Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bina müteahhidine dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-04-2013, 12:27   #1
GECE

Varsayılan bina müteahhidine dava

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi kapsamında Müteahhit M, binayı yapar ve arsa sahipleriyle müteahhit arasında daireler paylaşılır. sonra hem müteaahhit M, hem de arsa sahipleri paylarına düşen daireleri, farklı farklı 3. kişilere satarlar. bina 2 yılllık. binada ayıplı ve kötü yapılan işler nedeniyle sonradan hasarlar doğmuş, ayrıca eksik işler de var. bu eksik ve ayıplı işlerin değer tespiti yapıldı. dairelerin yeni malikleri, binayı yapan müteahhide bu eksik ve ayıplı işler için dava açabilir mi?
Old 04-04-2013, 15:18   #2
Av. Nilay Parlar

Sayın Gece,
Emin olmamakla birlikte, akıl yürüttüğümde, müteahhite doğrudan gidilemeyecek gibi görünüyor. Eski malik aleyhine açılan davada, eski malik müteahhite rücu edebilir ya da ihbarda bulunabilir. Arsa sahibinden alınan dairelerde sorumlu, eski malik olan arsa sahibi gibi görünüyor. İkisini bir sorumlu gösterebilir misiniz ben de merak ettim. Netice aldığınızda burada paylaşırsanız memnun olurum. Kolay gelsin.
Old 04-04-2013, 15:50   #3
avukat73

Alıntı:
Yazan Av. Nilay Parlar
Sayın Gece,
Emin olmamakla birlikte, akıl yürüttüğümde, müteahhite doğrudan gidilemeyecek gibi görünüyor. Eski malik aleyhine açılan davada, eski malik müteahhite rücu edebilir ya da ihbarda bulunabilir. Arsa sahibinden alınan dairelerde sorumlu, eski malik olan arsa sahibi gibi görünüyor. İkisini bir sorumlu gösterebilir misiniz ben de merak ettim. Netice aldığınızda burada paylaşırsanız memnun olurum. Kolay gelsin.

sayın meslektaşım bende buna benzer bir dava üzerinde çalışıyorum tek fark benim olayımda 3.kişiden sonra başka bir kişinin daireyi satın almış olması.
bana göre bu olayda mütahhit(M) BK 470-472-477 ye göre eser sözleşmesinden doğa sorumluluğa bağlı olarak arsa sahibine(A) karşı,A'nın da BK 219 ve sair md.lerine göre 3.kişilere karşı satıcılıktan doğn sorumluluğu vardır kanımca.Açılacak dava da 4822 S. TKHK 3/c md.ne göre TÜKETİCİ MAH. olmalı diye düşünüyor ve ona göre dava açmaya hazırlanıyorum. Atladığım konu varsa paylaşmanızı isterim İYİ ÇALIŞMALAR
Old 04-04-2013, 15:57   #4
Av. Nilay Parlar

Tüketici mahkemesinin yetkisi konusu kafamı karıştırdı. Müteahhite karşı doğrudan gidilecek olsa Tüketici Mahkemesinin görevinden bahsedilebilir sanırım ancak diğer türlü eski malik aleyhine tüketici mahkemesi yetkili midir?
Old 04-04-2013, 16:10   #6
uugur

Bende eski malik aleyhine Tüketiciye gidilmeyeceği kanaatindeyim. Ayrıca yapılan binalarla ilgili kanunun açıkça sorumluluğu müteahhite yüklemiştir. Ev eski malikten alınmış olsa da sorumluluk gereğince müteahhite gidilebilir diye düşünüyorum
Old 04-04-2013, 16:38   #7
olgu

Alıntı:
Yazan avukat73
sayın meslektaşım bende buna benzer bir dava üzerinde çalışıyorum tek fark benim olayımda 3.kişiden sonra başka bir kişinin daireyi satın almış olması.
bana göre bu olayda mütahhit(M) BK 470-472-477 ye göre eser sözleşmesinden doğa sorumluluğa bağlı olarak arsa sahibine(A) karşı,A'nın da BK 219 ve sair md.lerine göre 3.kişilere karşı satıcılıktan doğn sorumluluğu vardır kanımca.Açılacak dava da 4822 S. TKHK 3/c md.ne göre TÜKETİCİ MAH. olmalı diye düşünüyor ve ona göre dava açmaya hazırlanıyorum. Atladığım konu varsa paylaşmanızı isterim İYİ ÇALIŞMALAR

Daireyi satın aldığınız kişi mesleki veya ticari faaliyetle satmamışsa Tüketici Hukuk çerçevesinde değerlendirmeniz şuanki kökleşmiş Yargıtay İçtihatları çerçevesinde mümkün değil.
Müteahhit açısından ise her ne kadar tek taraf tüketici diğer taraf ticari veya mesleki faaliyetle iş yapmış olsa da eser sözleşmelerinde Yargıtay ısrarla asliye hukuk mahkemeleri görevlidir demekte.

Sizin olayda eğer 3. kişi mesleki veya ticari faaliyet kapsamında dairesi müvekkilinize satmadıysa BK hükümleri çerçevesinde asliye hukukta dava açmanız gerekmekte.
Old 04-04-2013, 22:59   #8
GECE

cevap yazan arkadaşlara tşkler..
burada kilit soru: bu yeni maliklerin doğrudan müteahhide karşı dava hakkı var mı? varsa bunun dayanağı ne olmalı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi