Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Keşif Masrafının İadesi...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2013, 16:33   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan Keşif Masrafının İadesi...

Trafik kazası neticesinde, araçta meydana gelen değer kaybı neticesinde, dava açtık. Trafik tespit tutanağına itiraz yoktur, olayın oluş şekline göre bir anlaşmazlık da yoktur. Taraflar arasında ki anlaşmazlık, değer kaybının miktarına ilişkindir...

Buna rağmen mahkeme hakimi, kazanın olduğu yerde keşif kararı verdi...

Kimse talep etmemişti, ne yapacağımızı da bilmiyorduk, duruşmada ne gereği var desem de hakim usul böyle dedi...

Keşfe gittik, bilirkişi ve hakim araçtan inmeden, nasıl yaptılarsa keşif yaptılar, neden orada olduğumuzu bilirkişi dahil kimse anlamadı...

Bana göre keşif yapılmadı, yapılmayan keşfin masrafını iade alabilir miyim?

not: tutanağa imza atmadım...
Old 19-06-2013, 15:21   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Trafik kazası neticesinde, araçta meydana gelen değer kaybı neticesinde, dava açtık. Trafik tespit tutanağına itiraz yoktur, olayın oluş şekline göre bir anlaşmazlık da yoktur. Taraflar arasında ki anlaşmazlık, değer kaybının miktarına ilişkindir...

Buna rağmen mahkeme hakimi, kazanın olduğu yerde keşif kararı verdi...

Kimse talep etmemişti, ne yapacağımızı da bilmiyorduk, duruşmada ne gereği var desem de hakim usul böyle dedi...

Keşfe gittik, bilirkişi ve hakim araçtan inmeden, nasıl yaptılarsa keşif yaptılar, neden orada olduğumuzu bilirkişi dahil kimse anlamadı...

Bana göre keşif yapılmadı, yapılmayan keşfin masrafını iade alabilir miyim?

]

Size göre keşif yapılmamış olabilir ama bal gibi de yapılmış. Üstelik şanslısınız, hakim bile keşfe gelmiş. Bilirkişiyi yetkilendirebilirdi de. Hakimin arabadan inmemesinin de izahı var. Konu araba kazası değil mi? Olay yerine arabadan bakmasından doğal ne olabilir ki?

Bu mantıklı açıklamalardan sonra, bilmem "keşif parasını alamazsınız" dememe gerek var mı?

Alıntı:
not: tutanağa imza atmadım...

Belli ki, hakime kızmışsınız. Ama siz olmasanız da keşif yapılabileceği için bunun da önemi yoktur.

Not1= Samimiyetimize güvenerek olayı sulandırdım. Böyle komik bir keşfe ciddi yanıt veremedim.

Not2= Okuyucular da 1.notu değerlendirerek okurlarsa sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi