Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Apartman Aidatı Üzerine Haciz Koymak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2009, 10:48   #1
Engin YILMAZ

Varsayılan Apartman Aidatı Üzerine Haciz Koymak

Müvekkil ile apartman yönetimi arasında asansör bakım sözleşme var; fakat apartman yönetimi bakımdan kaynaklanan borcunu ödemiyor. Bu durumda apartman yönetiminin aidat alacaklarına haciz koydurtmak istiyorum. Onca araştırmama rağmen bu yönde bir örnek bulamadım. Bu durum mümküm müdür acaba?
Old 23-07-2009, 11:07   #2
av.araf

Alıntı:
Yazan Engin YILMAZ
Müvekkil ile apartman yönetimi arasında asansör bakım sözleşme var; fakat apartman yönetimi bakımdan kaynaklanan borcunu ödemiyor. Bu durumda apartman yönetiminin aidat alacaklarına haciz koydurtmak istiyorum. Onca araştırmama rağmen bu yönde bir örnek bulamadım. Bu durum mümküm müdür acaba?

89/1 gereğince bütün malik ve kiracılara apartman aidatlarının dosya borcu bitinceye kadar dosyaya gönderilmesi yönünde ihbarname gönderebilirsiniz
Old 23-07-2009, 13:30   #3
Engin YILMAZ

Biliyorum, ya da apartman yönetimimin hesabına ulaşmak için bankalara müzekkere yazarım. Aidatlar üzerine hacizin hiç örneğini bulamamamdan kaynaklandı aslında. Bir de eğer yönetim karar alıp aidatları 5 tl'ye düşürüp ardından da aidatları elden almaya başlarsa ne yapmam gerekir? Tespit davası açıp durumu tespit ettirerek icra dosyasına sunsam işe yarar mı?
Old 23-07-2009, 20:06   #5
wellan

Saygıdeğer meslektaşım;
Öncelikle kat mülkiyeti kanununa göre her malik apartman için ve apartman yada site yönetiminin almış olduğu karar doğrultusunda aidat ödemek zorundadır.Aidatın miktarı belirli ise ve müvekkiliniz ile apartman yönetimi arasında asansör bakım sözleşmesi de var ise o zaman borçlu olarak site yöneticiliğini gösterin yada site yönetim kurulu tarafından yetkilendirilmiş olan bir kişi varsa borçlu olarak onu da ekleyebilirsiniz.Daha sonra;eğer aidatlar elden değilde banka hesabına yatmaktaysa o halde MKK(Merkezi kayıt kuruluşuna) bir haciz müzekkeresi yazarak üzerine doğrudan haciz koyabilirsiniz.Aidatlar elden ödenmekteyse o zaman ilk olarak bütün kat maliklerine 89/1 gönderirsiniz yada kat maliklerine hitaben icra dairesi kanalıyla "birşeyin yapılması yada yapılmamasına ilişkin müzekkere türü" aracılığıyla artık aidatların icra dairesine ödenmesi şeklinde bir yazı gönderebilirsiniz.Örneğin;

T.C
.........İcra dairesi
DOSYA NO:200../......

ALACAKLI:
VEKİLİ:
BORÇLU:
VEKİLİ:
BORÇ MİKTARI:
AYRINTILI BORÇ DÖKÜMÜ: ................Takip Çıkışı
............... Vekalet Ücreti
................ İşlemiş Faiz
.................. Masraflar

Yukarıda kimlik bilgileri yer alan ".................. apartman yöneticiliğinin yukarıda dosya numarası belirtilmiş olan borcundan dolayı hesapları ve üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine haciz konulmasına karar verilmişt.Kat mülkiyeti kanununa göre kat malikleri tarafından ödenmekte olan aidat tutarının bundan sonra her ay düzenli olarak icra dairesine yatırılmasını,aksi takdirde aylık aidat ücretinin ödenmemiş sayılacağı bilgilerinize sunulur.
Karar gereğinin ifasının yerine getirilmesini bilgilerinize ihtaren sunulur.

Ancak öncelikle siz 89/1 göndererek üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarının haczini kesnleştirin ve daha sonra bu tür bir müzekkere gönderin.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 23-07-2009, 21:42   #6
Av.Şenol Saltık

Sayın meslektaşım, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 38. maddesine göre yönetici kat maliklerine karşı vekil gibi sorumludur. Yönetici ile kat malikleri arasındaki ilişki bir anlamda vekalet akdine dayandığından, asansör bakım borcundan bütün kat malikleri arsa payları oranında sorumludur. Bu sebeple, icra takibi bütün kat maliklerine yöneltilmelidir. Kanun ve uygulamaya göre site yönetiminin tüzel kişiliği bulunmadığından, tek başına borçlu gösterilmesi sorun olabilir. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20-b maddesi gereğince kat malikleri asansör bakım giderinden arsa payı oranında sorumludur. Bence doğru olanı bütün kat malikleri aleyhine takip başlatıp arsa payları oranında bakım ücretini istemeniz gerekir. Ödenmemesi halinde ise, kat maliklerinin banka hesaplarına 89/1 haciz ihbarnamesi gönderebilirsiniz. Başarılar...
Old 24-07-2009, 09:21   #7
Engin YILMAZ

En iyi ve hızlı yol, apartman yönetimine takip başlatıp 89/1 yollamak gibi.
Verilen linke de baktım. Gayet doyurucu bilgiler mevcut.
Old 31-08-2009, 11:31   #8
Engin YILMAZ

Tebligatı Apartman Yönetimine değil de Apartman Yöneticisine göndermem gerekiyor diye tahmin ediyorum. Gerçi ben her ikisine de göndereceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi