Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Tatile Denk Gelen Yürütmenin Durdurulması Kararına Karşı İtiraz Mercii Neresidir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2010, 10:25   #1
ncoban

Acil Adli Tatile Denk Gelen Yürütmenin Durdurulması Kararına Karşı İtiraz Mercii Neresidir

İyi Günler Meslekteşlarım,
İdare Mahkemesi'nde davalı konumunda bulunduğum iki adet dosyam bulunmakta.Davacı taraf davatı yürütmeyi durdurma istemli açtı ve daha elime ulaşmamakla beraber uyap'tan gördüğüm üzere 13.07.2010 tarihinde mahkeme dava hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiş.Bu karar bu hafta yada haftaya benim elimde olacak,yani adli tatile denk gelecek.İYUK md 27'nin 6.fıkrasında ...idare ve vergi mahkemeleri ile tek hakim tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına karşı bölge idare mahkemesine,çalışmaya ara verme süresi içinde ise idare ve vergi mahkemesi tarafından verilen kararlara en yakın nöbetçi mahkemeye veya kararı veren hakimin katılmadığı nöbetçi mahkemeye 7 gün içerisinde itiraz edilebilir diyor.Benim aklıma takılan nöbetçi mahkemeye itiraz edebilmek için mahkemenin verdiği kararın mı ara tatil zamanında olması gerekiyor,yoksa kararın bana ulaşma tarihinin mi ara tatil zamanında olması gerekiyor?Eğer karar verme zamanını baz alırsak o zaman itirazımı Bölge idare mahkemesine yapacağım,tebligatın bana ulaştığı tarih baz alınırsa o zaman dilekçenin başlığı Nöbetçi mahkemeye gönderilmek üzere .......... idare mahkemesine şeklinde mi olması gerekiyor yoksa nöbetçi idare mahkemesine gönderilmek üzere ...... idare mahkemesine şeklinde mi olması gerekiyor?Kanun sadece nöbetçi mahkeme olarak bahsetmiş,mahkemenin isminden bahsetmemiş.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi günler.
Old 27-07-2010, 11:01   #2
akrd61

Değerli meslektaşım ,özel kanunlarda ayrı bir düzenleme yoksa İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 8. maddesine göre, süreler; tebliğ, yayın veya ilan tarihini izleyen günden itibaren işlemeye başlayacağına göre verilen yürütmeyi durdurma kararına itiraz süren henüz karar sana tebliğ edilmediğinden işlemeye başlamamıştır.İyuk 8 ve 27/6 hükümleri gereği şahsi kanaatim burada itiraz edebileceğin zamanın adli tatile denk gelmesi gerekir Dolayısıyla karar sana adli tatil içinde tebliğ edilirse itiraz edebileceğin zaman bu tarihi izleyen günden itibaren başlar diye düşünüyorum....
Old 27-07-2010, 12:42   #3
ncoban

sayın meslektaşım sürenin tebliğden itibaren 7 gün olduğunu biliyorum o konuda hemfikiriz.Sanırım ben soruyu yanlış açıkladım.Benim sorum karar bana adli tatilde tebliğ edileceği için İYUK md 27'ye göre benim itirazı adli tatilde nöbetçi mahkemeye mi yapmam gerektiğim konusundadır?Nöbetçi mahkemeye yapacaksam dilekçenin başlığı nasıl olacaktır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi