Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Birikmiş nafakalar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2010, 10:36   #1
Konuk

Karar Birikmiş nafakalar

1984 DoĞumluyum Ve Bayanim. 6 Aylikken Babam; Annem Ve Benİ Anneannemlere Birakip Gİttİ. Annemİn Haberİ Yokken Evİmİzİ TaŞimiŞ Ve Bİr Dahada Bİzİ Almaya Gelmedİ Ve Aramamiza RaĞmen HİÇ Bİr Yerde Bulamadik Babannemde Anneme BaŞinin Çaresİne Bak DemİŞ. Ben Alti YaŞindayken Annem BoŞanma Davasi AÇti Ve BoŞanma Davalarina Bİle Gelmedİ, Gazete İlani İle Annem BoŞandi Mahkemede Benİ Nafakaya BaĞladi. Bu GÜne Kadar Bana HİÇ Nafaka Ödenmedİ. 24 YaŞinda Evlendİm.Şu An 26 YaŞindayim. Bundan Öncede Gurur Meselesİ Yaparak Benİ HİÇ SahİplenmedİĞİ İÇİn Ve Rahatsiz Etmesİnden KorktuĞumdan Dolayi Nafaka Davasi AÇmadim.babamdan 1 Lİra Almadan Annemİn Sayesİnde Okudum Evlendİm. Ama Şu An EvlendİĞİm GÜne Kadar Hakkim Olan BİrİkmİŞ Nafakami Almak İstİyorum. Babam Şu An Evlİ Ve 3 Kiz ÇocuĞu Daha Var NÜfus DÖkÜmÜnden ÖĞrendİm. HİÇ Kendİsİnİ GÖrmedİm Ve KonuŞmadim KonuŞmakta İstemİyorum. Cevap Veren KİŞİlere Şİmdİden Emeklerİnden Dolayi TeŞekkÜr Ederİm.
Sorularim Şunlar:
1- GeÇmİŞe YÖnelİk ( KaÇ Yillik Nafaka Alabİlİrİm.)
2-bana Nafaka 6 YaŞinda BaĞlandi Ve Bİr Daha Arttirma Davasi Veya Talep Davasi AÇmadim 2008 Yilidakİ Nafaka Şartlarive Bedellerİ İle Alabİlmem İÇİn Arttirma Davasida AÇmam Gerekİrmİ.
3- Yerİmİ Bellİ Etmeden Bİr Avukata Vekalet Vererek Davami AÇabİlrİmİyİm. (hİÇ KarŞilaŞmak Bİle İstemİyorum.)
4- Evlİ OlduĞu Ve 3 Tanede Daha ÇocuĞu OlduĞundan Dolayi Mal KaÇirma SÖz Konusu Olabİlİr. Babam Ölmeden Mal VarliĞindan Hak İdda Edebİlrİmİyİm.
5-baŞka AÇabİleceĞİm Davalar Da Varmi.
Old 26-03-2010, 15:00   #2
uye8490

Sayın konuk,

Altı yaşındayken nafaka bağlandı dediğinize göre ilam 1990 yılına ait.Mahkeme ilamları on yıllık bir zamanaşımı süresine tabi olup bu süre geçtikten sonra ,ilamda hükme bağlanmış olan alacakları talep etmeniz durumunda zamanaşımı itirazı ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir.

Babanız sağ olduğu için sahip olduğu malvarlığı ile ilgili dilediği şekilde tasarrufta bulunabilir.Ancak ölüm olayı gerçekleştikten sonra yasa tarafından korunan miras payınızı kaldırma amaçlı olarak yapılmış olan tasarrufların (satış ,bağışlama gibi) iptalini isteyebilirsiniz.
Old 26-03-2010, 15:01   #3
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
1984 DoĞumluyum Ve Bayanim. 6 Aylikken Babam; Annem Ve Benİ Anneannemlere Birakip Gİttİ. Annemİn Haberİ Yokken Evİmİzİ TaŞimiŞ Ve Bİr Dahada Bİzİ Almaya Gelmedİ Ve Aramamiza RaĞmen HİÇ Bİr Yerde Bulamadik Babannemde Anneme BaŞinin Çaresİne Bak DemİŞ. Ben Alti YaŞindayken Annem BoŞanma Davasi AÇti Ve BoŞanma Davalarina Bİle Gelmedİ, Gazete İlani İle Annem BoŞandi Mahkemede Benİ Nafakaya BaĞladi. Bu GÜne Kadar Bana HİÇ Nafaka Ödenmedİ. 24 YaŞinda Evlendİm.Şu An 26 YaŞindayim. Bundan Öncede Gurur Meselesİ Yaparak Benİ HİÇ SahİplenmedİĞİ İÇİn Ve Rahatsiz Etmesİnden KorktuĞumdan Dolayi Nafaka Davasi AÇmadim.babamdan 1 Lİra Almadan Annemİn Sayesİnde Okudum Evlendİm. Ama Şu An EvlendİĞİm GÜne Kadar Hakkim Olan BİrİkmİŞ Nafakami Almak İstİyorum. Babam Şu An Evlİ Ve 3 Kiz ÇocuĞu Daha Var NÜfus DÖkÜmÜnden ÖĞrendİm. HİÇ Kendİsİnİ GÖrmedİm Ve KonuŞmadim KonuŞmakta İstemİyorum. Cevap Veren KİŞİlere Şİmdİden Emeklerİnden Dolayi TeŞekkÜr Ederİm.
Sorularim Şunlar:
1- GeÇmİŞe YÖnelİk ( KaÇ Yillik Nafaka Alabİlİrİm.)
2-bana Nafaka 6 YaŞinda BaĞlandi Ve Bİr Daha Arttirma Davasi Veya Talep Davasi AÇmadim 2008 Yilidakİ Nafaka Şartlarive Bedellerİ İle Alabİlmem İÇİn Arttirma Davasida AÇmam Gerekİrmİ.
3- Yerİmİ Bellİ Etmeden Bİr Avukata Vekalet Vererek Davami AÇabİlrİmİyİm. (hİÇ KarŞilaŞmak Bİle İstemİyorum.)
4- Evlİ OlduĞu Ve 3 Tanede Daha ÇocuĞu OlduĞundan Dolayi Mal KaÇirma SÖz Konusu Olabİlİr. Babam Ölmeden Mal VarliĞindan Hak İdda Edebİlrİmİyİm.
5-baŞka AÇabİleceĞİm Davalar Da Varmi.

SN KATILIMCI;
Nafakaya dair talep hakkı hükmün tefhiminden itibaren 10 yıllık zamanaşımına tabidir.Naka kararınız üzerinden 20 yıl gibi uzun bir süre geçtiğinden açacağınız icra takibi nafaka borçlusu babanızın talebiyle iptal edilebilecektir.Ancak babanız zamanaşımı iddiasında bulunmaz ve ödemeyi kabul ederse nafakanızı alabilirsiniz.

Sn Katılımcı;
Hukuki işlemlerinizi sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin barosunun ücretsiz Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.
Old 26-03-2010, 18:02   #4
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

Sn meslektaşlarım mahkeme ilamlarının 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğu yönündeki görüşünüze katılmakla birlikte, nafaka alacağının mahkeme ilamından itibaren 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğu yönündeki görüşünüze katılmamaktayım. Nafaka alacağı diğer alacaklar gibi olmayıp, soruyu soran konuk arkadaşımız nafakayı 18 yaşına kadar alabilecektir. Bu nedenle 10 yıllık zamanaşımının herbir nafaka aylığı için ayrı hesaplanması ve 10 yıllık sürenin de bu şekilde hesaplanması gerektiğini düşünmekteyim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi