Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yönetim kuruluna vekalet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2013, 15:01   #1
bilal_gedikci

Varsayılan yönetim kuruluna vekalet

Herkese selamlar.

İki ortaklı (A ve B) bir anonim şirkette yönetim kurulu tek ortaktan oluşmaktadır.
A : Yönetim Kurulu Başkanı
B : Diğer ortak.
Sorum şu,
Yönetim kurulu başkanı A, yönetimi ve temsil yetkisini devretmeksizin sahip olduğu tüm yetkileri kapsayacak şekilde ortak B'ye vekalet verebilir mi ? Vereceği vekaleti sınırlayan yada vekalet verilmesine engel bir yasal düzenleme mevcut mudur?

Cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler. Saygılar.
Old 18-06-2013, 18:06   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Herkese selamlar.

İki ortaklı (A ve B) bir anonim şirkette yönetim kurulu tek ortaktan oluşmaktadır.
A : Yönetim Kurulu Başkanı
B : Diğer ortak.
Sorum şu,
Yönetim kurulu başkanı A, yönetimi ve temsil yetkisini devretmeksizin sahip olduğu tüm yetkileri kapsayacak şekilde ortak B'ye vekalet verebilir mi ? Vereceği vekaleti sınırlayan yada vekalet verilmesine engel bir yasal düzenleme mevcut mudur?

Cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler. Saygılar.

Aşağıdaki maddeleri incelemenizi öneririm:

6102 sayılı TTK:
3. Yönetimin devri
MADDE 367- (1) Yönetim kurulu esas sözleşmeye konulacak bir hükümle, düzenleyeceği bir iç yönergeye göre, yönetimi, kısmen veya tamamen bir veya birkaç yönetim kurulu üyesine veya üçüncü kişiye devretmeye yetkili kılınabilir. Bu iç yönerge şirketin yönetimini düzenler; bunun için gerekli olan görevleri, tanımlar, yerlerini gösterir, özellikle kimin kime bağlı ve bilgi sunmakla yükümlü olduğunu belirler. Yönetim kurulu, istem üzerine pay sahiplerini ve korunmaya değer menfaatlerini ikna edici bir biçimde ortaya koyan alacaklıları, bu iç yönerge hakkında, yazılı olarak bilgilendirir.
(2) Yönetim, devredilmediği takdirde, yönetim kurulunun tüm üyelerine aittir.

4. Ticari mümessil ve vekiller
MADDE 368- (1) Yönetim kurulu, ticari mümessil ve ticari vekiller atayabilir.

**
6098 sayılı TBK:
Ticari Temsilciler, Ticari Vekiller ve Diğer Tacir Yardımcıları
A. Ticari temsilci
I. Tanımı ve yetki verilmesi
MADDE 547- Ticari temsilci, işletme sahibinin, ticari işletmeyi yönetmek ve işletmeye ilişkin işlemlerde ticaret unvanı altında, ticari temsil yetkisi ile kendisini temsil etmek üzere, açıkça ya da örtülü olarak yetki verdiği kişidir.
İşletme sahibi, ticari temsilcilik yetkisi verildiğini ticaret siciline tescil ettirmek zorundadır; ancak ticari işletme sahibinin ticari temsilcinin fiillerinden sorumluluğu, tescilin yapılmış olmasına bağlı değildir.
II. Temsil yetkisinin kapsamı
MADDE 548- Ticari temsilci, iyiniyetli üçüncü kişilere karşı, işletme sahibi adına kambiyo taahhüdünde bulunmaya ve onun adına işletmenin amacına giren her türlü işlemleri yapmaya yetkili sayılır.
Ticari temsilci, açıkça yetkili kılınmadıkça, taşınmazları devredemez veya bir hak ile sınırlandıramaz.
III. Temsil yetkisinin sınırlandırılması
MADDE 549- Temsil yetkisi, bir şubenin işleriyle sınırlandırılabilir.
Temsil yetkisi, birden çok kişinin birlikte imza atmaları koşuluyla da sınırlandırılabilir. Bu durumda, diğerlerinin katılımı olmaksızın temsilcilerden birinin imza atmış olması, işletme sahibini bağlamaz.
Temsil yetkisine ilişkin yukarıdaki sınırlamalar, ticaret siciline tescil edilmedikçe, iyiniyetli üçüncü kişilere karşı hüküm doğurmaz.
Temsil yetkisine ilişkin diğer sınırlamalar, tescil edilmiş olsalar bile, iyiniyetli üçüncü kişilere karşı ileri sürülemez.
IV. Temsil yetkisinin sona ermesi
MADDE 550- Temsil yetkisinin verildiği ticaret siciline tescil edilmemiş olsa bile, sona erdiği tescil edilir.
Temsil yetkisinin sona erdiği ticaret siciline tescil ve ilan edilmediği sürece, bu yetki iyiniyetli üçüncü kişiler için geçerliliğini korur.

B. Ticari vekil
MADDE 551- Ticari vekil, bir ticari işletme sahibinin, kendisine ticari temsilcilik yetkisi vermeksizin, işletmesini yönetmek veya işletmesinin bazı işlerini yürütmek için yetkilendirdiği kişidir.
Bu yetki, işletmenin alışılmış bütün işlemlerini kapsar. Ancak, ticari vekil açıkça yetkili kılınmadıkça, ödünç olarak para veya benzerlerini alamaz, kambiyo taahhüdünde bulunamaz, dava açamaz ve açılmış davayı takip edemez.

C. Diğer tacir yardımcıları
MADDE 552- Toptan, yarı toptan veya perakende satışlarla uğraşan ticari işletmelerin görevli veya hizmetlileri, o ticari işletme içinde, müşterilerin kolaylıkla görebilecekleri bir yerde ve kolayca okuyabilecekleri bir biçimde, yazıyla aksine duyuru yapılmış olmadıkça, aşağıdaki işlemler için yetkilidirler:
1. Ticari işletmenin alışılmış bütün satış işlemlerini yapmak.
2. Yetkili oldukları işlemler hakkında faturaları imzalamak.
3. Ticari işletmenin alışılmış işlemlerinden doğan borçların ifa edilmesine veya bunların hiç ya da gereği gibi ifa edilmemesine ilişkin ihtar veya diğer açıklamaları işletme sahibi adına yapmak; bu nitelikteki ihtar veya diğer açıklamaları, özellikle alışılmış işlem dolayısıyla teslim edilmiş mallara ilişkin ayıp bildirimlerini ticari işletme adına kabul etmek.
Toptan, yarı toptan veya perakende satışlarla uğraşan ticari işletmelerin görevli veya hizmetlileri, kendilerine yazıyla yetki verilmiş olmadıkça, işletme dışında ve kasa görevlileri atanmışsa, işletme içinde satış bedellerini isteyip alamazlar. Bu kişiler, satış bedellerini almaya yetkili bulundukları hâllerde, faturaları kapatmaya veya makbuz vermeye de yetkilidirler.
Old 19-06-2013, 09:01   #3
bilal_gedikci

Sayın Mehmet Saim Dikici,
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Yönetim kurulu, ticari işletmesiyle ilgili ticari vekil atayabilir. Ancak benim merak ettiğim şu. Yönetim kurulu, yetkilerini kullanmak üzere adi vekaletname ile 3. kişilere veya şirket ortağına vekalet verebilir mi?

Saygılar...
Old 19-06-2013, 09:22   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sayın Mehmet Saim Dikici,
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Yönetim kurulu, ticari işletmesiyle ilgili ticari vekil atayabilir. Ancak benim merak ettiğim şu. Yönetim kurulu, yetkilerini kullanmak üzere adi vekaletname ile 3. kişilere veya şirket ortağına vekalet verebilir mi?

Sayın Gedikçi,

TTK.375. maddeyi incelerseniz orada YK'lunun devredilemez yetkileri tek tek sayılmıştır. Bunların dışında kalan hususlarda YK yetki devri yapabilir.

Bu da TTK.367'de yazılıdır. Siz yönetim ve temsil yetkisini devretmeden, vekil atayabilir mi diye sormuşsunuz. O ancak ticari vekil tayin edilmek suretiyle olabilir. Örneğin, elektrik, su aboneliği yapmak, gümrükten mal çekmek vs gibi sıradan işletme işleri ile ilgili hususlarda ticari vekil tayin edilebilir. Bu durumda yönetim ve temsil yetkisi de devredilmiş olmaz.

Kısaca: Verilecek vekaletnamenin içeriği önemlidir.
Old 19-06-2013, 09:46   #5
bilal_gedikci

Sayın Üstad,
Ticari vekil ancak ticari işletme ile ilgili olarak atanabilir. Benim öğrenmek istediğim herhangi bir ticari işletme ile ilgili olmaksızın YK, yönetim ve temsil yetkilerinin tamamını kullanmak üzere bir 3. kişiye vekaletname verebilir mi?
Davada şirketi temsil etmesi için avukata vekalet verebilen yönetim kurulu şirketin mutad işleri konusunda da bir 3. kişiye vekalet verebilir mi? Bu durumda yetki devri sözkonusu olmayacak, YK ve vekil birlikte yetkili olacaktır. Bunun mümkün olup olmadığını, değilse gerekçesini öğrenmek istiyorum.

Saygılar.
Old 19-06-2013, 10:07   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sayın Üstad,
Ticari vekil ancak ticari işletme ile ilgili olarak atanabilir. Benim öğrenmek istediğim herhangi bir ticari işletme ile ilgili olmaksızın YK, yönetim ve temsil yetkilerinin tamamını kullanmak üzere bir 3. kişiye vekaletname verebilir mi?
Davada şirketi temsil etmesi için avukata vekalet verebilen yönetim kurulu şirketin mutad işleri konusunda da bir 3. kişiye vekalet verebilir mi? Bu durumda yetki devri sözkonusu olmayacak, YK ve vekil birlikte yetkili olacaktır. Bunun mümkün olup olmadığını, değilse gerekçesini öğrenmek istiyorum.

Saygılar.

Sayın Gedikçi,

Sanıyorum bir sıkıntı var.

YK, ticaret şirketini temsil eder. Ticaret şirketleri de birer işletmedir. Dolayısıyla YK üyesi olan bir kişi, YK sıfatı ile görevi icabı vereceği her türlü vekaleti (kendi şahsı için değil!) temsil ettiği şirket için vermiş olur.

Bu bakımdan önermeniz yanlış değilse de eksik bir temele dayanıyor.

Yönetim kurulunun davada temsil için avukatı görevlendirmesi "davada temsil amaçlı" verilmiş bir vekaletnamedir. Şirketin/işletmenin faaliyet konusuna giren bir hususta, örneğin gümrükten mal çekmek için de bir gümrük müşavirine vekaletname verebilir. Maliyeye beyanname vermek için de keza Mali Müşavire vekaletname verebilir. Bu tür geçici ve somut bir iş için verilen vekaletnameler hiçbir sınırlamaya tabi değildir, zaten.

Ancak temsil yetkisini haiz YK üyesinin yönetim ve temsil yetkisini devretmeksizin, sürekli ve genel bir şekilde devredilebilir mahiyetteki yetkilerini bir başkasına devredebilmesi ancak işletmeye ticari vekil tayin etmek suretiyle olabilir.
Old 19-06-2013, 10:50   #7
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
YK, ticaret şirketini temsil eder. Ticaret şirketleri de birer işletmedir. Dolayısıyla YK üyesi olan bir kişi, YK sıfatı ile görevi icabı vereceği her türlü vekaleti (kendi şahsı için değil!) temsil ettiği şirket için vermiş olur.

Sayın Üstad,
Yanlış anlamayın amacım tartışmak değil ancak aklıma yatmayan hususlar var. TTK'na göre ticaret şirketleri "tacir" dir. Her ticaret şirketi aynı zamanda bir ticari işletme midir?

Alıntı:
Ancak temsil yetkisini haiz YK üyesinin yönetim ve temsil yetkisini devretmeksizin, sürekli ve genel bir şekilde devredilebilir mahiyetteki yetkilerini bir başkasına devredebilmesi ancak işletmeye ticari vekil tayin etmek suretiyle olabilir.

Kanunda sürekli ve genel bir vekaletname verilmesine engel bir düzenleme bulamıyorum. Varsa yasal dayanağını belirtirseniz memnun olurum.

İlginiz ve faydalı cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saygılar...
Old 19-06-2013, 14:31   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sayın Üstad,
Yanlış anlamayın amacım tartışmak değil ancak aklıma yatmayan hususlar var. TTK'na göre ticaret şirketleri "tacir" dir. Her ticaret şirketi aynı zamanda bir ticari işletme midir?

Kanunda sürekli ve genel bir vekaletname verilmesine engel bir düzenleme bulamıyorum. Varsa yasal dayanağını belirtirseniz memnun olurum.

İlginiz ve faydalı cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saygılar...

Kollektif ve Komandit şirketler sadece ticari işletme işletmek amacıyla kurulurken, A.Ş. ve Ltd. için böyle bir zorunluluk yok. A.Ş. 'ler örneğin bankacılık, faktoring veya benzeri faaliyet alanlarında uğraşıyorsa işletme işletmek zorunda elbette ki değillerdir. Fakat uygulamada reel sektörde çalışan şirketlerin neredeyse %99'u ticari işletme işletmektedir.

Ticari işletmenin tanımına bakalım: Esnaf işletmesi için öngörülen sınırı aşan düzeyde gelir sağlamayı amaçlayan faaliyetlerin devamlı ve bağımsız şekilde yürütüldüğü işletmedir. (TTK.11)

TTK.12: Bir ticari işletmeyi kısmen de olsa kendi adına işleten kişiye tacir denir.

TTK.16- Ticaret şirketleri....tacir sayılırlar.

TDK sözlük, İşletme:
işletme
bk. firma
BSTS / İktisat Terimleri Sözlüğü 2004
işletme İng. enterprise
1. Tecimsel ya da yapımsal bir kuruluşa ilişkin yeri ya da çiftliği, bir maden ocağı ve benzerlerini verimli bir duruma getirip kazanç sağlama. 2. Tecimsel ve yapımsal çalışmaları amaca uygun bir düzeyde verimli bir niteliğe ulaştıran kuruluş. 3. Çalışma yeri.
---

TTK.211, 304:

Kollektif ve Komandit şirketler sadece bir ticari işletme işletmek amacıyla kurulabilirler.

--

O halde, siz nasıl bir şirket için bu soruyu dile getirdiğinizi bir somutlaştırın ki, ben de bu sorunuzun sebebini anlamış olayım.

Ticari vekil, temsil yetkisi olmadan işletmenin mutat işlerini sürekli şekilde yerine getirir. Ama örneğin bir mali müşavirin YK görevine giren bir iş ile ilgili olarak (kural olarak) genel ve sürekli vekalet görevi yoktur. Bunu vurgulamak istiyorum ama siz olayı anlayamadığım şekilde farklı bir şekilde anlamaya çalışıyorsunuz gibi.

Öğrenmek istediğiniz olayı lütfen somut olarak ortaya koyarsanız, örneğin müvekkilim şu somut iş için şuna şu şekilde vekaletname verebilir mi gibi... daha net cevap alabilirsiniz.
Old 19-06-2013, 15:30   #9
bilal_gedikci

Alıntı:

O halde, siz nasıl bir şirket için bu soruyu dile getirdiğinizi bir somutlaştırın ki, ben de bu sorunuzun sebebini anlamış olayım.

Sorumda belirttiğim üzere şirket türü anonim şirkettir.

Alıntı:
siz olayı anlayamadığım şekilde farklı bir şekilde anlamaya çalışıyorsunuz gibi.
Öğrenmek istediğiniz olayı lütfen somut olarak ortaya koyarsanız, örneğin müvekkilim şu somut iş için şuna şu şekilde vekaletname verebilir mi gibi... daha net cevap alabilirsiniz.

Niyetim olayı farklı anlamaya çalışmak yada işi yokuşa sürmek değil. Ayrıca konuyu somutlaştırmanın verilecek cevaba nasıl bir etkisi olacak anlayamadım. Ben genel anlamda bir cevap arıyorum. Yönetim kurulu kanunla ve esas sözleşme ile kendisine verilen yetkilerin tümünü (devredilebilen ve devredilemeyen yetkiler konusuna girmeden) kullanmak üzere, verilen yetkiler vekaletnamede tek tek belirtilmek suretiyle 3. bir kişiye vekaletname verebilir mi?

Verilemeyeceğini iddaa etmek için yasal bir dayanağının olması gerekir. Varsa böyle bir dayanak öğrenmek istiyorum. Konu bundan ibarettir.

Teşekkür eder saygılar sunarım.
Old 19-06-2013, 16:02   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sorumda belirttiğim üzere şirket türü anonim şirkettir.

Yönetim kurulu kanunla ve esas sözleşme ile kendisine verilen yetkilerin tümünü (devredilebilen ve devredilemeyen yetkiler konusuna girmeden) kullanmak üzere, verilen yetkiler vekaletnamede tek tek belirtilmek suretiyle 3. bir kişiye vekaletname verebilir mi?

Verilemeyeceğini iddaa etmek için yasal bir dayanağının olması gerekir. Varsa böyle bir dayanak öğrenmek istiyorum. Konu bundan ibarettir.

[/font]

Sayın Gedikçi,

YK, kanunla veya esas sözleşme ile kendisine verilen görevleri yapar. Zaten bunun için YK olarak görevlendirilmiştir. Yönetim kurulu, Yönetim ve temsil görevini yukarıda ilk mesajımda maddelerini açıkça yazarak belirttiğim gibi devredebilir.

Siz sorunuzda "Yönetim ve temsil yetkisini devretmeden..." vekaletname ile 3.kişiye yetki verebilir mi diye sorduğunuz için de, bunun da Ticari vekil tayini suretiyle olabileceğini belirttim.

Siz bu defa YK, ticari işletme ile ilgili vekil tayin etmeyip, genel vekaletname ile vekil atayabilir mi diye sordunuz, ben de örneğin dava açmak için bir avukata, maliyeye beyanname vermek için mali müşavire, gümrük beyannamesi vermek için keza Gümrük Müşavirine vekaletnameler vermesine zaten engel yoktur dedim. Bu tür vekaletnameler YK yetkisinin devri mahiyetinde olmadığı gibi, YK'nun temsilci tayin etmesi de değildir. Münferit bir kısım iş ve işlemler için, o mesleğin ehline, yetki sahibine verilen vekaletnamedir.

YK görev ve yetkileri, geniş bir alana hitap eder ve asıl işlevi şirketin yönetilmesi ve temsili noktasında ortaya çıkar. Bu bakımdan süreklilik teşkil edecek şekilde YK üyesinin veya tüm YK'nun tek tek belirterek çok sayıda yetkisini vekaletname ile bir başkasına devretmesi, şeklen mümkün olsa da, bu durum dolaylı şekilde yönetim yetkisinin de devredildiğine işaret eder. Çünkü vekil tayin edilen kişi bu son örnekte avukatlık, mali müşavirlik vs gibi ruhsata tabi bir meslekle iştigal eden şahıs olmadığından, genel vekaletle sıradan bir kişinin çok sayıda konuda yetkilendirilmesi, YK'nun GK huzurunda oluşturulmasına, kısaca YK'nun şirkete özenle ve basiretle hizmet etmek için görevlendirilme amacına da uygun düşmez, kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi