Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yeni hmk-manevi tazminat.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2011, 12:36   #1
Defi-Def

Varsayılan yeni hmk-manevi tazminat.

Yeni HMK dan hemen önce açılmış bir davada manevi tazminat miktarının az istenmiş olduğunu düşünüyorum. Cevap dilekçesini bugün aldık ön inceleme duruşması ise henüz yapılmadı. Cevaba cevap dilekçemiz ile birlikte harcını tamamlamak sureti ile manevi tazminat miktarını yeni HMK daki düzenlemelerle arttırabilirmiyiz? En kötü ihtimalle maddi zararın hesaplanmasının akabinde ıslahla birlikte bu işlemi yapabilir miyiz?
Old 06-12-2011, 21:49   #2
AV.HAKANTEM

Manevi tazminatın bölünemeyeceği yönünde oluşmuş bir içtihat var. Yargıtay yorumuna göre, bu bölünememezlik manevi tazminatın niteliğinden kaynaklanan bir özellik. Bu nedenle usul değişmiş olsa bile ıslahla veya başka bir yolla manevi tazminat miktarını değiştiremeyeceğinizi düşünüyorum. İdari yargıda da bu durum aynı.
Old 06-12-2011, 22:21   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Eylem
Yeni HMK dan hemen önce açılmış bir davada manevi tazminat miktarının az istenmiş olduğunu düşünüyorum. Cevap dilekçesini bugün aldık ön inceleme duruşması ise henüz yapılmadı. Cevaba cevap dilekçemiz ile birlikte harcını tamamlamak sureti ile manevi tazminat miktarını yeni HMK daki düzenlemelerle arttırabilirmiyiz? En kötü ihtimalle maddi zararın hesaplanmasının akabinde ıslahla birlikte bu işlemi yapabilir miyiz?

Bu konu, manevi tazminatın kısmî dava-belirsiz alacak davası olarak açılıp ileride artırılıp artırılamayacağı konusundan ayrı bir konu olup;

HMK.m.141 hükmü uyarınca cevaba cevap ile birlikte manevi tazminatın artırılabileceği kanısındayım.

Alıntı:
En kötü ihtimalle maddi zararın hesaplanmasının akabinde ıslahla birlikte bu işlemi yapabilir miyiz?

Buna katılmıyorum. Bu konudaki görüşlerimi ise şurada ifade etmiştim: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=67174

Ön inceleme aşamasına geçildikten sonra manevi tazminat m.139/cümle 2 hariç, tahkikata geçildikten sonra ise hiçbir surette artırılmaz ve değiştirilemez görüşündeyim.

Saygılar.
Old 06-12-2011, 22:23   #4
Av. Fatma B

Yeni HMK da maddi ve manevi tazminat belirsiz alacaklar maddesinde ele alındığına göre manevi tazminat da belirsiz alacak olmuyor mu? Dolayısıyla rakamının da değiştirilebilir olması gerekmez mi?
Old 06-12-2011, 22:31   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Fatma B
maddi ve manevi tazminat belirsiz alacaklar maddesinde ele alındığına göre

Belirsiz alacak davası başlıklı 107. madde herhangi bir dava sebebine yer vermiş değildir...

Maddi tazminat, manevi tazminat, işçi alacağı, sebepsiz zenginleşme, ecr-i misil alacağı vs. hiçbir dava sebebine yer verilmemiştir.

Saygılar.
Old 06-12-2011, 22:48   #6
Av. Fatma B

107. madde içeriğinden dolayı manevi tazminat alacağının karardan önce davacı tarafından belirlenmesi mümkün olmadığından dolayı belirsiz alacak davası olarak açılması gerektiğini düşünüyorum.
Old 06-12-2011, 22:57   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Fatma B
107. madde içeriğinden dolayı manevi tazminat alacağının karardan önce davacı tarafından belirlenmesi mümkün olmadığından dolayı belirsiz alacak davası olarak açılması gerektiğini düşünüyorum.

Pekiyi, yargılamanın hangi aşamasında belirli hale getireceksiniz/getirebileceksiniz tazminat miktarını da, bir beyanla artıracaksınız?

Hiçbir delil toplama ve tahkikat işlemi, bilirkişi raporu dahil, davalının cevap ve belgeleri dahil, dava dışı 3. kişi ve kurumlardan celp olunan belgeler dahil, manevi tazminat miktarını 107/2 anlamında tahkikat aşamasında belirli hale getirmez.

Manevi tazminat ancak hakimin hükmüyle belirli hale gelir. Davacı da bunu bilemez.

Düşüncenizi hukuken kabul etmemekle birlikte, birçok kişinin sizin gibi düşündüğü de dikkate alındığında saygı duyuyorum.

Saygılarımla.
Old 07-12-2011, 10:54   #8
Defi-Def

Cevap veren tüm arkadaşlara öncelikle teşekkür ederim.müvekkillerin çocuğu sakat doğuyor ve özürlü olarak yaşamını sürdürecek. Bir kaç doktor arkadaşımdan aldığım görüşler anne karnında durumun anlaşılabileceği ve hamileliğin sonlandırılması gerektiği yönünde. çocuk hayatı boyunca bakıma muhtaç. Maddi tazminatın yüklü çıkacağı düşüncesindeyim. ancak manevi tazminatı 20.000 tl olarak istemişler. bana az geldiği için çözüm arıyorum. ancak her ne kadar manevi tazminat konusunda kimse pek rakam belirtme yoluna gitmese de bu rakam uygun mudur? maddi tazminatın iyi olabileceği düşünüldüğünde (tabi olmaya da bilir-böyle bir risk de var)manevi tazminatı hiç arttırmasak mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi