Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2014, 20:53   #1
Avukat Sevinç Sümeyra

Varsayılan Vekalet Ücreti

Merhabalar,

HMK m. 323/ç gereğince yargılama giderleri arasında vekaletname düzenlenmesine ilişkin giderler de sayılmıştır. Vekalet çıkartırken notere verilen ücret bu kapsama girer mi?

Tek bir vekaletle birden çok davaya bakılıyorsa her dava için mi, yoksa tek bir dava için mi bu gideri talep etmek gerekir?

Tek bir vekalet ücretini tek bir davada talep edip diğer davalarda etmezsek bu bir davada yargılama giderlerini karşılayan kişi için haksızlık olmaz mı?
Old 11-12-2014, 10:03   #2
ekinheval

Madde metni tereddüte yer vermeyecek açıklıkta yargılama giderleri arasında sayıyor. Talep edebilirsiniz.

Dava dilekçelerimde gerek vekalet tanzimi için notere ödenen ücreti, gerek dava öncesi çekilen ihtarname giderlerini, davanın yargılama giderleri arasında sayılarak ödenmesini talep ediyorum, ancak sıklıkla yaşadığım fiili durum şöyle; kısa karara bu husustaki talebimizin kabul edildiği geçilmediğinden gerekçeli karar yazılırken de alışkanlıkla sadece dosyadaki giderleri hesaplıyorlar.
Bir dosyamın son celsesinde hakimden bu talebimin de kabul edildiğinin kısa kararda belirtilmesini istediğimde, "gerekçeli kararı yazarken hesaplayacağız gerek yok" dedi ve maalesef diğer dosyalarımdaki gibi gerekçeli karar yazılırken dikkate alınmadı.

Vekaletname ilk hangi dava için çıkarılmış ise o davada talep edebilirsiniz diye düşünüyorum. ( Sn Av. Selen'in (6) nolu mesajı üzerine cümlemi şu şekilde düzeltiyorum. "Vekaletname ilk hangi dava için çıkarılmış ise o davada talep etmek hakkaniyete uygun olacaktır.")

Önemli olan sizin açınızdan sebepsiz zenginleşme yaratmayacak şekilde talepte bulunmanızdır.
Old 11-12-2014, 12:58   #3
Avukat Sevinç Sümeyra

Uygulamada benim de karşılaşmadığım bir durum, haklısınız.

Peki, kararlarda bu giderin ödenmesine hükmedilmemesi halinde yapmamız gerekenin ne olduğunu düşüncesindesiniz? Çünkü dediğiniz gibi madde metni tereddüte yer veremeyecek kadar net.
Old 12-12-2014, 16:54   #4
Av.Murat Serezli

Sayın Meslektaşım,

Maalesef kararların esasa ilişkin kısmını hakim yazar ancak yargılama giderleri ve vekalet ücretlerine ilişkin kısmını ise genelde kararı yazan katip yazar. Bu bahsettiğiniz sıkıntı burdan doğmakta.....
Old 12-12-2014, 17:23   #5
ekinheval

Gerekçeli kararda yer almaması halinde; eğer kararı başka nedenlerle temyiz edecekseniz, bu hususu da temyiz gerekçesi yapabilirsiniz. Ancak salt bu nedenle temyiz etmek ekonomik açıdan pek uygun olmuyor. (maktu temyiz harçları ve temyiz posta giderleri iade alınamadığından hemen hemen zaten bu gidere denk geliyor)

Pratik çözüm: Mahkeme kalemini kararın yazımı aşamasında uyarabilirsiniz.
Old 12-12-2014, 18:09   #6
Av.Selen

Sn.Ekinheval ; "Vekaletname ilk hangi dava için çıkarılmış ise o davada talep edebilirsiniz diye düşünüyorum" şeklinde görüş bildirmiş ancak fotokopi vekalet ile açılan davanın ilk dava olup olduğunu anlamak mümkün değildir diye düşünüyorum. Vekalet ASLININ sunulduğu dava olabilir bence.
Old 12-12-2014, 18:10   #7
Avukat Sevinç Sümeyra

Fakat bu bahsettiğimiz durum sanırım ceza davalarında olmuyor, hukuk davaları için konuşuyoruz.

Bilgileriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi