Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile içi duygusal şiddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-06-2009, 15:57   #1
sessiz_ciglik

Varsayılan aile içi duygusal şiddet

oncelikle boyle bır sunum hazırlayıp bılgilendirdiğiniz için tşk ederım.
konu; bır kız arkadaşım vardı. 2 yıl kadar çıkıyorduk sevıyorduk bırbırımızı boylece evlenmeye karar vermiştik herşey güzeldi ailemle tanıştırdım bırlıkte goruşuyorlardı. dogum gununde tektaş yuzuk alarak bırlıkte geleceğe adım atma kararı verdık. takii geçen temmuzda ablasının kıskanç tavırlarıla baskı ve zorlama yaparak tehtit altında benden ayrılmak zorunda bıraktı. ve buna hıç bır gerekçe ve sebebı olmadiği halde
ya da çevresinden izole etme sosyal çevresiyle ilişki kurmasını engelleyerek, ayırma ve yalnızlaştırma aşagılama küçümseme hakaret ve tehtıt yoluyla sıkıştırma yapabılır mı?
xxx ile konuştuk neden boyle yapıyorsunuz dıye; '' kızkardeşim küçük bırılerıyle çıkmasını istemıyorum (kızkadeşim yaşı 21) kızkardeşine '' YA BIZI TANIYACAKSIN YADA ONU TANIYACAKSIN'' dıye tehtit ettığını bana soyledi..

çıkarken bırlıkte olduğumuzu annesı ve ablasıda bılıyordu. herşeye rağmen sevıyorduk. evlenmeye karar verdıkten sonra baskı yapmaya başladılar. şu an kız arkadaşım tehtıt edıldiği için sesini çıkaramıyor telefonu elınden alındı. benımle konuşturmuyorlar.
aslında anlatılacak çook şey var ama ben ne yapmalıyım??
Old 08-06-2009, 23:03   #2
sessiz_ciglik

konuyla ilgili cvplarınızı beklıyorum. ne yapmamı tavsıye edersınız. ben kız arkadaşımı çok sevıyorum. lutfen benı bılgılendırın.
Old 09-06-2009, 11:29   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Aile içi şiddetin önlenmesi için çıkarılan 4320 sayılı yasaya göre,şiddetten haberdar olan herkes ,ilgili makamlara (Karakol,savcılık veya doğrudan aile mahkemesine)bu durumu ihbar yolu ile bilidirebilir.İlgili birimler bu ihbar üzerine kendiliğinden harekete geçmek ve korunma kararı verilmesi için işlem yapmak zorundadırlar.

Bu nedenle ihbarda bulunmanız ilk akla gelen olanak diye düşünüyorum.

Mevcut ve muhtemel şiddet nedeni ile aile mahkemesi hakiminin değerlendirmesi üzerine yasa gereği korku ve şiddete yönelik eylemlerin kusurlu aile bireyine yasaklanması ve ilgili diğer tedbirlerin alınması gerekir.Karara uymayan aile bireyi hakkında 3 aydan 6 aya kadar hapis istemli ceza davası açılacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 09-06-2009, 13:39   #4
sessiz ciglik

çok teşekkur ederım cvp verdiğiniz için; aslında burda goruştuğum avukatlar da vardı. daha geniş kapsamlı araştırmak istedım ankara barosu, istanbul barosu...
syn HABIBE hnm; baroya şikayet dilekçesı versem; bu dilekçe ihbar sayılacağı için araştırma yaparlar mı? (aslında bu olayı kanıtlayabılırım) şikayet etmek istıyorum; fakat bu dava aşamasında mı devam eder yoksa bır araştırma veya kovuşturma olarak surer mı? avukat tutacak param yok zaten.kendım olayların gelişimini anlatsam savcılığa
bu şikayetı baronun ılgili bolumunun bu konu hakkında toplumu bılgilendırmesı ve bu şiddetı ornek olarak ailelerın aydınlatılmasını istıyorum. bır çok aile evde bu tur şiddet uygulamaktadır. aslında medya kuruluşlarıylada bu konunun anlatılması gerektığini düşünüyorum.benı aydınlatırmısınız?
bunun bır vatandaşlık görevı olduğunu düşünüyorum. çalışmalarınızda başarılar dilerım. teşekkur ederım..
Old 11-06-2009, 13:55   #5
uye8490

Sayın katılımcı;

Barolar avukatların meslek örgütüdür.

Şikayetinizi baroya değil,bulunduğunuz yer Cumhuriyet savcılığına yapacaksınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi