Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Yasası md.2 gereği bilgi alma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-02-2009, 11:16   #1
_EEE_

Varsayılan Avukatlık Yasası md.2 gereği bilgi alma

Yakında dava acacağım bir sigorta şirketinden bazı belgeler talep etmeme karşın şirket belge vermek istemiyor.1136 sayılı yasaya muhalefet etmenin bir yaptırımı yokmudur.Kanunda cezai hüküm göremedim Saygılarımla
Old 05-02-2009, 14:01   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan _EEE_
Yakında dava acacağım bir sigorta şirketinden bazı belgeler talep etmeme karşın şirket belge vermek istemiyor.1136 sayılı yasaya muhalefet etmenin bir yaptırımı yokmudur.Kanunda cezai hüküm göremedim Saygılarımla

Aynı konuyla ilgili bende sorun yaşıyorum.Kamu kurumlarına vs yerlere başvurduğumuzda mahkeme kanalı ile belgeleri istememezi istiyorlar.

Genelde dilekçe ile başvurduğum ve talebimin kabul edilmediği zaman dilekçeyi reddetmesini istediğimde sözlü olarak da olsa bilgi veriyorlar.Aslında bu hususun 1136 sayılı kanundan ziyade caza kanunun da düzenlenmesinin daha yerinde olduğu kanaatindeyim.Bende kanunda cezai hüküm göremedim olduğunuda düşünmüyorum.Saygılarımla
Old 05-02-2009, 14:24   #3
_EEE_

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Aynı konuyla ilgili bende sorun yaşıyorum.Kamu kurumlarına vs yerlere başvurduğumuzda mahkeme kanalı ile belgeleri istememezi istiyorlar.

Genelde dilekçe ile başvurduğum ve talebimin kabul edilmediği zaman dilekçeyi reddetmesini istediğimde sözlü olarak da olsa bilgi veriyorlar.Aslında bu hususun 1136 sayılı kanundan ziyade caza kanunun da düzenlenmesinin daha yerinde olduğu kanaatindeyim.Bende kanunda cezai hüküm göremedim olduğunuda düşünmüyorum.Saygılarımla

Bu aslında 1136 sayılı yasaya muhalefet suçu oluyor savcılığa başvuru yapmayı düşünüyorum biraz araştırma yaptıktan sonra.
Old 05-02-2009, 14:28   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan _EEE_
Bu aslında 1136 sayılı yasaya muhalefet suçu oluyor savcılığa başvuru yapmayı düşünüyorum biraz araştırma yaptıktan sonra.

Gelişmeleri takip edicem.Umarım istediğiniz sonucu alırsınız.Avukat kimlikleri konusunda da benzer sorunlar yaşanmaktaydı yeni yeni kimliklerimiz uygulama alını buldu Saygılarımla
Old 05-02-2009, 14:32   #5
_EEE_

Kimliklerle ilgili özellikle bankalara ifa davaları ve tazminat talep eden meslektaşlarımız oldu olumlu sonuçlar var.
Bir meslektaşımızın mevduat hesabındaki parasını Avukat Kimliğiyle ödemeyerek problem yaşamışlar ve sonrası davayla bizim için olumlu bir karar çıktığını biliyorum.Tarafımdan yaşanan gelişmerleri iletirim Saygılarımla...
Old 05-02-2009, 17:03   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Ben size bugün yaşadığı bir gelişmeyi ileteyim.Bankaya para çekmek için gittiğimde avukatlık kimliğinin yerine başka kimlik istediler.Gerekçeleri yönetmeliklerinde böyle bir kimlik türü geçmiyormuş Kanaatimce böyle bir kimlikten haberleri dahi yok.Bana nüfus kağıdının yanında taşınmazının zorunluluğundan bahsediyorlar.
Aksini anlatmaya çalışsam da anlamadılar.Suçun onlarda olduğunu düşünmüyorum.Avukatlık kanununda sayılmış haklarımız,yetkilerimiz.Kimsenin haberi yok Savcılığa şikayet et takipsizlik verilsin sonra manevi tazminat...
Old 05-02-2009, 17:28   #7
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Ben size bugün yaşadığı bir gelişmeyi ileteyim.Bankaya para çekmek için gittiğimde avukatlık kimliğinin yerine başka kimlik istediler.Gerekçeleri yönetmeliklerinde böyle bir kimlik türü geçmiyormuş Kanaatimce böyle bir kimlikten haberleri dahi yok.Bana nüfus kağıdının yanında taşınmazının zorunluluğundan bahsediyorlar.
Aksini anlatmaya çalışsam da anlamadılar.Suçun onlarda olduğunu düşünmüyorum.Avukatlık kanununda sayılmış haklarımız,yetkilerimiz.Kimsenin haberi yok Savcılığa şikayet et takipsizlik verilsin sonra manevi tazminat...
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13557
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi