Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlu Şirket Yanında Bir Şirket Daha Var, Dava mı Açmalıyım, Takip mi Yapmalıyım?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2010, 10:04   #1
Av. Emine ŞEKER

Varsayılan Borçlu Şirket Yanında Bir Şirket Daha Var, Dava mı Açmalıyım, Takip mi Yapmalıyım?

Herkese Merhaba,
Şöyle bir sorunum var, ne yapacağımı bilemedim, size danışmak istedim: Müvekkilimiz olan şirket batmış görünen bir şirkete yüklü bir miktarda mal satıyor. Bu satışa istinaden başka bir şirket büyük bir kısım ödeme yapıyor ancak bir miktar alacak kalıyor. Şimdi müvekkil malları sattığı şirketten ödeme almamış bugüne kadar ama ödemeyi yapan şirkete de arada mal satmış. Bu iki şirket aynı iş kolunda faaliyet yapıyor ve iki şirketin de ortaklarından biri aynı kişi. Ayrıca verilen çeklerin hepsinde her iki şirketin cirosu da var. Kısacası aslında iki şirket gibi görünse de aynı şirket ikisi de.Dolayısıyla kalan bakiye alacak için benim yapmam gereken nedir sizce? İcra takibi başlatmam mı gerek yoksa dava mı açmalıyım ama yapacağım işlemi kime,kimlere ve neden yöneltmeliyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 13-07-2010, 08:52   #2
Avukat58

Sayın meslektaşım;
Çekte ödeme yapan şirketin cirosu var ve çekin bir kısmını tahsil edemediyseniz bence asıl işlemleri yapan bu şirkete karşı icra takibi yapıp alacağınızı tahsil edebilirsiniz.Aksi halde batık şirkete karşı takip yapsanızda pek bi sonuç alınamaz.
Sorunuzda bahsettiğiniz alacağı çek alacağı kabul ederek yanıtladım ama bu tip bir alacak değilse ve iki şirket birebir örtüşüyor,ortakları,faliyetleri v.s. hepsi aynı ise yani ortada bir paravan şirket mevcutsa tespit davası açmanız gerekir diye düşünüyorum.Bu davada sanırım ticaret mah.görevli olur ve iki şirketin aslında aynı şirket olduğunun tespiti istenmelidir.
Umarım yardımcı olmuşumdur,saygılarımla...
Old 13-07-2010, 12:27   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat58
Sorunuzda bahsettiğiniz alacağı çek alacağı kabul ederek yanıtladım ama bu tip bir alacak değilse ve iki şirket birebir örtüşüyor,ortakları,faliyetleri v.s. hepsi aynı ise yani ortada bir paravan şirket mevcutsa tespit davası açmanız gerekir diye düşünüyorum.Bu davada sanırım ticaret mah.görevli olur ve iki şirketin aslında aynı şirket olduğunun tespiti istenmelidir.
Umarım yardımcı olmuşumdur,saygılarımla...

Hiç böyle bir dava açtınız mı? "İki şirketin aslında aynı şirket olduğuna" dair bir mahkeme kararı gördünüz mü?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi