Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karar yorumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-06-2007, 10:55   #1
köktaş

Varsayılan Karar yorumu

Sayın Meslektaşlar
"..............icra müdürlüğünün ..........esas sayılı ilmasız takip talebinin 1239YTL yönünden ve takip tarihi olan...../2001 tarihinden itibaren 3095 sayılı kanunun 2/1 madde hukmundekı kanunı faiz oranı ile birlikte bulunmak üzere davalı borçlunun itirazının İİK 67/1 madde hükmü gereğince iptali ile takibin bu miktar üzerinden devamına,.."

Şimdi siz bu hükme göre bir ilama dayalı icra yapacak olsanız bu kararı nasıl yorumlayıp yaparsnız?
Benim yorumum şu; 1239 YTL nin takip tarihi olan 2001 tarihinden itibaren knunun hükmettiği faiz oranı üzerinden icrasının devam etmesi gerektiğini anlıyorum.Acaba doğrumu anlıyorum?Bazen kafa durabılıyor sayın arkadaslar.Bir de sizden ne anladığınızı görmek istiyorum..
Old 02-06-2007, 11:30   #2
Av.H.AtılAyaydın

ben de sizin gibi anlıyorum,ama bir şey daha anlıyorum, bunu yazan hakimin edebiyatı sevmeyen bir hakım olduğunu da anlıyorum.

Saygılar
Old 02-06-2007, 11:46   #3
köktaş

Bana ole geldı bıraz.İnsanın kafası karısıyor.Kendince yorumlayıp icraya koyuyor sonra ayıkla pirincin taşını.Aslında hakimlerin de işi zor bu memlekette ama yinede hukuki kararlar önem taşıdığından daha özenli cümleler seçilmeli.Tesekkurlerımı ve saygılarımı sunuyorum.
Old 02-06-2007, 18:02   #4
Av. Süleyman Emre Ötün

Merhaba!

Ben de bazen hukuki metinlerde bu tür uzun cümlelerin kullanılmasının gereksiz ve akıl karıştırıcı olduğunu düşünüyorum.
Edebi bir metin istenmiyor ki bizden, tane tane, maddeler halinde, mümkünse bir sınıflandırma yaparak yazılamaz mı hukuki metinler?
Örnek :
Vekaletnamelerin çoğunu biliyorsunuz; "Leh ve aleyhimde açılan ..." diye başlıyor, bütün husular tüm bir sayfa boyunca, üstelik aynı paragraf ve tek bir cümle içerisine sığdırılmaya çalışıyor.
Halbuki vekalet verilen konuların benzer olanlarının aynı maddeler altında sıralandığı bir vekaletname de hazırlanabilir.

e m r e
Old 02-06-2007, 20:35   #6
köktaş

kararın tavzihi mi?Neden bu yol onu anlamadım.Açıklayabilirmisiniz sayın özdemir?Daha önce başıma hiç gelmedi uygulamada.Sadece fakültede okuduğumuz bir konu olarak kaldı.
Old 02-06-2007, 20:44   #7
HÜLYA ÖZDEMİR

Kararın müphem, çelişkili ifadeler içeren, infazında karışıklık yaratacak hüküm fıkralarının açıklığa kavuşturulması , düzeltilmesi istemi.
Old 02-06-2007, 20:54   #8
köktaş

Heralde düzelttirmesem bile bu benim suçum olmayacaktır.Hakimler de düzgün cümle kursalardı.Karar yoruma açık bu haliyle.Ben de işime geldiği gibi yorumlar icraya koyarım.Olmaz mı?Tesekkurler
Old 02-06-2007, 21:05   #9
HÜLYA ÖZDEMİR

Yoruma açık bir kararın icraya konulması halinde;

Davalının İTM ne yapacağı olası itiraz / şikayeti konusundaki hakimin yorumu ( kararı ) sizin deyiminizle ' işinize gelmezse '.......

Yoruma açık mahkeme kararlarının , İTM yorumuna da açık olması riski kaçınılmazdır diye düşünüyorum.
Old 02-06-2007, 21:08   #10
köktaş

Söyledikleriniz kuvvetle muhtemel.Ancak benim tavzihi bekeleyeck vaktım yok.Sorun aslında burda biraz da. Sayın Özdemir siz bu karardan ne yorum çıkarırdınız?
Old 02-06-2007, 21:27   #11
HÜLYA ÖZDEMİR

Ben de karardan 'yazdığınız kadarı ile' hiçbirşey anlamadım.

Bence İTM de sorun yaşama riskini ve zaman kaybını tavzihle aşın derim.
Old 02-06-2007, 23:39   #12
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan Yorum YasaĞi

İş İTM ye gitse bile kararı yorumlama yetkisi olmadığı için hakim davayı reddedebilir veya kabul etse bile Yargıtay yorum yasağı nedeniyle bu kararı bozabilir.

emre
Old 03-06-2007, 09:40   #13
köktaş

Sayın meslektaşlarım hepınıze gercekten tesekkur edıyorum.Ama benım aslında istediğim şey sizin bu karardan ne mana çıkardığınız?Yani bu ilam sizin elinizde olsa siz nasıl icraya koyardınız?
Old 04-06-2007, 22:39   #14
Av. Ö.Erol Yavuz

Sorunuzdaki itirazın iptaline ilişkin ilam, doğru biçimde tahsil hükmü içermiyor. Ayrı bir takip konusu haline getirmeniz mümkün değil, karara esas icra takip dosyasına ibraz ederek, takibin devamını sağlayabilirsiniz. Haciz isteyebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 04-06-2007, 22:44   #15
köktaş

Anladığım kadarıyla kararın aslını eskı takıp dosyasına ıbraz edıp takıbe kaldığı yerden yanı hacız talebınden devam edebilirim..Ancak ilamda icra inkar tazminatı ve vekalet ücreti,ne de hukmedıldı.Bunlar için ayrıca ilamlı icra yapamazmıyım ve faiziyle isteyemezmiyim?Bazı yrg kararları aklımı karıstırdı.Yardımlarınız için tesekkurler
Old 04-06-2007, 23:01   #16
köktaş

Bildiğim kadarı ile icra inkar tazminatı ve vekalet ücreti için karar tarihinden itibaren yasal faiz isteyebiliyoruz.Yani bunu ilamlı icraya koyabiliyoruz.Peki takas ve mahsup ta isteyebilirmiyiz?Zira karşı tarafın bizden alacağı bizimde onlardan alacağımız var.
Old 05-06-2007, 00:26   #17
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın köktaş,

İlamların icrasından, tavzihe, tavzihten takas ve mahsup konularına , bir diğer deyişle, İİK, HUMK ve BK ya uzanan geniş bir yelpazede büyüyen sorunuza, anlık alacağınız yanıtlar problemi çözmeyecek.

Size bir ışık olarak gösterilen tavzih konusunu, yine sorduğunuz takas ve mahsup def'i konularını detaylıca olmasa da en azından ön bilgiler bazında araştırıp, daha sonra düşüncelerinizi de bu alanda paylaşırsanız, herkes için daha yararlı olacağı inancındayım.

Ayrıca tavzih isteminiz sandığınızdan daha az zamanınızı alırdı. Mesela dilekçenizi bugün vermiş olsaydınız, aynı gün veya bu mesajı okuyacağınız 5.6.2007 günü, tavzih edilmiş kararınızı alabilecektiniz?

Aslına bakarsanız karar tavzihe muhtaç da görünmüyor. Mahkeme duran takibin, 1.239 YTL alacak üzerinden devamına ve bu alacağa takip tarihinden itibaren yasal faiz işletilmesine karar vermiş. Cümleler düşük ama anlamda bir karışıklık yok.

Saygılarımla...
Old 05-06-2007, 09:28   #18
köktaş

sayın meslektaşlarım bazı konulara açıklık getirmek istiyorum.Yanlış anlaşılmasın lütfen.Takasın veya tavzihin ne olduğu zaten biliniyor.Araştırılıyor da.Ancak sizinde bildiğiniz ve bir zamanlar yaşadığınız gibi belki,uygulama okulda öğretilmiyor.Ben sunu sormak istedim takasla ilgili.Bizim icra dosyamız su an icra mahkemesince inceleniyor icranın durdurulması talebimiz olduğu için.Öte yandan bizim de ilama dayalı karşı taraftan alacağımız var.Gidip icra mahkemesindeki dosyaya dilekçeyle takas ve mahsup isteminde bulunabilirmiyim?Araştırdığım kadarı ile her safhada oluyormuş.ancak bu uygulmada böyl oluyormu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi