Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahsil Harcinda Adalet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2013, 10:16   #1
avmurat

Varsayılan Tahsil Harcinda Adalet

Takip dosyasında haricen 50.000 TL tahsil etmiş olsak,bu arada bankalara gönderdiğimiz birinci haciz ihbarnamesine bir banka cevabında dese ki: Bende 5 TL bakiyeli hesabı var.5 TL üzerine haczi işledim.
Bu durumda ben 1.137,50 TL harç ödeyecekken, 5 TL için bunun iki katını ödüyorum. İcra dairesinin kararı bu yönde. Kaldı ki 5,00 TL' nın tahsili masrafı kendisinden çok tutacak ki bu paranın tahsili fiilen mümkün değil.
Burada mantık ve hakkaniyet dışı bir durum var.Kaldı ki bu rakamlar çok daha farklı olabilirdi.Harçların tahsilinde her halükarda keserin sapının devlete taraf yontulmasının kabulü mümkün değil; mümkün değil de ne yapılabilir.
Old 14-06-2013, 17:08   #2
av.sercan35

sayın avmurat
Tahsil harcı dosya takip alacağı üzerinden değil,aksıne tahsil edilen miktar üzerinden kesilir.Yukarıda belirttiğiniz durumla hiç karşılaşmadım.
Old 17-06-2013, 12:38   #3
avmurat

Alıntı:
Yazan av.sercan35
sayın avmurat
Tahsil harcı dosya takip alacağı üzerinden değil,aksıne tahsil edilen miktar üzerinden kesilir.Yukarıda belirttiğiniz durumla hiç karşılaşmadım.

Yanlışlık olmasın; tahsilat miktarı üzerinden harç alınıyor. Problem harç oranının belirleme kriterinde.Benim görüşüme göre ne kadar haciz yapıldıysa sadece o kısımın harcı iki katı olınsın.5 TL bir haciz için tüm tahsilatın harç oranını ikiye katlamak adaletsiz geliyor bana..
Old 17-06-2013, 15:36   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan avmurat
Yanlışlık olmasın; tahsilat miktarı üzerinden harç alınıyor. Problem harç oranının belirleme kriterinde.Benim görüşüme göre ne kadar haciz yapıldıysa sadece o kısımın harcı iki katı olınsın.5 TL bir haciz için tüm tahsilatın harç oranını ikiye katlamak adaletsiz geliyor bana..

Şunu anlıyorum, dosyada haciz varsa farklı tahsil harcı oranı, haciz yoksa farklı harç oranı alınıyor diyorsunuz...

Ancak 5 TL miktarlı haciz nasıl oluyor onu anlamadım. Dosya da haciz vardır veya yoktur.

Ancak icra harç oranlarının yüksekliği ve her sene ufak ufak artışların yapılmasının tartışılacak hiçbir yanı kalmamıştır. Zira ne kadar artırılarsa artırsınlar biz avukatlar bunu müvekkilimizlere yansıtmıyoruz...
Old 17-06-2013, 15:40   #5
feyzaday

dosyada haciz vardır. (89/1 ile gelen miktar önemli olmaz) Dosyada haczin olup olmamasına göre harç oranları değişir.
Old 18-06-2013, 07:50   #6
avmurat

Alıntı:
Yazan feyzaday
dosyada haciz vardır. (89/1 ile gelen miktar önemli olmaz) Dosyada haczin olup olmamasına göre harç oranları değişir.
Benim itirazım da tam bu noktada.Neden gelen miktar önemli olmasın.Bankada borçlunun 5 TL parası var diye neden haricen tahsil ettiğim diğer 50.000 TL için iki katı harç ödeyeyim ki?Doğrusu ben artık ya bir ya da iki TL hesapta parası çıkarsa diye korkarak gönderiyorum haciz ihbarnamelerini. Çünkü sonrasında dosyayı sonlandırırken bu bir-iki TL için diğer tahsilatınızda bunun yüzlerce katı harç ödüyorsunuz.
Old 18-06-2013, 09:07   #7
feyzaday

Harçlar kanunu böyle düzenlenmiş. Dosyada haciz varsa daha yüksek oranda harç alınıyor. Gelen para açısından olaya bakamazsınız, dosyada haciz vardır. Harçlar hacizli dosya olmasına göre alınacaktır.
Old 18-06-2013, 12:54   #8
avmurat

Alıntı:
Yazan feyzaday
Harçlar kanunu böyle düzenlenmiş. Dosyada haciz varsa daha yüksek oranda harç alınıyor. Gelen para açısından olaya bakamazsınız, dosyada haciz vardır. Harçlar hacizli dosya olmasına göre alınacaktır.
Mevzuat böyle kabul ancak, soru başlığımda da belirttiğim gibi, bana göre adil değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi