise bir suç teşkil etmemekle birlikte İş Hukuku kapsamında değerlendirildiğinde; İş Kanunu'nun 25. maddesine göre ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranma nedeniyle işverene haklı nedenle iş akdini feshi hakkı verecektir.

Brezilya'da gerçekleşmiş -bağımlılık içeren- benzeri bir olayda yargının yaklaşımı için bknz:http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?Newsid=162904

Saygılarımla..
Old 06-09-2011, 08:53   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan cagrik
merhaba değerli meslektaşlarım,

eczanede kalfa olarak çalışmakta olan birisi 3 gündür kamera kayıtlarında tespit edildiği üzere 20 tl parayı kasaya koymayarak kendisi tasarrufta bulunmuş. ayrıca, eczaneden alınmış olan malı kasa defterine yazmamış olup yine kendi tasarufuna almış. bu durum kamera kayıtları dışında, söz konusu malı almış olan kişinin tanık beyanıyla delillendirilebilir. kalfanın işlemiş olduğu bu fiil tck 155. maddesi gereğince güveni kötüye suçunu mu teşkil eder? yine 155/2.maddesi "Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur." gereğince mi yargılanır?

bir diğer sorum ise aynı kişinin nöbet sırasında tek başına olduğundan dolayı nöbet sırasında mastürbasyon yapması ve bu durumunda kamera kayıtlarında sabit olması bir suç eşkil eder mi? ben herangi bir suç teşkil etmeyeceği kanaatindeyim.

değerleri görüşlerinizi bekliyorum.

Sayın meslektaşım,

Kişi kalfa olduğuna ve kasa defterini dahi tuttuğuna göre TCK.m155/1-2 anlamında kendisine muhafaza için tevdii unsuru oluşmuş demektir. Bu sebeple, şikayet m.155 üzerinden yapılmalıdır. Aksi halde işyerinde hırsızlık olurdu.

İşçinin bu fiili İş Kanunu m.25/II-e,f bentlerine giren ve işverene haklı fesih imkanı tanıyan bir durumdur.

Bahsettiğiniz cinsel davranış ise suç teşkil etmemekte olup, kanımca en fazla yine İş Kanunu m.25 anlamında "ahlah ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri" başlığında değerlendirilebilir.

Saygılarımla.
Old 06-09-2011, 08:55   #5
cagrik

evet o haberi bende duymuştum. iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunma nedeniyle sözleşme fesh edilecek, o konuda sıkıntı yok.

bu para çalma olayı birkaç defa daha yapması beklenecek olup, ondan sonra savcılığa şikayette bulunulacak. savcının iddianamesi neticesinde açılacak davada bu fiilin birden fazla defa işlenmesi durumu da dikkate alınarak ne kadar ceza alması söz konusudur. TCK 155/2 e göre alt sınır 1 yıldan ceza verse tekerrür hükümleri de uygulanarak 2 yıla geçer ve hapse girer mi?

Saygılarımla.
Old 06-09-2011, 09:02   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan cagrik
...bu para çalma olayı birkaç defa daha yapması beklenecek olup, ondan sonra savcılığa şikayette bulunulacak...
Bir defa gerçekleştirilmekle suçun unsurları da tamamlanmış olmasına rağmen birkaç defa daha yapmasının beklenmesi Ahlaki anlamda değerlendirilecek olduğunda, şahsa aynı suçu birden fazla işleme imkanının mağdur tarafından tanınması acaba ne kadar doğrudur?
Old 06-09-2011, 09:03   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan cagrik
evet o haberi bende duymuştum. iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunma nedeniyle sözleşme fesh edilecek, o konuda sıkıntı yok.

bu para çalma olayı birkaç defa daha yapması beklenecek olup, ondan sonra savcılığa şikayette bulunulacak. savcının iddianamesi neticesinde açılacak davada bu fiilin birden fazla defa işlenmesi durumu da dikkate alınarak ne kadar ceza alması söz konusudur. TCK 155/2 e göre alt sınır 1 yıldan ceza verse tekerrür hükümleri de uygulanarak 2 yıla geçer ve hapse girer mi?

Saygılarımla.

Kanımca bu doğru bir yaklaşım tarzı değil. Amaç suça bulaşmış bir işçiden kurtulmak değil mi? Daha fazla ceza aldırmak adına, daha onu işyerinde tutmak... Hatalı bir işveren davranışı olduğu kesin...

Tekerrür hükümleri olayınızla ilgili değildir. (TCK.m.58) Burada en fazla TCK.m.43 anlamında zincirleme suç söz konusu olabilir ve bu cezayı artırıcı bir haldir zaten. Şikayet dilekçesinde fiilin birden fazlalığını ortaya koyarsanız kamu davasında sevk maddesi olarak TCK.m.43'e yer verilecektir.

Bu nedenle şikayet için beklenmesi görüşünü hukuksal davranış ve etike uygun bulmuyorum.

Saygılarımla.
Old 06-09-2011, 09:07   #8
cagrik

ömer bey söz konusu kişi 4 senedir bu işyerinde çalışıyor ve bu durum 3 gün önce tespit edildi. dolayısıyla,zararın ne kadar olduğu belli değil ve tazmin etme imkanı çok zor. bu nedenle hapis cezası almasını istiyorlar. sözleşmesini zaten fesh edecekler.
Old 06-09-2011, 09:16   #9
cagrik

birden fazla yapmasının beklenmesi hususu çalınan paranın azlığından dolayı verilecek cezanın az olacağı düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. aksi taktirde tabiki "Ahlaki anlamda değerlendirilecek olduğunda, şahsa aynı suçu birden fazla işleme imkanının mağdur tarafından tanınması acaba ne kadar doğrudur?" görüşüne katılıyorum Engin bey.
Old 06-09-2011, 09:20   #10
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan cagrik
...tabiki "Ahlaki anlamda değerlendirilecek olduğunda, şahsa aynı suçu birden fazla işleme imkanının mağdur tarafından tanınması acaba ne kadar doğrudur?" görüşüne katılıyorum Engin bey.
Katılıyorsunuz ancak yine de birkaç defa aynı fiilin gerçekleşmesi müvekkillerinizce beklenecek ve daha sonra mı suç duyurusunda bulunulacak?
Old 06-09-2011, 09:25   #11
concardia

Alıntı:
Yazan cagrik
ömer bey söz konusu kişi 4 senedir bu işyerinde çalışıyor ve bu durum 3 gün önce tespit edildi. dolayısıyla,zararın ne kadar olduğu belli değil ve tazmin etme imkanı çok zor. bu nedenle hapis cezası almasını istiyorlar. sözleşmesini zaten fesh edecekler.

Kasa kapanış işlemlerinden sonra kasanın eksik vermesini ispatlamaya çalışmanız zincirleme suç hükmünden faydalanmanız açısından daha doğru bir yaklaşım olabilir.

Aksi halde üstatların da belirttiği gibi işverenin iyiniyeti açısından sıkıntılı bir durumla karşılaşabilir ve bu durumda da haklı iken haksız duruma düşme ihtimaliniz dağabilir.
Old 06-09-2011, 09:26   #12
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan cagrik
birden fazla yapmasının beklenmesi hususu çalınan paranın azlığından dolayı verilecek cezanın az olacağı düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. aksi taktirde tabiki "Ahlaki anlamda değerlendirilecek olduğunda, şahsa aynı suçu birden fazla işleme imkanının mağdur tarafından tanınması acaba ne kadar doğrudur?" görüşüne katılıyorum Engin bey.

Çok para çalmasını sağlayamayacağınıza göre (20 TL., 20 TL. ne kadar beklenecek fail... ) kanımca gecikmeksizin şikayetinizi yapınız.

Kişi zaten bahsettiğiniz olay çerçevesinde ceza alacak gibi görünüyor... Savcılığın, fiillerin zamana yaygınlığı (4 yıl) sebebiyle aynı suç işleme kararının kalktığı yönünde değerlendirme yapması da hukuki açıdan mümkündür.

Diyeceğim budur, saygılar.
Old 06-09-2011, 09:27   #13
cagrik

ben kendilerine söyledim, ancak dediğim şekilde cezanın miktarını etkileyecek bir durum söz konusu olmaz mı? hırsızlık suçunda miktarın azlığı cezada etkili oluyor. ancak,güveni kötüye kullanma suçunda önemli değil mi?
Old 06-09-2011, 09:38   #14
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan cagrik
ben kendilerine söyledim, ancak dediğim şekilde cezanın miktarını etkileyecek bir durum söz konusu olmaz mı? hırsızlık suçunda miktarın azlığı cezada etkili oluyor. ancak,güveni kötüye kullanma suçunda önemli değil mi?

Hayır meslektaşım, malın değerinin azlığı ya da fazlalığı, bu suç açısından bir indirim veya artırım nedeni olarak öngörülmemiştir. Dolayısıyla, şikayetin bu cihetten bekletilmesi saiki de isabetli değildir.
Saygılar.
Old 06-09-2011, 09:46   #15
cagrik

ömer bey çok teşekkür ederim. bilgileriniz çok yardımcı oldu gerçekten. saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi